Protectia si numarul de parteneri

HPV
Intrebare postata de claudiamatei205 cu 10 ani in urma

Stiu ca numarul de parteneri sexuali influenteaza aparitia cancerul de col uterin. Care este numarul maxim de parteneri sexuali pe care ii poate avea o femeie astfel incat sa nu existe riscul de a face cancer de col uterin? Se iau in considerare si contactele sexuale protejate?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

IQ (acum 10 ani)

cu parere de rau de informez ca de la primul partener (in cazul in care nu a fost virgin), sansele sa te infectezi cu HPV cresc exponential. Mai departe, cancerul apare sau nu in functie de mai multi factori. Sunt femei care au avut foarte multi parteneri, cu siguranta au HPV, si totusi nu au nimic. Altele se infecteaza de la primul partener si se chinuie toata viata cu problemele pe col, care pot duce sau nu la cancer.

Tine cont de faptul ca 80% din pop**aţia activa sexual, femei si barbati, se
poate infecta cu HPV pe parcursul vietii. Mai departe poti calcula singura sansele de infectare in functie de numarul partenerilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

din pacate prezervativul nu te protejeaza de hpv si de herpes, hpv-ul fiind cantonat pe piele. nu trebuie nici macar sa ai contact sexual ca sa iei hpv. folosirea prosoapelor in hotel sau impreuna cu familia sau la salon de epilat , etc este interzisa!
numai fidelitatea in cuplu te scapa de hpv.
in curand vor intelege si barbatii ca hpv-ul este extrem de periculor si pentru ei, deja apar numeroase cancere buco-faringiene datorate tot hpv-ului. din pacate acestea nu sunt luate din pripa ca si cancerul de col, nefiind o analiza gen pap test. aparent acest cancer apare in special la barbati.
odata contactat trebuie sa aplici stimulante sistemului imunitar( 3 luni decaris 50 mg/ 2ori pe sapt), si local aldara, ovule cu echinaceea de la farmacia homeopata 80 de pe scoala herastrau( bucuresti).manaca cat poti de sanatos si natural, ia tot ce crezi ca este bine pentru imunitate. 6 cutii de cervugid, asa cum este gandit medicamentul. asa am scapat de hpv 16 in 1 an. multa sanatate! acum sfatul medicului a fost sa ma vaccinez ca sa nu mai iau din alta parte hpv!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 10 ani)

nu are importanta numarul partenerilor, daca ai un singur partener care a avut o viata sexuala mai dinamica, sau vreuna dintre partenerele lui, se poate spune ca ai avut ghinion. si atingerile fara contact sexual pot transmite hpv.. singura sansa este vaccinul si pap test la 1 an. nu cred ca in ziua de astazi sa mai fie cineva fidel toata viata asa ca este o loterie. tot ce pot sa te sfatuiesc este sa te protejezi cu prezervativ chiar de la inceput, si sa le ceri sa isi faca testul hpv, costa 420 ron. tu trebuie sa faci vaccinul, vezi daca il poti face gratuit in septembrie.
cred ca ar trebui sa asteptam ceva timp ca sa ne dam seama daca merita sa facem sex.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: