Nedumerire

HPV
Intrebare postata de Anamaria cu 11 ani in urma

Am fost depistata ca am HPV,am facut Paptestul si doctorul mi-a spus ca e ok,nu am nimic si pe test scrie ca tre sa fac testul anual, ce sa inteleg din asta ca doctorul mi-a zis sa ma linistesc adica se poate vindeca de la sine sau trebuie sa insist sa fac ceva tratament, pentru ca doctorul mi-a pus-o in bot asa scurt si clar ca nu exista tratament si ca nu se vindeca ... raspunsul asta nu mi-a placut deloc e ca si cum mi-o dat un sut in fund si la revedere
voi ce parere aveti ? merci
P.S felicitari celor care s-au tratat si au iesit cu bine din virusul asta cumva fantoma" ca la scoala te invata sa te feresti de toate BTS-uri dar nici cum nu se aduce la cunostinta si despre acest virus care face mai mari ravagii si e mai frecvent ....din pacate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

sara nicoleta (acum 11 ani)

Din postarea ta se intelege ca esti destul de tanara si fara experienta in riscurile BTS. Daca testul papanicolau ti-a iesit clasa 3 , ai facut si tipaj hpv atunci uita de acel medic cauta-ti sanatatea si trateaza-te. Acest hpv ( depinde de tipul lui sunt de la 1 la 100) e foarte periculos daca nu-l ti sub supraveghere, daca nu iti inbunatatesti imunitatea dar cu un tratament bine stabilit de medic poate sa dispara dupa 1 an sau 2. Mergi cu analizele la alt medic si cere lamuriri , nu e de gluma.
SANATATE MULTA !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 11 ani)

nu scrie ce clasa mi-a iesit uite rezultatele :
Frotiu conventional ,satisfacator pentru evaluare; componenta endocervicala/zona de transformare prezenta
Flora bacilara.
Celule superficiale, intermediare, si metaplazice
Infiltrat inflamator moderat.
Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne.
Control citologic anual.
daca poti s ale intrerprez te rog ti-as fi recunoscatoare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sara nicoleta (acum 10 ani)

In primul rand iti multumesc pentru incredere, in al doilea rand nu sunt medic doar ca am trecut print-ro situatie asemanatoare dar , la mine a fost cu hpv 16. OK ..TU ESTI BINE
Nu ai nimic , vezi rezultatul" negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne" asta inseamna ca rezultatul tau e negativ si nu ai risc de leziuni..hpv si alte minunati
Daca rezultatul tau era rau scria control la 3 luni repetare de analize, tipaj hpv sau colposcopie..
Deci te-ai speriat degeaba , daca poti mergi totusi la un medic pt interpretare restul rezultatelor nu stiu exact ce inseamna dar ideea in sine e ca ai rezultat negativ.Apropo: cum ai ajuns la concluzia ca ai avea virusul hpv? ca nu inteleg????? pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 10 ani)

pai mi-au aparut niste bubuite la inceput micute nu stiam ce is alea ... ma gandeam ca is de la ras ..... dar ... au inceput sa imi apara din ce in ce mai multe si atunci m-am panicat ca nu mai trecusera alea ba mai rau au aparut mia multe am mers la medic, mi-a spus ca sunt condiloame genitale si ca e HPV , mi-a prescris Condilyne am mers la el din 2 in 2 zile sa imi aplice ca nu puteam singura erau prea multe si erau in loc mai greu accesibile pt mine, mi-au trecut intre timp am tot incercat sa fac testul asta Papanicolau din fondurile gratuite pana la urma s-a intamplat ca l-am si platit (desi mentionez ca sunt studenta si nu stau bine la capitolul bani) numai ca sa fiu sigura sa stiu ce am si sa incep tratament cat se poate de repede, condiloamele au reaparut vreo 3 exact dupa o luna le-am ars iarasi cu aceesi solutie si au disparut si de atunci slava domnului nu au mai aparut... si sper sa nu mai reapara.... cei drept ca am inceput de atunci sa am in grija de sanatatea mea in special is atent la ceea ce mananc si cum mananc is consumatoare foarte mare de fructe dar intr-o perioada le-am evitat de ce nu stiu m-am neglijat din p***ae probabil ca am fost racita o luna de zile. facusem otita, conjunctivita, herpes bucal deci eram praf cu imunitatea ... si acuma ma simt mult mai bine is atenta si sper sa fiu bine si in continuare , am mai citit pe internet ca daca ai un sistem imunitar bine pus la punct acest virus poate eliminat din organism in urma raspunsului anticorpilor antivirusali

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: