ERAD

HPV
Intrebare postata de mnk2mnk cu 11 ani in urma

Buna ziua , sunt diagnosticata in urma testelor ARN SI ADN hpv cu hpv radacina 16 . La colposcopie s-a obsevat un tesut bolnav de marimea unei monede.Dna Doctor imi sugereaza un erad.As dori sa stiu riscurile la care ma expun facand acest erad , in cat timp se vindeca complet , daca pot face copii dupa aceasta interventie si mai ales daca este posibil ca virusul sa imi reapara . nu am luat tratament pt imunitate , o sa iau ceva pe baza de plante , fumez , nu stiu daca influenteaza cu ceva.Condiloamele apar numai in zona genitala sau pot sa apara oriunde?Am avut condiloame acum 3 ani , am facut un tratament homeopat si au disparut.Sesxul oral este periculos in cazul in care partenerul este infectat?Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

mnk2mnk (acum 11 ani)

Va rooog raspundeti:((((((((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 11 ani)

Prima etapa ai parcurso si ai ajuns la faza cand trebuie sa iei niste hotarari f. importante pentru insasi viata ta. Ai o tulpina hpv cancerigena, deja rana pe col exista,dupa mine dimensiunea este mare. La mine a fost de sub 7mm si deja a fost stadiul unu. Dar, pentru ca vrei copii,medicul ti-a recomandat ERAD-ul. Procedura consta in prelevarea de tesut pentru analiza {biopsie} histopatologica,care se face cu ajutorul unei anse diatermice, care taie si cauterizeaza in acelasi timp. Procedeul nu este chiar atat de invaziv. In urma rezultatului de la biopsie ,se hotaraste ce se face in continuare.........supraveghere si tratament,sau chiar amputatie de col uterin.Daca rezultaul este normal, urmeaza prezentarea la examen ginecologic din 6 in 6 luni. Deci daca nu necesita histerectomie,in viitor se pot face copii. Cat despre sexul oral...........partenerul poarta aceasta tulpina in continuare si poti oricand recidiva, asta in cazul sexului normal, dar daca-i faci lui sex oral,atunci te poti pricopsi cu acest virus si in gat. In concluzie.........de tine depinde ce este mai important : viata sau altceva..........Eu iti doresc sa iei cele mai bune hotarari. Daca tratai condiloamele de acum trei ani,sub supraveghere medicala, probabil nu se ajungea pana aici. Si ar fi bine sa retii un sfat.........daca scapi cu bine din aceasta problema si vrei sa-ti continui viata si sa faci si copii,atunci cred ca va trebui sa le faci cu altcineva sau sa faci din nou analizele si daca este totul bine[nu mai apare nicio tulpina cu risc] sa-ti faci vaccinul . Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mnk2mnk (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspuns!Astazi am fost la control din nou , o sa urmez un tratament cu ovule pt a ma pregati inainte de erad si totusi cred ca o sa ma duc si in Austria la un control sa mai ascul o parere , pt ca am vazut si aici la o alta discutie ca o fata s-a vindecat prin niste tratamente date de un dr din austria de refacere celulara.O sa ma decid repede...sper sa fie ok.O sa revin cu detalii despre ce s-a mai intamplat.Doctorita mi-a zis sa nu ma sperii ca nu este deloc asa de grav precum suna sau cum citim pe net.A zis ca a avut si are foarte multe cazuri , si au facut si copii si sunt sanatoase.Acum sper sa fac si eu parte din aceasta categorie :)WISH ME LUCK!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

michelle30 (acum 11 ani)

stiu cum e.am trecut si eu prin asta..bafta multa!!la anul vreau si eu un copil..:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 10 ani)

Buna,acum un an am trecut si eu printr-un erad.din fericiere biopsia histopatoligica a f k, mi s-a recomandar supraveghere amanuntita.dupa 3 luni am refacut hpv si se negativase,urmatoarea analiza pap treb s-o refac dupa inca alte 3 luni dar n-am mai ajuns.acum dupa aproape 9 luni de la interventie am o alta rana destul de urata ecografic,mi s-a recomandat pap si daca iese modificat amputatie de col.ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: