Hpv si rana pr col?

HPV
Intrebare postata de ADITA06 cu 13 ani in urma

Buna rana pe col uterin se poate face dela virusu HPV si e posibil ca virusu sa isa ma infestat fostu prieten si el ca barbat ce simtome are sau nu are dela virusu HPV?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Adrienne (acum 13 ani)

Virusul HPV produce rana pe colul uterin. Barbatul este purtator fara simptome.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cris (acum 13 ani)

eu am facut un avort si am nascut au trecut 10 ani de atunci si m-am ales cu o rana pe col am crezut ca sa vindecat de la natura ca se mai poate si asa atuncia nu stiam de hpv nu este neaparat o asociere dar daca nu este tratata in timp da se poate transforma in cancer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavi09678 (acum 13 ani)

Ar trebui sa-ti faci testul ADN-HPV deoarece este foarte important. Acest virus HPV este periculos si trebuie tratat ca atare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

am fost depistata cu rana pe col si am fost supusa la electrocauterizare da nu stiu dela ce am facuto nu am idee am citit pe net si am aflat ca dela virusu asta se face ? numa ma gindesc ca dela fostu meu prieten si din cate am citit barbati nu au simtome si nu egzista tese pt a depista virusu la ei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Nu orice rana pe colul uterin se datoreaza virusului HPV. A rezultat acest lucru din analize ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

dela spital misa spus ca dela virusu asta se face e un virus banal care pe unele femei le ataca si provoaca rana pe col si de colo e numa un pas pana la cancer de col uterin,da mea facut testu papunicolau si hpv da hpv sunt cam 3 saptamani pana la aflarea rezultatelor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Atunci bafta ! sa nu iasa virusul, la pn care a fost rezultatul ? sau nici pe acesta nu l-ai primit ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

bada lam primit si team zis misa facut electrocauterizarea o decurs bine da am dureri mari si nu ma simt bine papu a fost favorabil din catea misa zis cica3 daca era mai mare nu se efectoa elecrtocauterizarea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Da ! ai dreptate,mai mult de pn 2, inseamna prezenta virusului. La pn. 4-5 deja cancerul este prezent. Cred ca sunt sanse sa mergi mai departe, cu tratament si totul sa fie bine. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

da asa e am mers din timp si totusi am avut noroc sti ma intreb ce om poate sa fie sa nu gandeasca la asa ceva sa ai virusu si sa nu te cauti inteleg ca sunt purtatori fara simtome da dute omule si trateazate nu inbolnavi si pe altele ms de urari la fel iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

livia (acum 13 ani)

am dost si eu diagnosticata cu condiloame anale. si mi-am facut tratamentul acasa in mod natural cu tinctura de propolis,ajuta foarte bine.sanatate la toata lumea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sadara (acum 13 ani)

mi-e mi-a iesit la testul papanicolau o leziune hsil.asta inseamna ca a fost provocata neaparat de hpv?partenerul meu nu a mai fost cu nimeni inaintea mea.cel putin asa a zis.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

din cate stiu si am vb virusu asta provoaca rana pe col uterin sau sunt mai multe citeste pe net "rana pe colu uterin si te lamuresti cum am facuto si eu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 13 ani)

buna
am si eu o rana pe col in unui control mia dat ovule polyginax si spalaturi cu apa si bicarbonat 10 zile dupa ce le termin merg din nou la control si sa fac un papanicolau mie foarte frica sa nu am ceva grav ca pe viitor ne pregatim pt.bebe sanatate tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

taran adriana (acum 13 ani)

am si eu o rana pe col dar nu prea mi a dat tratament am fost la 2 medici in arad si mi au spus acelasi lucrc sa stau linistita ca nu e nimic dar eu nu ma simt bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

da stai linistita pana ajungi la cancer de col uterin mergi la tm la spitalu militar e o doctorita de milioane un om mununat si nai sa regreti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADITA06 (acum 13 ani)

buna eu am fost la arad la noi la medic si tot asa mea dat ceva ovule si antibiotice ,dupa am loat horatarea sa merg la timisoara la spitalu militar acolo au facut totu sa imi fie bine si am fost supusa la electrocauterizare la inceput e grau da dupa e bine si din cate am inteles numa asa se vindeca mult bine iti doresc si bafta cu bebele sa ai noroc de el

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo.... (acum 13 ani)

eu am inteles altceva n legatura cu ranili pe coln nu se fac de la hpv dar daca ai o rana si te infectezi cu acest virus in timp se poate ajunge la cancer de col.rana pe col ,cervicita in termeni medicali e o boala ca sa ii spun asa de care sufera orice femeie la un moment dat in viata.se trateaza asta conteaza...si infectia cu hpv nu inseamna cancer asta nu inteleg fetele.de la infectia cu hpv pana la cancer e un drum destul de lung.mergeti la medic macar odata pe an si nu se va intampla nik un tratament banal facut la timp te scapa de multe probleme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirabela (acum 12 ani)

buna eu acun 3 ani am fosr la ginecolog si mia zis ca am o inflamatie scurgere si o rana pe col ...... asa ce inseamna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 12 ani)

Inseamna ca, inca de acum trei ani,trebuia sa rezolvi aceste probleme. Sfatul meu ar fi sa mergi la un control pentru a vedea cum se prezinta rana de pe col si sa faci niste analize.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: