Rezultat papa. si colposcopie

HPV
Intrebare postata de Persicanu cu 14 ani in urma

Buna seara!Am 30 de ani si nu stiu ce sa mai fac.Pe 18 dec. sunt programata la o operatie si nu stiu la ce sa ma astept.Am fcut un test Papa. si o colposcopie si va scriu mai jos ce rezultate am.Din pacate Dr. meu nu mi-a explicat f. multe si de aceea sunt destul de ingrijorata mai ales ca ...am si un baietel mic de crescut.
As dori sa stiu daca imi puteti oferii mai multe detalii despre aceasta
problema:
Rezultat Papa.:FROTIUL COMPORTA CELULE MALPIGHIENE SUPERFICIALE SI INTERMEDIARE CU MODIFICARI REACTIVE CITOPLASMATICE-VACUOLE, GRANULE, MINIME MODIFICARI NUCLEARE SI NUMEROASE POLIMORFONUCLEARE ASOCIATE CU O INFLAMATIE NESPECIFICA. SUNT PREZENTE CELULE CILINDRICE ENDOCERVICALE NORMALE. CONCLUZIE:FROTIU NEGATIV PT. O LEZIUNE INTRAEPITALIALA SAU MALIGNA.MODIFICARI REACTIVE NON-NEOPLAZICE ASOCIATE CU INFLAMATIA. REZULTAT COPOLSCOPIE: COL CICATRICEAL, CU JONCTIUNE SCUAMO-CILINDRICA VIZIBILA PARTIAL.LA TESTUL ACID-ACETIC SE OBSERVA ZONA ACETO-ALBA, CU MOZAIC GROSOLAN, IOD- NEGATIVA, DISPUSA LA NIVELUL OREI 11. EXOCOL CU TINCTORIALITATE TIPICA. Asadar, conform acestora Dl. Dr. a zis ca trebuie scoasa zona care s-a albit la colposcopie.Pe 18 sunt programata la operatie. CE FEL DE OPERATIE ESTE(CUM SE NUMESTE)? CAT DE GRAV ESTE(DEJA AM INTRAT IN GANDURI NEGRE ) Mersi mult..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

luma (acum 14 ani)

dar tu nu ai intrebat medicul? asa cum intrebi aici? sau ce nu poate fi deranjat cu intrebari, in ziua de azi ti se explica ce si cum, eu l-as fi tras de limba pana imi explica tot si cum opereaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

edelweiss (acum 14 ani)

probabil iti va efectua o rezectie cu ansa diatermica pt. a supune zona cicatriceala unei biopsii si a lasa tesutul bun sa se epitelizeze fara alte cicatrici.interventia nu este dureroasa,este sub anestezie.nu o sa te doara nimic nici dupa aceea,doar ca o perioada o sa sangerezi.contactul sexual trebuie evitat total 6 saptamani.doctotrul iti va recomanda ce igiena si ovule sa folosesti daca e cazul.nu te ingrijora nu e nimic grav.colul o sa se refaca bine.doar nu vrei sa ajungi la histerectomie sau cancer?!.iti doresc multa sanatate.astept vesti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cr_dum (acum 14 ani)

va multumesc pentru raspunsuri! am citit si eu ceva despre asta pe site-uri si ma mai linistit.cat despre intrebarea ta luma, sa stii ca dr. meu este un om foarte de treaba si a incercat sa-mi spuna si el sa fiu linistita si ca totul va fi bine, insa eu sunt o fire mai panicoasa si fricoasa(cred ca toate ne speriem cand aflam ca trebuie sa facem o operatie de genul asta si mai ales cand este vorba de cancer-spre ca deocamdata nu este cazul meu-si nici in viitor).oricum va multumesc inca o data si ma bucur ca cineva (in afara de familia mea) este alaturi de mine.sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Persicanu (acum 14 ani)

azi pana la urma am aflat ce operatie trebuie sa fac : ERAD- ce stiti despre asta?necesita concediu medical dupa ea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 14 ani)

ERAD inseamna elecrorezectie cu ansa diatermica – prin rezectie se taie portiunea de col afectata de leziune si se face biopsie. Daca va fi nevoie se poate lua si concediu medical, dar interventia nu este atat de dificila. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

persicanu (acum 14 ani)

mersi de raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CRINA (acum 14 ani)

CAT COSTA UN TEST PAPANICOLAU

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Persicanu (acum 14 ani)

eu am platit 56 de lei.colposcopia a fost mai scumpa:200 lei. multa sanatate tuturor. maine este pasul cel mare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina (acum 14 ani)

am fost diacnosticata ca fiind suspecta de cancer de col uterin se poate muri din asta as vrea sa stiu sigur

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena B. (acum 14 ani)

Suspecta, nu inseamna bolnava. Fa-ti analizele, repeta-le de 2-3 ori, mergi la 2-3 medici, vezi ce ti se spune.Vei vedea ca de fiecare data iti ies rezultate diferite iar medicii iti spun lucruri diferite. Nu te impacienta, nu te speria, ca iti faci mai rau.Nu lua de bun ce-ti spune un singur medic, nu merge sa te operezi numai dupa indicatia acestuia.Spun asta din proprie experienta. Puteam sa raman fara un san, daca ma luam dupa un medic. Am mers la alti 2, am facut tratament, pt ca nu aveam decat mastoza fibrochistica.Oricum, roaga-te la Dumnezeu sa fie bine. In Formula As gasesti adresa de e-mail si nr de telefon al unui medic de la Deva care rezolva multe probleme ''femeiesti''

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

LILIANA (acum 12 ani)

mori daca nu tratezi , logic...dar cancerul de col uterin este singurul cancer care se trateaza. si de la a fi suspescta la a avea cancer de col este cale lunga. tyre sa faci analize suplimentare pt a pune un diagnostic final.

bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura zidaru (acum 14 ani)

gd

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florina (acum 14 ani)

Buna ziua, am 31 de ani, in luna decembrie 2009, am avut ciclu in data de 7 si m-a tinut pana in 15. In data de 27 a pornit din nou din senin si nu s-a oprit nici pana azi 12 ianuarie 2010. am fost la medicul meu ginecolog si mi-a spus ca nu este nimic anormal si sa astept sa vad cand va veni urmatorul ciclu. In 7 ianuarie am facut si testul Babes Papanicolau si rezultatul va veni in 21 ianuarie. Este ceva grav? sa ma astept la ce-i mai rau? Daca imi poate da cineva sfaturi, astept. Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 14 ani)

este grav boala de col uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mada (acum 13 ani)

stie cineva cat costa o colposcopie si daca doare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ali (acum 13 ani)

azi ma facut una ..a costat 170 lei. Nu doare absolut de loc. Se poate simti un usor discomfort, important este sa asculti indicatiile medicului, trebuie sa stai relaxata si sa respiri normal. In general medicul explica toti pasii pe care urmeaza sa-i faca, astfel nu vei stii la ce sa te astepti. Trebuie sa folosesti un tampon extern dupa efectuarea colposcopiei, pentru ca medicul foloseste 2 tipuri de solutii pentru evidentierea posibilelor leziuni. Nu dureaza foarte mult..apoximativ 15-20 min cu tot cu discutii. Preventiv poti lua un nurofen, cam cu 30 min inainte de procedura, nu mai tarziu, pentru a atenua eventualele crampe. Eu nu am avut nicio durere nici in timpul nici dupa colposcopie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ali-rectificare (acum 13 ani)

In general medicul explica toti pasii pe care urmeaza sa-i faca, astfel nu vei stii la ce sa te astepti....In general medicul explica toti pasii pe care urmeaza sa-i faca, astfel VEI STII la ce sa te astepti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: