Transmitere hpv

HPV
Intrebare postata de xxxButterflyxxx cu 14 ani in urma

In urma cu 2 luni mi-au aparut negi genitali am fost la medic si acesta mi i-a cauterizat. am inteles ca se transmite doar prin contact sexual; eu sunt implicata intr-o relatie de 9 ani (acum e mai dificil pt ca il consider vinovat desi el neaga ca ar fi calcat stramb).va rog frumos sa imi spuneti daca as fi putut avea virusul de cand m-am nascut...sau daca exista un alt mod de transmitere. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (26)

Iulia (acum 14 ani)

Acest virus se poate transmite prin:
- Contacte sexuale neprotejate de orice natura: sex vaginal, anal, oral, prin frecarea pur si simplu a zonelor genitale, piele pe piele, fara a exista cop**atia;
- Contact piele-piele: contactul direct al pielii neinfectate cu cea infectata determina infectia, spre exemplu partenerul poate atinge cu mana o zona din corpul ei si a infectat-o, sau invers! Nu trebuie obligatoriu sa existe leziuni pe piele pentru a se transmite virusul! Chiar daca folositi prezervativ, prin contactul pielii din zona pubiana virusul se transmite!
- Atingerea unor obiecte de uz personal se transmite: prosop, lenjerie de pat recent folosita sau lenjerie intima, atentie vara la probarea la comun a costumelor de baie (de la prietene sau in unele magazine unde regulile nu sunt stricte etc).
- Sau prin calea medicala: instrumente chirurgicale sau de control uzual incorect sterilizate: examinarea ginecologica a vaginului si colului cu valve de xemplu sau pensa de recoltare a secretiilor sau alte instrumente meicale, de aceea se recomanda efectuarea oricarei analize sau interventii in sedii medicale, atestate, nu babesti de exemplu!

Numai bine si sanatate multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu adriana (acum 14 ani)

sunt casatorita cu sotul meu de 16 ani, timp in care a fost cu mine doar el. eu am fost plina de negi genitali iar sotul meu nu a avut nimic.nu cred ca se potriveste ceea ce spuneti dumneavoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lorı (acum 14 ani)

eu nu va ınteleg .doar atı fost la doctor.trebuıa sa va ınformatı maı bıne ın legatura cu acest subıect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Daca ai avut acesti negi genitali ti-ai facut si testul Papanicolu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu adriana (acum 14 ani)

da.si am avut 1

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xxxButterflyxxx (acum 14 ani)

inca nu luna aceasta trebuie sa merg sa il fac. eu sunt in italia si am mers la un cabinet particular aici. dupa cauterizare mi-a spus sa vin dupa 2 luni la control si sa fac si papanicolau. doar ca mi-a aparut inca un neg si trebuie sa ma duc luna aceasta ...multumesc de raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu adriana (acum 14 ani)

nu face asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu adriana (acum 14 ani)

adica, cauterizare. trec de la sine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DALYA,,SPANIA (acum 14 ani)

...TESTUL PAPANICOLAU E CEL MAI IMPORTANT...NUTI MAI FACE GRIJI ORICUM TE VEI FACE BINE...EU SANT SUSPECTA DE CANCER UTERIN,AM CONIZATIE..SI INCA FAC ANALIZE DIN 6 IN 6 LUNI...DAR ASTA E VIATA TREBUIE SA LUPTAM..MAI PLANGEM...NE STERGEM LACRIMILE SI MERGEM MAI DEPARTE...IMPORTANT E SA STII SA TE AUTOSUGESTIONEZI POZITIV..SANATATE..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xxxButterflyxxx (acum 14 ani)

ms mult de incurajari...sincer cred ca cu partea psihica stau cel mai prost. sper sa fie bine.
sanatate multa si ms din nou

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELLA (acum 14 ani)

BUNA, CE S-A INTAMPLAT DUPA CONIZATIE, AU APARUT ALTE CELULE ANORMALE SAU ZONA AFECTATA NU A FOST TOTAL CONIZATA?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mery (acum 14 ani)

Este o boala cu transmitere sexuala a carei simptomatologie apareD pe fondul scaderii imunitare a organismului.Deci presupun ca prietenul tau a avut inaintea ta o prietena. Nu l considera vinovat.Important este sa ti recoltezi citologia Papa Nicolau si sa iti faci si o colposcopie.Lucrez in domeniu si stiu ce iti sugerez.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xxxButterflyxxx (acum 14 ani)

pai tocmai aici e problema ca nu a mai avut nici o prietena...de asta sunt stresata la maxim si nu stiu ce sa fac. o sa trec eu si peste asta... ms mult de raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DORA, (acum 14 ani)

Ai avut tu pe altcineva anaintea lui?,,virusul nu sti cand al iei ,dar poti sa-ti dai seama ,el dupa 10 ani devine cancerigen ,atunci a-ti dai seama cand l-ai luat.Sanatate multa .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

martinalexa (acum 14 ani)

Stimata doamna va sugerez sa consultati medicul ,iar dupa procedura de cauterizare sa folositi medicamente speciale care sa va intareasca sistemul imunitar(isoprinosin se numeste) si sa puneti pe negi solutie condylyne ce "arde,distruge " negii. Dar cel mai important este sa ganditi pozitiv pt ca altfel va distrugeti psihic si veti vedea ca nici organismul nu se vindeca. Se renunta in aceasta perioada la carne de porc sau vita! Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

diana 27 (acum 14 ani)

se transmite prin helicobacteri pylori sexual vreau sa stiu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

Am 17 ani....la scoala ni s-a sugerat sa facem vaccin impotriva cancerului de col uterin ..parerile sunt impartite..(unii spun ca nu poti sa mai faci copii..)...pana acum se facea la fetele pana in 11,12 ani dar am inteles ca s-a prelungit varsta pana la 24 ani...astept sfatul unui specialist cat mai repede posibil.Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 14 ani)

buna!in urma cu o luna am fost la medicul ginecolog si mi-a spus ca am negi vaginali..........i-a cauterizat si mi-a dat niste pastile isoprinosine(timp de 6 luni)!ceea ce ma macina pe mine f mult este faptul ca nu mi-a zis sa fac vreun test abia dupa 6 luni dupa ce termin tratamentul pot face papanicolau...si hpv!oare e bn sa il ascult si sa nu fac nici un test?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 14 ani)

sall,sint baiat, daca am avut contact cu o persoana de sex fem. inseamna ca shi eu am hpv?cum fac control?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lia (acum 14 ani)

sa nu infectezi partenera ,decapisoneaza penisul si spalate bine cu sapun anainte si dupa contact

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2