NEDUMERIRE

HPV
Intrebare postata de Jumbos cu 10 ani in urma

Am urmatoarea problema. Am avut trei relatii simultane in perioada 2012-2013:
Prietena A - am stat 8 ani impreuna (2005-2013): - ne-am facut amandoi analizele de la inceput iar ea la momentul martie 2009 si-a facut si test HPV si era negativ !
Prietena B - sunt cu ea de 3 ani (2011-2014) - in martie 2011 si-a facut Papa Nicolau si nu ii aparuse nici o modificare care sa-l determine pe medic sa-i recomande testul HPV.
Prietena C - am stat cu ea 10 luni in perioada 2012-2013 - nu-i cunosteam analizele !

In ianuarie 2014 Prietena B (cea cu care sunt acum) si-a facut din nou analizele si i-a fost depistat HPV 66. M-am speriat, am fost la doctor, ne-a dat tratament, ei i-a recomandat o mica operatie, etc.
M-am gandit ca eu am transmis virusul de la una din prietenele A sau C. Le-am anuntat si le-am rugat pe amandoua sa-si faca testele HPV.
Prietena A (cu care a avut loc ultima "intalnire" in decembrie 2013!), dupa discutia cu mine, si-a facut analizele. Acestea au venit acum si nu are HVP !!!
Prietena C, dupa discutia cu mine, si-a facut analizele. Acestea au venit acum si nu are HVP !!!
Concluzie: Daca Prietena C nu are HPV (ultima intalnire in august 2013) si nici Prietena A nu are HPV (ultima intalnire acum 3 luni) inseamna ca eu nu eram purtator de HPV la momentul decembrie 2013. Deci problema este la Prietena "B",cea cu care sunt acum, care sigur nu a luat de la mine HPV.

INTREBARI:
1). DACA O FEMEIE ESTE INFECTATA CU HPV DAR VIRUSUL ESTE INACTIV, LA TESTUL HPV ACESTA APARE SAU NU APARE?
2). LA O FEMEIE CARE A FOST INFECTATA CU HPV SI CARE S-A TRATAT RAMAN LEZIUNI PE COL CARE SE VAD LA COLPOSCOPIE?
3). SE POATE DETERMINA DUPA LEZIUNILE PE COL ACUM CAT TIMP S-A CONTACTAT VIRUSUL HPV?

Astept cu interes parerea dvs.
Multumesc anticipat !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Adrienne (acum 10 ani)

Daca femeia are o imunitate buna, poate avea virusul si sa-l si elimine, fara sa stie macar. Pana la urma " magareata " cade pe cea cu imunitatea f. scazuta. Asa ca, la tine, lucrurile sunt f. incurcate si inca o data, se dovedeste cat de importanta este stabilitatea intr-o relatie. Oricum, nu stiu la ce-ti ajuta acum toata aceasta " ancheta".......un lucru este cert, tu acum esti purtator sigur si depinde acum de tine cum procedezi in continuare, prietena ta se va vindeca, dar cum ramane cu purtatorul, pericolul permanent ? Daca ai tendinta de a da vina pe prietena actuala , mai gandeste-te ......virusul putea fi si la una dintre celelalte doua,l-a eliminat din organism dar la tine a ramas si l-ai transmis mai departe. Din momentul contactarii virusului si pana cand se vad leziuni pe col, trebuie sa treaca 2-3 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Jumbos (acum 10 ani)

Multumesc Adrienne,

Dupa cum am scris mai inainte, cu Prietena A am intretinut relatii in luna decembrie 2013. Daca eu as fi fost purtator de HPV la momentul decembrie 2013, la analiza facuta de Prietena A in luna martie a.c.(2014), ar fi trebuie sa-i iasa si ei pozitiv. Dar ei nu i-a iesit (a facut testarea, la recomandarea mea, pe toate tipurile de HPV de risc inalt).
Daca Prietena C m-a mintit si are HPV, de ce nu i-am transmis Prietenei A? Sa fie oare motivul enuntat de tine mai sus, si-anume: Prietena A are imunitate f.buna si l-a eliminat imediat?
Deci, dupa rationamemntul enuntat de tine, lucrurile pot sta asa:
Prietena C a avut HPV66. Am rugat-o sa-si faca analizele, dar ea m-a mintit ca le-a facut si ca sunt negative.
Prietena A a luat de la mine HPV 66 pe care l-a eliminat pentru ca are imunitate foarte buna. Astfel se explica de ce in martie 2014 ea nu are HPV.
DAR, nu este exclusa nici varianta ca Prietena B sa fi luat din alta parte HPV-ul si pe fond de imunitate scazuta acesta sa se fi activat.
In oricare din cazuri, eu sunt acum purtator si ma tratez cu echinaceea si tinctura de catina conf.sfatului medicului ei.
Poti macar sa ma ajuti cu un sfat in ce priveste grabirea insanatosirii mele? Sau trebuie sa ma duc la un dermatolog si sa-mi dea tratament specific cu Isoprinosine sau orice alte medicamente?
In tot acest timp trebuie sa stau "cuminte"?

Salutari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreuk (acum 9 ani)

Uite cum senzatiile tari produc dezastre si mai tari...
Cel mai sigur este sa le ceri prietenelor rezultatul analizelor sa le vezi cu ochii tai...
Este foarte important sa te testezi si tu si sa iti faci si putina ordine in viata. Exista testare HPV si pt barbati. Tu ti l-ai facut? Este recomandat sa faci o peniscopie si testul HPV. Iti poti face aceste testari la Medsana Primaverii (in Bucuresti) iar medicul la care poti merge se numeste Iurco Lucia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: