Biopsie si vaporizare cu laser?!!!

HPV
Intrebare postata de Irene07 cu 10 ani in urma

Buna ziua! Dupa colposcopie, intrucat am o rana pe col (zona rosie medie, OEC cu fanta transversala, AA-JSC TIP 1, neregulata-ectropion ce prezinta pe suprafata si marginal , zona medie de TPI cu insule de modificari minore si multiple orificii glandulare cu inel aceto alb, TI-negativ), dna dr Tarlea de la Sanador m a trimis sa fac urgent testul hpv, al carui rezultat il astept in prezent. Stie cineva sa mi zica ce inseamna acest rezultat al colposcopiei pe care l am detaliat mai sus?? Si de asemenea ce presupune "biposie si vaporizare cu laser"? Deoarece astea sunt recomandarile dr. dupa ce iese rezultatul testului HPV. Vaporizarea cu laser e tot una cu ERAD?? Va multumesc anticipat!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

ramona (acum 10 ani)

irene, ne gasesti la conizatie-operatie, o tema deschisa acum vreo 3 ani tot pe acest forum. noi am postat tot acolo, laser este altceva, erad ceva. si noi tot la dna doctor suntem.
//sfatulmedicului.ro/comunitate/hpv-si-cancerul-de-col-uterin/coniza-ie-opera-ie_21483
ai sa gasesti toate raspunsurile citind postarile noastre!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irene07 (acum 10 ani)

Multumesc mult!!!:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: