Cancerul cervical - stadializare si tratament

HPV Cancer cervical
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Vaccin pt sterilizarea generatiilor viitoare...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

paula59113279 (acum 15 ani)

In urma unui test PAPANICOLAUam avut rezultat:Modificari celulare benigne--METAPLAZIE,Anomalii celulare glandulare AGC(ATIPICAL) SI CA EVALUARE -Aspect hormonal compatibil cu varsta si anamneza ,CARACTERIZARE GENERALA-Anomalii ale celulelor CLASIFICARE PAPANICOLAU -cLASA A 3 A Toate aste inseamna ca intram in categoria cancerului de col uterin?Ma poate lamuri cineva?SA MI FAC GRIJI?Acum 8 ani am avut o rana pe col uterin care afost cauterizata, are vreo legatura cu acest rezultat???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona312112347 (acum 15 ani)

La ce sterilizare te referi...? In ce sens...?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

Cand ai primit acest rezultat,nu se poate sa nu-ti fi spus medicul gin. despre ce este vorba. Papa nicolau 3 inseamna displazie cervicala, la granita intre benign si malign. Deci trebuie mers ,in continuare, la gin. si tratament sau intrvenie ,depinde ce hotarare ia medicul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dorina6899908 (acum 15 ani)

scuze pt. greseala de tastare.....interventie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula59113279 (acum 15 ani)

nelamurirea era displazia cervicala,dar acum am inteles

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

ce s-a mai rezolvat intre timp????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

paula59113279 (acum 15 ani)

Dr.m a trimis imediat sa mi fac tratamentul cu niste ovule(colpotrophine)si nu mai stiu exact .In timpul tratamentului am ramas insarcinata ,am facut un copil ,l am nascut acum 4 luni.Dar vreau sa repet din nou testul Papanicolau ca mi e frica sa nu fie o recidiva,mai ales la ce mi ai spus ca era la granita dintre benign si malign.Nu vreau sa fiu criticata ptr.un test facut mai demult ,dar am vrut sa fiu lamurita cu displazia.Oare se poate recidiva?O sa merg saptamana viitoare la Dr. si ti voi spune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

intrebare; de ce dupa ce intretin relatii sexuale cu sotul meu am sangerari vaginale,minore dar sant mereu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: