Rana pe col

HPV Sangerare Curatare rani
Intrebare postata de alex.d cu 14 ani in urma

Buna ziua,
am si eu o nelamurire. Am fost la doctor si mi-a spus ca am o rana pe col(dar ma asigurat ca nu este nimic grav), mi-a dat tratament o saptamana cu antiinflamatoare pana a sosit rezultatul citologic. Rezultatul citologisc a fost negativ si mi-a dat tratament cu Cervogid astfel: primele 3 zile 1 ovul pe zi apoi restu de 9 capsule 1 ovul la 3-4 zile. Dupa terminareaprimei cutii de ovule mai trebuie sa cumpar o cutie si sa i-au unul pe saptamana. Inital a spus ca ne vedem peste doua luni, la terminarea tratamentului dar acest tratament dureaza mai mult de 2 saptamani. este ok? care este sfatul dumneavoastra? de asemenea nu mi-a precizat daca in acest timp pot intretine relatii sexuale. va rog sa imi spuneti parerea dumneavoastra.
multumesc mult!
Alexandra

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

mikmok (acum 14 ani)

Poti intretine relatii intime ata timp cat nu ai dureri sau sangerari. Cat despre tratament, daca ti l-a dat este bine sa-l urmezi. Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

omnia (acum 14 ani)

Buna,

Si mama mea a fost diagnosticata cu rana pe col si a urmat un tratament asemenator.
Rana pe col (cervicita cronica) este o foarte frecvent intalnita; nu trebuie sa te sperie, dar trebuie sa acorzi atentie in tratarea ei, deoarece poate favoriza aparitia cancerului de col.
In ultimul timp pacientele sunt speriate de termenul "rana pe col" deoarece o asociaza cu virusul papiloma uman (HPV) - unul dintre cauzele acestei patologii.
Dar, nu intotdeauna exista legatura intre cele 2 afectiuni; daca testul HPV a isit bine, inseamna ca aceasta rana a rezultat in urma unei infectii netratate, treumatism obstetrical (daca ai avut o nastere) sau dispozitiv intrauterin (daca ai/ai avut sterilet), etc.
Reexaminarea medicala se recomanda la 2 luni de la inceperea tratamentului.
In ceea ce priveste viata sexuala pe perioada tratamentului, daca este cu masura si nu provoaca sangerari/dureri, nu trebuie intrerupta complet...dar pentru mai multa liniste cred ca se poate face o pauza de 2 saptamani...nu stiu care poate fi confortul psihic al femeii in timpul actului sexual, atata timp cat stie de existenta acestei probleme.

Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

As vrea sa fac niste comentarii,in cunostinta de cauza. In primul rand tratamentul cu Cervugid, se face 12 zile la rand, cate un ovul in fiecare seara ,intravaginal, o pauza de 7 zile apoi urmeaza cutia urmatoare, in functie de cat timp a fost prescris tratamentul. Dupa terminarea tratamentului,daca rana pe col persista este recomandat sa se faca cauterizare, o metoda de tratament nedureroasa, dar sigura. In cazul acestor rani,care nu sunt produse de virusul HPV,lasate sa persiste ani la rand[ este adevarat ca nu dor, caci colul nu are nervi ],se transforma in 10-14 ani in cancer de col uterin. Acest cancer nu se datoreaza doar virusului ci si acestor rani, netratate ani intregi sau tratate necorespunzator. Un sfat ,din tot sufletul, fetelor nu va jucati cu viata voastra. Si ,in legatura cu viata sexuala, in acest timp..........daca se face sex cu prezervativ,pentru a nu lasa sperma in vagin, apoi se face o spalatura cu apa si sapun, exterior, se introduce ovulul, se pune un absorbant caci pateaza,totul este ok.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex.d (acum 14 ani)

mltumesc pentru raspunsuri.
Ok am inteles partea cu relatiile sexuale, asta era o problema doar de info.
Cat despre tratamen am citit ai pe alte forumuri despre tratamentul cu cervugid si toate spuneau de tratament zilnic cu pauza de 7 zile dar acest tratament era pentru tratarea unor probleme microbiene, pe cand la mine rana a fost produs in urma unei interventii.
nelamurirea mare era ca doc. mi-a spus ca va trebuii sa revin dupa terminarea tratamentului in aprox 2 luni dar tratamentul prescris dureaza cam 5 luni.
Pana la urma o sa merg dupa terminarea primei cutii adica dupa aprox 2 luni.
multumesc inca o data si multa sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

larisa gavril (acum 14 ani)

ce legatura e intre sex si cancer de col uterin?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aura (acum 14 ani)

Buna,
As vrea sa stiu daca chistul de col uterin are vreo legatura cu cancerul de col uterin,am facut un ecograf si mi s-a spus ca am 2 chisturi de 1,20cm pe col uterin,mi s-a recomandat sa fac testul papanicolau ,care urmeaza sa-l fac miercuri.Am citit cate ceva despre cancerul de col uterin si ma interesau simtomele.Acolo spune ca unele simtome sunt sangerari,scurgere abundenta,dureri de spate sau umflaturi ale gambelor,problema e ca am avut cateodata sangerari dupa menstruatie dar nu in fiecare luna,am o scurgere mai abundenta,ma doare mijlocul tare si gambele le simt amortite si chiar am impresia ca sunt umflate cateodata,ar trebui sa ma ingrijorez sau aceste simtome le poti avea si daca nu ai cancer de col?
astept raspuns foarte urgent sa pot merge la test fara frica,va multumesc di suflet!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Fi puternica si fa-ti toate investigatiile necesare,orice boala aflata in stare incipienta poate fi tratata mai usor, deci mult curaj

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 14 ani)

buna ma numesc elena si am 32 de ani am facut testu papanicolau si mia spus medicul ca sunt suspecta de cancer si joi merg sa fac biopsia curios eu nu am avut nici o simtoma de care se vorbeste aici nu mi se umflau picioarele nu am avut sangerari si altele am facut testu ptr ca intr o zi m au durut ovarele si azi am primit acest diagnostic am un chist pe ovarul drept de 4,5 mm si s ar putea sa fiu si insarcinata ce ma sfatuiti multumesc asa ca aura mult noroc fati testu si fii tare ai toate sansele sa te tratezi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 14 ani)

buna,ma numesc andreea,am 34.acum cateva luni am aflat ca am o rana pe uter,am fost la ginecolog si mia curatat acea rana dupa care am urmat un tratament cu cervigal.am gatat tratamentul iar de vreo 2 zile sangerez putin,sunt foarte ingrijorata urmeaza sa ma duc la control dar vreau sami fac macar o idee cat mai repede cu putinta.ma ingrijoreaza gandul ca as putea avea cancer desi ginecologul ma asigurat ca nu e nici vb de asa ceva.astept un raspuns.va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria cojocaru (acum 14 ani)

am facut testul papa nicolau mi sa spus ca nu am cancer dar am avut singerariinainte de ciclu am luat lame de trei ori am o durere puternica in partea stinga ginecologul mia zis ca nu am nimic sunt disperataam niste dureri foarte mariam fost la trei ginecologi unde sa mai merg va rog ajutatima cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 14 ani)

in urma unei dureri ce a debutat prin decembrie.in abdomenul inferior,am fost la ginecolog,am facut ecografie intravaginala si testul papa-nicolau.Am o rana pe colul uterin care a fost cauterizata in urma cu 20 de ani,la ecografie mi-i s-a spus ca exista ceva modificari pe rana,am efectuat testul si urmez trament cu cervugid de patru zile,si am sangerat dupa trei zile .Ce sa fac?Va rog frumos, ajutati-ma cu un raspuns! P.S. Pe rezultatul testului scrie:micoze ++;bacili ++;celule epiteliale normale ; infiltrat leucocitar :redus,sange;interpretarea probei:negativ pt.leziuni intraepiteliale sau maligne

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crisa (acum 13 ani)

am 23 si am fost la ginecolog si mi-a zis ca am rana pe col .ce sa fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

si nu ti-am dat sa bagi ovule si splaturi vaginale?schimba ginecologul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela puiu (acum 11 ani)

si eu am rana pe col folosesc cerucid f des si nu ma ajuta cu nimic......iar de cauterizare imi este friica......daca recidiveaza.....ce sa fac.....am facut de 2 ori test papanicolau si mi-a iesit ca am infectie usoara inflamatorie usoara.....ce tratament sa ma fac.......de la cervugid am o mica sangerare de 2 zile am folosit doar 3 ovule.....nu stiu ce sa mai fac....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

samyra (acum 9 ani)

buna..acum 2 ani am facut pap-ul, si medicul mi-a zis ca am o rana pe col destul de urata care sangereaza..am facut ovule si spalaturi vaginale si rana tot a ramas..urma sa o cauterizez am facut analizele si aveam vsh de 4 ori mai mare,din cauza unei infectii a gingiei..am rezolvat problema vsh-ului dar a intervenit ceva si nu am mai fos la ginecolog sa termin cauterizarea..si de doi ani nu am mai facut nimic nici ovule nici spalaturi vaginale nu am mai fos la nici un control..urmeaza sa merg..nu am dureri deloc..dar imi fac griji..as dori sa stiu in cat timp rana avanseaza si se transfoma in cancer? multumesc si multa sanatate tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 9 ani)

Buna Samyra,ce ai facut cu rana ? Ai mers sa rezolvi problema? Mie testul Pappanicolau mi-a iesit ok in vara iar acum 2 saptamani,mergand la doctor sa iau tratament pt candidoza, mi-a descoperit o rana sangeranda pe col. Nu a vrut sa ma sperie,cu toate ca efectul asta a fost, dar a zis ca imediat dupa ciclul, ma programeaza la intreventie LLETZ (excizie a ranii respective )pentru a trimite zona afectata la biopsie.Astept sa imi spui ce ai facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: