Vindecare cancer col uterin fara histerectomie

HPV
Intrebare postata de Mona M cu 10 ani in urma

Buna ziua tuturor !

Va scriu urmatoarele in speranta ca poate vor fi de folos altor doamne aflate in aceeasi situatie ca si mine.
Anul acesta in 17 iulie am fost internata cu neo col uterin St 2B, si hemoragie abundenta. Am facut tratamentul indicat de medicul radiolog-oncolog, injectii cu hemostatice pt oprirea hemoragiei, citostatice si radioterapie.(la Timisoara).
Dupa acest tratament cancerul s-a retras, si tot la indicatia medicului am facut brahiterapie(radioterapie interna). Pentru aceasta brahiterapie am fost la Oradea, unde exista un spital occidental, si care are in dotare cel mai nou si performant aparat de brahiterapie din tara. Acolo am fost preluata de alt medic oncolog-radiolog specializat in brahiterapie, care mi-a propus doua variante de tratament :
1: Doua sedinte de brahiterapie si operatia-histerectomie;
2: Patru sedinte de brahiterapie fara operatie.
Eu am optat pentru a doua varianta de tratament si am facut 4 sedinte de brahiterapie(o sedinta pe saptamana),o metoda mai noua de tratament : T X 4, HDR IR 192, SAPTAMANAL DT=24 GY/4FR/ IN ANESTEZIE IV.

Brahiterapia HDR (doză ridicată de radiații) – este ultima inovație și permite administrarea unor doze ridicate pe durata a 2-4 sesiuni de tratament;- Gasiti informatii pe: http://amethyst-radiotherapy.ro/brahiterapia/.
In prezent ma simt bine, am terminat tratamentul de doua saptamani, urmeaza sa merg la control in luna noiembrie. Sper din suflet ca aceasta informatie sa va fie de ajutor.

Mony dinTimisoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (25)

ramona (acum 10 ani)

Mony, multumim frumos! Este o informatie extrem de valoaroasa, cine stie cand avem nevoie de ea...... Iti doresc multa sanatate si sa stii ca esti o luptatoare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniela (acum 10 ani)

Buna Moni,

si au sunt diagnosticata cu cancer de col uterin st. II b si trebuie sa fac 2 sedinte de brahiterapie.
Imi poti da un nr. de telefon de la Oradea?

Multumesc frumos !

Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mona M (acum 10 ani)

Ceau Daniela,
Medicul care m-a tratat se numeste Elisabeta Patcas,medic radiolog-oncolog.
Telefonul este 0745 591667. Gasesti informatii pe net despre doamna doctor si spitalul din Oradea. Am mers la Oradea la indicatia medicului radiolog de la Timisoara care m-a tratat la inceput.
Iti raspund cam tarziu, dar de abia astazi am intrat pe forum.
Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristian iosep (acum 10 ani)

Va rog ajutati-ma !!!

Stimata dna incerc pe toate caile sa ajut o prietena ce se afla in impas.
Are doar 24 de ani si a fost diagnosticata de foarte curand de aceasta boala ..cancer de col uterin.
De cand a aflat sa inchis total in ea, refuza orice fel de ajutor, de operatii nici nu vrea sa auda.
Boala a aflat ca o are de 5-6 ani..deci cred ca este destul de avansata
Ce sfaturi imi dati, ce sanse are..mai ales ca are o fetita de 5 ani.
Astept raspunsul sau sugestiile dvs pe adresa de mail [email protected]

Va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

iti dau o adresa de net cancertratament.info acolo vei gasi tratamentul cel mai bun fara efecte secundare;cu vit B17.acolo trateaza si cacerul in ultima faza!sant in cooperare cu doctori din SUA.suna negresit si nu vei regreta!!!sanatate,maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 10 ani)

iti dau o adresa de net cancertratament.info acolo vei gasi tratamentul cel mai bun fara efecte secundare;cu vit B17.acolo trateaza si cacerul in ultima faza!sant in cooperare cu doctori din SUA.suna negresit si nu vei regreta!!!sanatate,maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eva monika (acum 9 ani)

Buna Mona, Mi-ar place sa iau legatura cu tine sa vb putin despre cancerul de col uterin. Eu am St 1B2.Te rog, scrie-mi nr. tau de tel. pe adresa mea de mail [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelutu (acum 8 ani)

Soția mea a fost la un control de rutina ,dar i s-a facut biopsie dupa ce a vazut medicul ,intre timp a avut o sangerare abundenta, a venit rezultatul biopsiei ,diagnosticată carcinom epitelial necheratinizat moderat infiltrativ iar la Tg mures sa pus ccoluterin 2b in dec 2015 a făcut 25 radio si 5chimio s-a renuntat la 2 brahiterapie si e programată pentru histerectomie totala anexectomie bilaterala
La CT toate au fost negative
Doar uterul un pic mărit
Ar avea sanse fara operatie ,daca a scăpat vreo celula anormala?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21530095291 (acum 5 ani)

Buna,ceva mai recente tratamente,nu de acum 4,5 ani
Multumesc
Sanatate la toata lumea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11594898598 (acum 3 ani)

Bună ziua ,și eu sunt din Timișoara și am fost operată in 18 iunie am avut hemoragie tot mai des și după chiuretaj la 2 zile îmi pornea din nou ,la sfatul medicului m-am operat după ultima biopsie care mi-a esit hiperplazie endometrială cu ușoare atipii am scos ovarele trompele și uterul mă cam doare burta și am înțeles că nu trebuia să fac efort deloc, eu am mai făcut treabă prin casă efort mare nu am făcut oare de aia mă doare burta, vreau și eu un sfat poți să-mi dai te rog ce ar trebui să fac pe viitor mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11599387898 (acum 3 ani)

Buna ziua!Va scriu in numele mamei mele cu acelasi diagnostic si pana vineri a facut radioterapie la Timisoara la Dr Dema la Clinici.Luni trebuie sa suna-l la dna doctor la Oradea pentru brahiterapie!Si v-as ruga sa-mi spuneti daca trebuie bilet de trimitere de la medicul de familie sau se plateste?Si cu cat se plateste ?Mama mea e pensionara si are asigurare dar nu stiu cum se procedeaza.Multumesc frumos pentru ajutor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642338706 (acum 2 ani)

Buna, Mona.
Nu stiu daca mai urmaresti aceasta postare.
Daca da, as fi curioasa dupa atatia ani cum te simti, daca a recidivat.
Si eu am facut radio+chimio; urmeaza sa fac brahiterapia -fara operatie, insa nu sunt foarte convinsa ca am facut alegerea corecta.
M-ar ajuta daca as afla cum te simti dupa 8 ani.
Multumesc!
Ana D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11645381310 (acum 2 ani)

Poate te ajuta intr-un fel...mama a fost diagnosticata cu cancer de col uterin stadiul IIIB. Saptamana trecuta am fost la Oradea la brahiterapie pt ca nu a fost operabila..Eu cred ca este o soluție bună aceasta brahiterapie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum un an)

Buna!
Am ajuns intamplator la aceasta postare, dar vreau sa las o recomandare pt doamnele ce au facut brahiterapia: sa cereti si Pet/CT, chiar daca la Rmn totul arata ok.
Experienta mamei, care a avut noroc cu pet/ct, altfel era declarata vindecata, desi nu era.

Si a ajuns la operatie de urgenta, desi toti medicii au spus ca nu se poate face operatia, iar dupa brahi, in niciun caz... si totusi, s-a putut! Poate cu mult noroc sau cu ajutor de la Dumnezeu, dar exista mereu o speranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilea Maria (acum un an)

Buna ziua!
Cate brahiterapii a facut mama d- voastra?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ilea Maria (acum un an)

Buna ziua!
La ce spital ati fost in Oradea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana S (acum un an)

Buna tuturor! Eu am fost diagnosticata anul trecut in iulie cu cancer de col uterin, stagiul 1 IIB, si am fost la mai multi doctori foarte buni din Bucuresti. Am facut asa: 25 de sedinte de radioterapie, 1 sedinta chimio si 4 sedinte de brahiterapie. Dupa tot acest tratament, in urma rmn si ct cancerul nu mai era prezent, insa am decis sa imi fac si operatia de hiserectomie radicala de tip Wertheim pentru ca toti doctorii mi-au spus ca asta reduce sansele la peste 90% sa nu mai existe pe viitor o recediva. Dupa operatie, rezultatul biopsiei a iesit si el foarte bun cu 0 celule canceroase. PAP si rmn si ct dupa 6 luni sunt de asemenea fara celule canceroase. Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie pentru ca stiu cat este de greu sa pleci pe un astfel de drum si toata viata sa iti fie data peste cap. Adresa mea de mail este stanemir.adriana@ adresa_web_filtrata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Asi (acum 11 luni)

Buna Adriana!
Sunt intr-o situatie de Hsil CIN3, am facut biopsie, si astept rezultatele.

Pana sa fii diagnosticata ai avut anumite simptome?
Deoarece eu am, dureri groaznice in sold in urma biopsiei iar vara trecuta am avut o infectie urinara cu sange. Am fost de uregenta la urgente si mi s-a Administrat antibiotic. De atunci nu am mai avut nici un episod.
Dar acum, in urma biopsiei facute, unde efectiv a ciupit din acea leziune, am dureri precum ardere si intepaturi (spate si burta).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Madalina (acum 7 luni)

Buna ziua Adriana, am incercat sa va scriu dar imi spune ca adresa de email este invalida. Sunt diagnosticata cu cancer de col stagiu 2b, am facut chimio, radio, si acum fac 4 sedinte de brahiterapie. Mie mi s-a spus ca nu mai pot face histerectomie pt ca riscurile sunt mari. Am vazut persoane care au facut si din suflet mi-as dori sa ma ajute cineva cu mai multe detalii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2