Cat de grav este?

HPV
Intrebare postata de MariaIrina cu 10 ani in urma

Dragele mele, am nevoie de ajutorul si de experienta voastra. In seara asta am aflat rezultatul la GENOTIPAREA HPV si sunt putin speriata. Va rog, din experienta voastra, pana ajung la medic pentru interpretare, sa imi spuneti daca aveti idee ce inseamna:

(Papanicolaul de acum o luna LSIL cu HPV)

Genotiparea HPV:

ADN - HPV 16 =Nedetectabil =Nedetectabil
ADN - HPV 18 =Pozitiv =Nedetectabil
ADN - HPV Risc crescut =Pozitiv =Nedetectabil

Va multumesc!
Saptamana viitoare urmeaza sa ma vad cu dr gineco, apoi sa fac colposcopia (recomandata de papanicolau). Insa, nu mai am stare si rabdare pana sambata viitoare. Asa ca, sper ca ma puteti ajuta cu o interpretare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

Adrienne (acum 10 ani)

LSIL....ai o displazie usoara din cauza virusului HPV, tulpina 18 cu risc crescut de cancerizare. Acesta displazie usoara consta in marirea nucleelor celulelor intermediare, de 2-3 ori , cu contur neregulat. In acest stadiu cele mai multe leziuni se remit spontan [ 80 % ]. Se prescrie tratament si se urmareste din 6 in 6 luni, evolutia leziunii. Daca timp de 2 ani leziunea persista, sau evolueaza ,atunci se trece la alte metode de tratament printre care si conizatia.Deci nu este o situatie disperata, urmeaza sfatul medicului caci el stie cel mai bine ce trebuie facut, in urma colposcopiei si a celorlalte investigatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MariaIrina (acum 10 ani)

Multumesc, Adrienne!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

noi am scris aici experientele noastre, sigur ai sa gasesti raspunsuri cum sa iti cresti imunitatea! //sfatulmedicului.ro/comunitate/hpv-si-cancerul-de-col-uterin/coniza-ie-opera-ie_21483
este tot ce am facut inainte si dupa interventie si acum unele au reusit sa adoarma hpv-ul. din pacate nu se scapa de hpv ci doar il adormim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

buna
va rog din suflet sa ma ajutati cu interpretarea rez pt mama mea, are 58 de ani si de 10 ani e intrata la menopauza , fara absolut nici o simptoma in tot acest timp ,In schimb, acum 1 luna a sangerat f rau cu hemoragie , a fost internata de urgenta in spital si chiuretata , ulterior pap gr IV si biopsia: diag teribil : carcinom epidermoid cheratinizat bine diferentiat. Care sunt pasii ? indrumati ne va rog din suflet k nu stiu intro sa o luam/. Unii spun varianta radioterpie , altii direct histerctomie. Ce inseamna ce tip de cancer este? se raspandeste ? e grav ?mii de multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

elena, am citit ca cel nediferentiat este grav http://forum.romedic.ro/prod/carcinom_epidermoid_moderat_diferentiat_019379.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

buna ramona.. mii de multumiri dar epidermoid cheratinizant ce repfrezinta "? a nu gasesc absolut nimiic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

buna ramona.. mii de multumiri dar epidermoid cheratinizant ce repfrezinta "? a nu gasesc absolut nimiic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Keratina este o substanta fibroasa, rezistenta , intr-un tesut. Keratenizarea este un proces fiziologic al epidermului care-i permite acestuia sa-si formeze un strat de suprafata protector. In legatura cu diagnosticul mamei tale......pot sa-ti impartasesc din experienta mea, sigura deosebire fiind intensitatea sangerarii. Carcinomul epidermoid keratinizat , bine diferentiat [ eu am avut nekeratinizat] inseamna ca celule canceroase au patruns in stroma [ tesut de hranire si sustinere a unei tumori maligne] , au keratenizat, ducand la aparitia unei forme de cancer bine diferentiat. Este un carcinom scuamos cu celule mari [ 80 % -85 % dintre cancerele de col uterin]. Tumorile slab diferentiate au un pronostic grav. Nu stiu ,in acest caz daca se impune tratament inainte de interventia chirurgicala, mie mi s-a spus sa nu pierd un timp atat de pretios. Deci tratamentul va fi unul chirurgical , histerectomie totala, largita : extirparea colului uterin impreuna cu treimea superioara a vaginului, uterului , trompelor, ovarelor. O conditie obligatorie este si indepartarea intregului lant de ganglioni limfatici, indiferent daca sunt sau nu infectati [ in dreapta 9 ganglioni iar in stanga 7]. Aceasta interventie am facut-o la Cluj, la dr. Mihai Muresan. De atunci au trecut 7 ani si jumatate, fara nici cea mai mica problema, ac***a grija sa fac toate controalele periodice ,recomandate. Rezultatul PN la inceput a fost 4-5. Rezultatul anatomopatologic dupa interventia chirurgicala : p T1 a2 N0 Mx . In incheiere......mergi cu mama ,daca se poate, la Cluj , la dr. Mihai Muresan si totul va fi bine. Nu dispera ! D-ne Ajuta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Recitind intrebarea ta, am o nelamurire : unde este localizat acest carcinom ? este vorba despre col uterin sau endometru [ mucoasa uterina] ] ? Raspunsul meu este legat de neoplasmul de col uterin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

este la col uterin m este spital particular?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Este Institutul Oncologic din Cluj ,sectia Chirurgie II .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

adrienne te rog mult spune mi esste din acela care se raspandeste? as dorii sa vb mai multe pot sa iti dau sau sa mi dai adresa d mail/id? te rog mult, noi suntem din pl, in buc nu merg aparatele cica... nu stiu daca e importanta radioterapia nu stiu inctro sqa ajung daca e nev si la cluj ajungem . dar otusi as vrea sa vb un pic multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

adrienne te rog mult spune mi esste din acela care se raspandeste? as dorii sa vb mai multe pot sa iti dau sau sa mi dai adresa d mail/id? te rog mult, noi suntem din pl, in buc nu merg aparatele cica... nu stiu daca e importanta radioterapia nu stiu inctro sqa ajung daca e nev si la cluj ajungem . dar otusi as vrea sa vb un pic multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

"A se raspandi "inseamna a fi intr- un stadiu avansat, in care au fost afectati ,pe rand, tot lantul de ganglioni limfatici[ ganglioni santinela] si astfel celule canceroase ajung cu ajutorul limfei ,in organele din apropiere si trec apoi in sange ,astfel ajungand si in organe aflate la distanta. Toate aceste lucruri inseamna ca boala a metastazat.......dar mama ta nu este in aceasta situatie. De aceea spun ca timpul conteaza f. mult........Altceva nu stiu ce sa-ti spun, cere o recomandare [ trimitere ] de la medicul care a pus diagnosticul ,pentru Cluj , insista pentru ceva....nu stiu....dar nu lasa sa treaca timpul asa, fara sa faca nimic. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

am mers la oncolog azi si ne a dat tr la computer tomograf pt maine de dim si pt radioterapie la dr Stefanel Vlad de la bcuuresti elias. med oncolog ni l a recomandat pe dansul, stii ceva de dumnealui? ideea e ca nu stim cand ar program si daca ne ppoate vedea mai urgent sa incercam la sansul la particular pt consult? nu stiu cum sa facem mai rpd. sa nu avanseze am inteles ca ar avea nev de 25 de sedinte inainte de operatie de radioterapie. tu ce parere ai ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 10 ani)

Daca aceasta este recomandarea oncologului,este bine sa fie urmata. Nu-l cunosc pe medicul respectiv, nu sunt din Bucuresi sau din imprejurimi. Nu am facut astfel de tratament inainte si nici dupa interventie ,deci nu pot sa-mi spun parerea .Numai bine si gandire pozitiva !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina Gheorghe (acum 10 ani)

Formam grupuri pentru a da in judecata Universitatea Spiru Haret diplome
promotia 2009-2010
3 Tipuri de actiuni:
- Recunoastere/eliberare diplome promotia 2009-2010
- Daune morale cerute USH si Min.Educatiei
- Daune-interese cerute USH si Min.Educatiei

Onorariul este de 125 lei(pentru tot procesul,fond si recurs)de persoana
pentru grupuri de minim 10 persoane.

nr. telefon 0765 09 09 11
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mira (acum 10 ani)

Sper ca esti bine Maria. Eu merg la o clinica foarte buna care are pe site ffff multe info despre bolile care ne pot afecta pe noi femeile. Acolo poti gasi multe rapsunsuri la intrebarile tale si prin newsletterele lor te tin informata. Uite aici link despre HPV si cum se transmite (da, prin nastere naturala s epoate lua virusul): http://www.donna-medicalcenter.ro/virusul-hpv-un-pericol-pe-care-nu-l-putem-ignora.html

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: