Papanicolau detecteaza HPV?

HPV
Intrebare postata de oana2424 cu 10 ani in urma

Buna, am si eu niste intrebari. Daca testul Pap. a iesit "frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna" exista vreo sansa sa existe hpv? Pentru ca am aflat ca o fosta partenera de-a iubitului meu are acest virus, iar mie mi-a iesit asta la analize. Sunt de 1 an cu prietenul meu, ma gandesc ca ar fi trebuit sa apara pana acum nu? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Adrienne (acum 10 ani)

Pentru a afla un raspuns sigur la aceasta temere a ta, trebuesc facute doua teste : citologie cervico-vaginala Babes- Papanicolau in mediul lichid si HPV-ADN detectie tipuri cu risc crescut + genotipare 16, 18. Aceste doua teste se efectueaza din aceeas proba de celule cervicale. Pretul este de 250 de roni. Obtinetrea unui rezultat negativ la ambele teste ofera garantia ca, riscul unui cancer cervical neidentificat este foarte redus. In infectia cu HPV, barbatul nu are nici un simptom dar ramane purtator iar femeia va fi tot timpul predispusa infectarii si reinfectarii. Sunt momente in viata unei femei cand poate fi infectata cu acest virus dar, ac***a o imunitate foarte buna ,il poate elimina nefiind constienta ca l-a avut. De la data infectarii pana la aparitia leziunilor ce pot fi detectate si prin alte metode , durata poate fi de maxim 3 ani. Daca faci aceste doua teste si daca obtii un rezultat negativ, recomandarea mea este sa-ti faci vaccinul ac***a in vedere ca prietenul tau poate avea acest virus si astfel poti fi cat de cat protejata, in relatia cu el.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oana2424 (acum 10 ani)

Nu inteleg foarte bine ce mi-ati raspuns, adica daca eu mi-am facut testul papanicolau si doctorul a zis ca nu este absolut nimic, nu stiu daca e cazul sa stau sa imi fac atatea griji.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Testul PN nu arata prezenta virusului HPV [ care are peste 100 de tipuri ] ci transformarile celulare care deja se pot detecta prin aceasta analiza. Absenta leziunii nu-ti da garantia ca virusul nu exista. Cand apare leziunea este cam tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MaricelaPanainte (acum 10 ani)

Sa inteleg ca Testul PN nu este suficient in situatia descrisa de d-na de mai sus sau in toate cazurile?Ptr. ca si eu mi-am recoltat si astept rezultatul...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rosimo (acum 9 ani)

Testul PN nu este suficient in nici un caz si este recomandat sa faceti periodic si testul HPV. Va spun din proprie experienta - la 36 de ani, la un an si 5 luni dupa un test PN bun am fost diagnosticata cu cancer de col uterin si a trebuit sa fac o histerectomie totala.
Am inteles ca e obligatoriu ca dupa 30 de ani sa facem testul HPV, chiar daca doctorii nu il recomanda puteti sa il cereti voi (in USA se face la fiecare 3 ani). Din pacate nici unul din medicii mei nu mi-a spus sa fac acest test decat dupa ce am fost deja diagnostivata (unul din doctorii ginoco-oncologi mi-a spus ca nu e posibil ca pana la 35 de ani sa nu fi facut testul HPV).

Din pacate in RO nu se mediatizeaza acest test, ar salva multe cazuri. Va recomand sa faceti acest test pe langa Papa-Nicolau, pentru linistea voastra. Imi pare rau ca nu am stiut de el mai devreme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: