Cancer de col uterin-urgent

HPV
Intrebare postata de ralwca cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Am si eu o rugaminte. Soacra mea si-a facut testul Papanicolau si a iesit e grad 4. A facut biopsia si rezultatele sunt urmatoarele:
1. conizatie ac ora 12=1-3
2. recupa endocervicala+endocol=4,5
MICRO:
1. fragment col uterin=1:-displazie severa, cervicita foliculara; arie de metaplazie pavimentoasa matura si imatura a epiteliului cilindric glandular.
2,3 fragment col uterin= 1;-displazie severa; carcinom scuamos "in situ"; cervicita foliculara, glande endocervicale dilatate chistic; arii de metaplazie pavimentoasa matura si imatura a epiteliului glandular.
4,5 recupa endocervicala+endocol= 2:-cervicita glandulo-chistica polipoida.
CONCLUZIE : carcinom scuamos "in situ".
M=8070/3.

As dori sa stiu cat de grav este si ce se poate face ca si metoda de tratament.
Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
in primul rand nu trebuie sa se panicheze, dupa cum scrie si in analiza, intradevar este cancer, dar este ''''in situ'''', adica este inca intr-un stadiu bun, localizat si nu diseminat. dupa ce a facut aceasta analiza, trebuie sa se prezinte la un medic oncolog, care va ghida mai departe terapia doamnei. aceasta terapie poate consta in interventie chirurgicala cu indepartarea uterului, chimioterapie (ex:cu cisplatin) si/sau radioterapie. in general se practica interventia chirurgicala, dupa care se stabileste stadiul bolii examinand piesa operatorie, si apoi se recomanda tratamentul ulterior.
sursa acestei boli s-ar parea ca este, in majoritatea cazurilor, un virus: HPV, despre care s-a discutat destul de mult in ultima vreme si la televizor, cu campania aceea de vaccinare.
oricum ar fi, recomandarea este sa se prezinte cat mai repede la un medic oncolog care va decide urmatorii pasi. daca se intarzie acest lucru, boala poate evolua dincolo de limita operatorie.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

ralwca (acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns. A fost programata la Bucuresti pe 19 aprilie pentru consult si un eventual tratament local. Este posibil acest lucru(ma refer la tratamentul local)?Este tarziu ca si data?Sunt foarte speriata deoarece mama mea a murit acum 2 luni de cancer la ficat si unii doctori spuneau ca mai are o luna de trait iar altii ca nu are asa ceva. Deci revin asupra intrebarii: ar trebui sa se programeze mai devreme de 19 aprilie(asta daca este posibil)?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

In acest stadiu, are toate sansele de vindecare cu conditia sa nu amane interventia chirurgicala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Francesca H (acum 11 ani)

In timpul tratamentului ar fi bine daca ar lua si ceva vitamine care sa o ajute.
Eu iau Graviola de 600mg de la Cluj dinainte de operatie si ma simt foarte bine, valorile la analize sunt normale, sper sa o tin tot asa.
Adevarul e ca si familia mi-a aratat multa iubire si mi-a oferit tot sprijinul de care aveam nevoie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Francesca H (acum 11 ani)

Medicamentul Graviola de 600mg se poate lua din Cluj sau de pe internet de la wwwnaturanoastra.ro si vi-l trimit acasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

cancerul de ficat si cel de col uterin sunt diferite, si au evolutii diferite, mai ales in functie de stadiul in care a fost descoperita boala. dupa cum v-am scris mai sus, cancerul doamnei a fost descoperit intr-un stadiu oarecum incipient. daca v-ati programat pe 19 aprilie, este un lucru foarte bun, si este o data apropiata, nu cred ca ar trebui schimbata. cat despre tratament local, daca dansii zic ca se poate, cu atat mai bine, dar de principiu se practica interventia chirurgicala.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralwca (acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Va doresc o seara buna si un weekend cat mai placut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia (acum 13 ani)

In 2009 am avut acelasi diagnostic "carcinom in situ" la examenul histopatologic (dupa operatie).
La examenul Papanicolau, urmat de un chiuretaj biopsic - displazie severa. Dupa operatie (histerectomie totala) nu am facut nici un tratament. Papanicolau am facut in luna mai si am fost operata in septembrie la Cluj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daiana (acum 11 ani)

Nu stiu ce sa mai cred. In luna decembrie, in urma unor sangerari m-am prezentat la medic,si mi s-a spus ca am o rana foarte urata pe colul uterin de 4 cm. Mi s-au recoltat tesuturi pentru biopsie, am primit diagnosticul adica displazie cervicala cronica. Am facut tratament 2 luni de zile cu cervugid iar in urma unui nou control mi s-a spus sa continu inca doua luni cu acelasi tratament. Nedumerirea este ca: sangerarea nu s-a oprit, rana in urma controlului este la fel de urata chiar s-a extins si nu stiu ce sa fact mai departe. Oare nu va fi prea mult sa continu cu acelasi tratament in conditiile in care nu a dat rezultat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daiana (acum 11 ani)

Nu stiu ce sa mai cred. In luna decembrie, in urma unor sangerari m-am prezentat la medic,si i s-a spus ca am o rana foarte urate de col uterin de 4 cm. Mi s-au recoltat tesuturi pentru biopsie, am primit diagnosticul adica displazie cervicala cronica. Am facut tratament 2 luni de zile cu cervucid iar in urma unui nou control mi s-a spus sa continu inca doua luni cu acelasi tratament. Nedumerirea este ca: sangerarea nu s-a oprit, rana in urma controlului este la fel de urata chiar s-a extins si nu stiu ce sa fact mai departe. Oare nu va fi prea mult sa continu cu acelasi tratament in conditiile in care nu a dat rezultat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 9 ani)

buna seara mama mea a fost diagnosticata cu carcinom scuamos in situ dupa ce a facut deja 2 operatii incepand cu luna februarie doctorii spunand ca o sa indeparteze acesti carcinomi nu s a putut si acum trebuie sa indeparteze uterul si maine dimineata o interneaza pentru a o opera. dupa operatia asta se va recupera si nu va mai avea probleme sau va mai fi nevoie si de alte operatii? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: