Buna!!!

HPV
Intrebare postata de alessialusia cu 10 ani in urma

Buna!!! am o nelamurire si va rog sa ma ajutati!!! am facut papanicolau si mi-a iesit pap3 mi sa facut colposcopie si dupa biopsie si rezultatul a fost displazie moderata dupa care medical mi-a zis sa fac conizatie ,am facut conizatie la doua luni dupa biopsie,dupa conizatie mi sa facut iar analize si a iesit displazie severa !! intrebarea mea este din displazie moderata am facut displazie severa in astea doua luni?iar acum mi-a zis ca trebuie sa imi scoata uteru tot si numai in septembrie poate sa-mi spuna cand ma poate opera ,nu mi se pote intampla nimic pana atunci ??caci domnul doctor nu a binevoit sa-mi dea mai multe explicatii mi-a inchis telefonul in nas pt ca nu i-am dat bani ,dar efectiv nu am de unde ca i-as fi dat si eu.multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (16)

ramona (acum 10 ani)

pentru displazie severa nu se scoate uterul. cauta pe dna doctor dinca gabriela, stiu ca opereaza si in spital de stat in bucuresti. suna la sanador si vezi la ce spital o poti gasi. mai este dr badiu la municipal. nu te lasa macelarita, sa iti scoata uterul pentru displazie severa. dar trebuie sa faci rost de bani musai. asta daca vrei sa scapi cu doar o conizatie. numai macelarii scot uterul pentru displazie severa. sau doctorii ce nu sunt pregatiti. acum nu mai conteaza daca in 2 luni a evoluat de la moderata la severa ci sa te faci bine. am avut si eu dispalazie severa si am scapat doar cu 2 erad si laser, dar iti trebuie bani ( in jur de 1800 ron) la Sanador. Eu am fost tratata de Dna Doctor Tarlea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

2 erad inseamna 2 conizatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

erad nu e chiar conizatie. desi vad ca lumea scrie ca ar fi la fel. conizatia taie in forma de con, erad "cojeste" cu un instrument ca si atunci cand iei coaja cartofului, deci nu e chiar asa de profunda. eu am avut erad prima data si am dat peste un medic la fel te idiot ca si al tau, care imediat a spus ca imi face histerectomie, aveam displazie severa. am cautat un alt dr, ( Tarlea de la Sanador). Dumneai a spus ca nu este nevoie decat de o recupa si un laser. si dupa 3 luni de la interventie am avut papanicolau normal. dar ca sa mergi la doamna doctor ai nevoie de bani, e privat. mai este o dra buna, la fel de buna, dinca gabriela si opereaza si la stat dar nu stiu unde. mergi sa o vezi sau mergi la dr badiu de la municipal. nu te da pe mana unui macelar. multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

mie mi-a zis prima data displazie moderat si dupa conizatie mi-a zis ca am displazie severa...mai pot face erad daca mi-a facut conizatie?cat costa sa faci erad?
iti multumesc pt sfaturi si iti doresc si eu multa sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marya (acum 10 ani)

buna nu trebuie sa te speri la polizu este doamna doctor dinca am facut si eu conizatie ocum o saptamana la doamna doctor ciuvica un medic foarte bun si scapi cu mai putini bani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marya (acum 10 ani)

buna nu trebuie sa te speri la polizu este doamna doctor dinca am facut si eu conizatie ocum o saptamana la doamna doctor ciuvica un medic foarte bun si scapi cu mai putini bani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

eu am facut deja conizatia dar problema este ca nu mi-a iesit bine analiza dupa conizatie si mi-a zis ca e displazie severa si ca trebuie sa mi scoata tot uterul...tie ce ti-a zis dupa conizatie?
cand am facut colposcopia si biopsia a iesit displazie moderata iar dupa conizatie displazie severa!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

eu am facut deja conizatia dar problema este ca nu mi-a iesit bine analiza dupa conizatie si mi-a zis ca e displazie severa si ca trebuie sa mi scoata tot uterul...tie ce ti-a zis dupa conizatie?
cand am facut colposcopia si biopsia a iesit displazie moderata iar dupa conizatie displazie severa!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

si eu am avut displazie severa, chiar mai mult decat atat un carcinom in situ. da, poate sa iti faca recupa dupa conizatie, eu cred ca tu ai avut erad si nu conizatie. conizatie taie in forma de con si scoate mai mult tesut. erad nu e chiar asa, dar multi confunda intre ele. la displazie severa se taie pana se gaseste tesut sanatos, nu se scoate uterul. ai fost la dna doctor dinca la stat? ca am vazut ca ti-a dat mesaj maria ca este la polizu dna doctor. cel mai bine este sa mergi la dansa, noi nu putem sa iti dam decat sfaturi si sa iti spunem ce am facut noi. PENTRU DISPLAZIE SEVERA SAU CARCINOM IN SITU NU SE MAI SCOATE UTERUL! nici pentru cancer microinvaziv! mergi si mai fac o recupa, un erd sau o alta conizatie, in functie de ce decide dna doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

sa-ti explic de la inceput ;am facut papanicolau si mi-a iesit pap3 dupa care mi-a facut colposcopie si mi-a zis displazie moderata dupa care mi-a facut biopsie si mia zis ca displazie moderata si mi-a zis ca trebuie sa fac conizatie si mi-a explicat cum imi face exact cum mi-ai zis tu mi-a taiat in forma de con,bucata aia care au scoso au trimiso la analize si a iesit displazie severa si de aia sunt foarte derutata cum la colposcopie ,biopsie a iesit displazie moderata si dupa operatie a iesit displazie severa!! si acum a zis sa ma programez sa-mi scoata tot uteru!!! sunt fff confuza pt ca nu mi-au iesit nici hpv nici cellule precanceroase...si totusi trebuie sa-mi scoata uteru...la cluj am facut toate astea...poate imi poti da un numar de tel unde ai facut tu sa sun si sa intreb

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 10 ani)

eu am facut la sanador, dar nu ai cum sa suni. trebuie sa mergi cu toate rezultatele la doctor si sa vezi ce iti spune. este posibil la colposcopie sa vada medie si pe piesa scoasa sa fie severa, se analizeaza toata bucata de tesut si este posibil sa fie mai profunda. eu in locul asi incerca sa mai fac o conizatie, eventual la dr tarlea sau dinca de la sanador, sau la clinica micomi. dar vad ca in loc sa mergi la dr pierzi vremea.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alessialusia (acum 10 ani)

nu am pierdut vremea...caci am dat o mie de telefoane peste tot...si eram disperata pt ca domnul doctor care mi-a facut conizatia ma chemat sa-mi scoata uterul...acum am aflat de o clinica din bucuresti micomi si joi am programare acolo la doamna doctor badea mihaela sper sa fie ok si va multumesc pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mirela (acum 10 ani)

de ce nu mergi la doctor? orice ti-am spune noi nu ajuta asa cum te va ajuta raspunsul medicului. daca ne intrebi eu trag concluzia ca nu ai un medic prea bun care sa raspunda la toate nelamuririle tale, chestie pe care o inteleg preeeaaaa bine. pana l-am gasit pe cel care trebuie, mi-a luat ceva anisori. ti-l recomand pe dr. Haradja de la Donna Medical Center, sigur iti va fi de folos. sanatate :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ELENA (acum 10 ani)

PT ALESSIA LUSIA SPUNEM TE ROG LA CE DR AI FOST LA CLUJ CA SI EU MI-AM FACUT PROGRAMARE LA DR ENIU TOT PT ACEASI PROBLEMA CA TINE AM FACUT O CONIZATIE SI MI SA RECOMANDAT SA IMI SCOATA UTERUL CE AI FACUT MAI DEPARTE ASTPT RASPUNS MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anny (acum 9 ani)

buna,
-pasi de urmat:
1. papanicolau
2. colposcopie
3. ERAD
4. conizatie- daca rezultatul histopatologic arata CIN II sau III se discuta atitudinea terapeutica
5. HPV pentru a vedea tulpinile (daca nu a fost efectuat anterior) - in functie de tulpini, de agresivitate se practica histerectomia subtotala, ceea ce e de preferat decat sa stai cu sabia deasupra capului deoarece se poate transforma oricand in cancer.
- dupa conizatie, in cazul femeilor care nu au copii si nu numai, se verifica citologic la 3, 6 luni,1 an statusul colului. Se poate tine sarcina sub supraveghere atenta.
- faptul ca se pune problema histerctomiei subtotale, nu este de speriat din punctul de vedere al vietii de cuplu. Veti ramane la fel, nu are de a face cu viata sexuala, mai ales ca ovarele raman pe loc si se produc hormoni, tot ceea ce indepartati este riscul de cancer. Acest aspect sperie pe multe dintre noi.
- singurul lucru neplacut este interventia chirugicala, cu durerea de dupa si refacerea propriu-zisa dar pentru cei cu posiblitati exista spitalele private unde controlul durerii este primordial si cu cat dai in plic la stat, mai pui putin si esti tratat omeneste.
-in concluzie, puneti in balanta ceea ce conteaza, adica voi, cereti opinii mai multe si luati hotararea care va avantajeaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11548444618 (acum 5 ani)

Eu am avut papa nicolau cin 2 si cin 3 displazie severa am facut o conizatie dp rezultatul conizatiei mia spus ca la ora 5 a ramas o leziune care transverseaza cervicele cu invazie de celule am facut un RMN care a zs ca nu mis afectati ganglioni dar ma sfatuit sa fac histerectomie totala si bilaterala pentru ca nu se stie cat de mare a fost invazia de celule .Sant operata de doua sapt a fost fff greu primele zile dar si urmatoarele am stat in spital 11 zile ptr ca imi curgea operatia acum sant acasa opratia sa inchis dureri mari nu am nu mai sangerez nici scurgeri la efort sau miscari bruste ma doare burta bufeuri am mai.mult noaptea .Astept in doua sapt reszultatul histopatologic sper sa fie favorabil saracile noi femeile va doresc multa sanatate 😘

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: