Buna seara raspuns medic

HPV
Intrebare postata de dianasele cu 12 ani in urma

De o luna mi sa depistat dispazie usoara de col uterin.mi sa spus ca trebuie sa fac repede un copil ca sar putea ca mai incolo sa nu mai pot avea:(.este ceva tratament.mi sa spus doar sa repet testul papa nicolaum tot la max 6 luni.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Adrienne (acum 12 ani)

Aceasta displazie usoara arata modificari celulare usoare ,asociate cu HPV. In acest stadiu de displazie se recomanda testul HPV. Daca rezultatul este negativ sau arata tulpini cu risc scazut,se recomanda repetarea testului papanicolau la 4-6 luni deoarece acesta displazie se poate vindeca,de multe ori, de la sine ,fara tratament. Daca testul HPV arata o tulpina cu risc inalt, se recomanda colposcopia si biopsia, tratamentul depinzand de rezultatul acestor investigatii. Parerea unei persoane care a strabatut tot acest infern.......inainte de a face un copil [ nu-ti da de gandit afirmatia medicului ca mai tarziu s-ar putea sa nu mai poti? deci s-ar putea sa se agraveze in timp] este bine sa faci acest test pt. a vedea concret cu ce te confrunti si sa rezolvi situatia acum, cat mai este timp. Nu vreau sa te sperii ci doar sa-ti dau niste sfaturi....daca vrei, tii cont de ele, daca nu....tu hotarasti. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

eu am facut testul de biopsie si colposcopie intradevar dupa aceste mi sa spus ca este bine sa incerc sa fac un copil cat de repede.dar problema e ca eu de un an incerc sa fac un copil si nimic:((.problema mi sa depistat doar de o luna.poate fi din cauza asta sa nu raman insarcinata?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Cauze ar putea fi mai multe. Ai facut analizele hormonale ,investigatia intregului aparat genital [uter,trompe, ovare] ? Partenerul a facut si el spermograma? Pentru a primi un raspuns la intrebarea "dece nu apare sarcina " este nevoie de timp,investigatii amanuntite ,rabdare si nu in ultimul rand, de bani. Iata 10 motive ale infertilitatii [displazia usoara de col uterin lipseste] : probleme hormonale , functionarea p***a a trompelor uterine , endometrioza , uterul anormal , anomalii congenitale , dieta bogata in grasimi , fumatul , alcoolul , drogurile , substantele chimice si toxice . Nu-ti pierde speranta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

vreau sa mai spun ca atunci cand mi sa spus ca trebuie sa fac o biopsie inainte mi sa facut si un ecograf in care mi sa spus ca totul e okei si simpla analiza sa vad daca pot avea copii este ciclu menstrual care imi vine regulat.fumez.alcool nu beau doar ff rar si intradevaru sunt cam slabuta la varsta mea si inaltimea mea cred.am 165 si undeva la 52kg:(.va multumesc de sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

am uitat sa pecizez ca mi sa mai spus ca uteru mie unpic mic:( undeva la 6,5 si 7.nu prea am inteles eu la ce se refera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Ecografie transvaginala sau abdominala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

abdominala.....nu inauntru.dumneavoastra ce puteti sa imi spuneti despre ce am scris mai sus.ce parere aveti.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Ecografie transvaginala pentru a vedea starea uterului, ovarelor si a trompelor. Daca este ok si au fost excluse endometrioza,ovare polichistice,trompe infundate,etc, mergi pe analize hormonale [aici un endocrinolog trebuie sa ti le recomande] si daca totul este ok, urmeaza sotul cu investigatiile de rigoare.....Multa bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

daca bine stiu endicrinologul se ocupa de gat:D.acuma 3 ani mi sa spus ca am un chist la gat de un anumit diametru nu mai stiu exact.eu nu sunt in tara si deaia vreau sa stiu mai multe,poate fi si de acolo sau doar ca poate nu e momentul sa raman gravida sau cum sa ma exprim!!!eu totusi sper sa pot avea un copilas cat de repede.credeti ca e mult sa astept undeva la 6 luni pana ajung in tara sa fac analizele recomandate si pana atunci sa tot incerc:D....multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Endocrinologul se ocupa cu diagnosticarea si tratarea afectiunilor sistemului endocrin. Hormonii sunt produsi de catre glandele endocrine. Una dintre aceste glande este si tiroida. Dupa cum descrii ,probabil ai probleme legate de tiroida, posibila cauza in problema ta. Stii cum se spune : incercarea moarte n-are. Deci bafta in continuare, se pot face toate si dupa 6 luni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dianasele (acum 12 ani)

va multumesc de sfat.va doresc mult succes in cea ce faceti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

o displazie usoara indica modificari celulare usoare pe suprafata colului uterin. HPV (virusul papiloma uman) este incriminat in aparitia acestor modificari, in acest sens ar trebui efectuata o fenotipare. Ar trebui realizate investigatii in vederea depistarii altor cauze ce pot determina infertilitate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul HPV.

dianasele (acum 12 ani)

mie mi sa facut si biopsia si dupaia mi sa spus ca ar trebui cam intr0un an sa incerc sa fac un copil.pt ca dupaia poate ar fi tarziu.este adevarat?pt ca nu stiu ce sa fac sa merg la mai multi medici?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: