Thyrozol, tiamazol-hipertiroidie

Dezechilibrele hormonale Tirozinemie ereditara tip 1
Intrebare postata de daniel220 cu 16 ani in urma

Buna ziua! Am fost diagnosticata de curand cu hipertiroidie, in urma unor analze in care doream sa vad de ce am slabit in ultimul timp destul de mult si nu ma mai pot ingrasa la loc, desi mananc foarte bine.
Am fost la un medic endocrinolog care mi-a confirmat ca am hipertiroidie cu valoarea de 460 mg/dL , valorile normale ar fi trebuit sa varieze intre 200-400. Am fost imediat dozata cu thyrozol 4 pastile luate in doza unica( consecutiv) in fiecare dimineata inainte de masa cu jumate de ora in primele 2 sapt si apoi urmatoarele 2 sapt cu 3 pastile doza unica, apoi din nou consult, probabil sa imi scada doza si sa imi continue tratamentul.
Intrebarea mea e urmatoarea:
Dozajul nu este cam mare ? nu vreau nici sa ajung cu hipotiroidie si sa nu mai pot scapa de kg acumulate; vreau sa ma ingras dar nu in exces, nu mai mult de 5 kg.
Va multumesc anticipat si sper sa gasesc raspunsuri de la persoane care mai trec sau au avut probleme asemanatoare pentru ca sunt destul de ingrijorata de evolutia organismului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

daniel220 (acum 16 ani)

Buna ziua! Am fost diagnosticata de curand cu hipertiroidie, in urma unor analze in care doream sa vad de ce am slabit in ultimul timp destul de mult si nu ma mai pot ingrasa la loc, desi mananc foarte bine.
Am fost la un medic endocrinolog care mi-a confirmat ca am hipertiroidie cu valoarea de 460 mg/dL , valorile normale ar fi trebuit sa varieze intre 200-400. Am fost imediat dozata cu thyrozol 4 pastile luate in doza unica( consecutiv) in fiecare dimineata inainte de masa cu jumate de ora in primele 2 sapt si apoi urmatoarele 2 sapt cu 3 pastile doza unica, apoi din nou consult, probabil sa imi scada doza si sa imi continue tratamentul.
Intrebarea mea e urmatoarea:
Dozajul nu este cam mare ? nu vreau nici sa ajung cu hipotiroidie si sa nu mai pot scapa de kg acumulate; vreau sa ma ingras dar nu in exces, nu mai mult de 5 kg.
Va multumesc anticipat si sper sa gasesc raspunsuri de la persoane care mai trec sau au avut probleme asemanatoare pentru ca sunt destul de ingrijorata de evolutia organismului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stoica243852 (acum 16 ani)

Buna ziua, si eu am fost diagnosticata cu hipertiroidie si iau numai o pastila de thyrozol pe zi, dar mai iau si calciu lactoz cu AT10( este un fel de vitamina D), dar eu nu pot sa le iau impreuna , imi este ft rau de la AT10

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel220 (acum 16 ani)

Sper sa stie cineva sa raspunda, daca nu, cere sfatul direct medicului din nr de credite care il ai. Scuze de offtopic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laura78131567 (acum 15 ani)

Buza ziua,
Sunt veterana si in domeniu in ceea ce priveste hipertiroidia...desi sunt cadru medical trec acum prin faze clare de pacient....
Sa iti raspund sa te linistesc...Doza pe care ai luat-o timp de 2 sapatamani a fost Doza de soc, dupa care ti-a micsorat doza si in functie de rezultatul analizelor iti scade sau mentine doza de medicament. Oricum valorile tale initiale de 460mg/dL e ok..eu am avut 550mg/dL si TSH-ul a fost mai mic de 0,03..asa ca...cu cat stai mai linistita si urmezi schema de tratament o sa fie f bine..si ai citit clar ca Hipertiroidismul nu trece cu una cu doua..tratamentul trebuie urmat intre 6-1 an chiar 2..asa ca..iti doresc multa sanatate si daca mai ai intrebari cu cea mai mare placere iti raspund.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sunsine (acum 12 ani)

Buna ziua!

Am 21 de ani si am hipertiroidie. de 2 ani de cand fac tratament permanent cu tirozol. intrebarea mea este oare cat timp trebe sa continui asa? presupun ca nu pot merge la nesfarsit cu astfel de tratament. am auzit cv de genu ca tratamentul cu tirozol ar putea duce la incapacitate de a naste nu copil ... este adevarat?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

Duce si la incapacitatea de a naste??? Doamne deci eu am luat doar o pastila de thyrozol dar cred ca de maine nu mai iau!
Am destule pb medicale care ma ameninta sa nu mai pot avea copii si acum sa iau si asta??? Nu ms! Imi ajunge boala Wilson si ovarele polichistice!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Ingrasa Thyrozol?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum un an)

Ingrasa tratamentul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

Thyrozol ingrasa??? Ma faceti sa nu il mai iau! Am fost diagnosticata cu hipertiroidie , am facut si TRAb si mi-a iesit 1.58 deci ar fi Graves. Mi-a dat sa iau Thyrozol dar nu mi-a zis ca o sa ma si ingras! Daca observ ca ma ingras o sa spun stop! Nu de alta dar am deja foarte multe kg in plus si nu vreau sa ajung la 200 de kg!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 11 ani)

nu te speria eu am hipertiroida de 1 an si eva si iau thyrozol si maam ingrasat doar 6 kg ceea ce este normal la aceasta boala
daca slabeai nu era bun tratamentul acum sper sa ma pot opera deoarece mia iesit tsh bun adica 1.05

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 11 ani)

pai Doamne fereste sa ma mai ingras... problema este ca eu deja sunt grasa ... daca ma mai si ingras de la asta o iau razna!
eu cand am auzit ca am hipertiroidie am zis ca face doctora misto de mine... am zis ca nu are cum ac***a in vedere ca sunt deja cu mult peste limita...
dar cica s-a inversat ceva... ce-i drept la mine este combinata cu mai multe boli care imi dau totul peste cap

daca as slabi si eu ar fi suuuper

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

COPACEL LUCRETIA (acum 10 ani)

SI EU AM AVUT HIPERTIROIDIE.MI-AM REVENIT CU CEAI DE ROINITA.IN PREZENT MA SIMT FOARTE BINE, NU MAI TRANSPIR, NU MAI AM PALPITATII, DORM BINE, NU MAI SUNT AGITATA SI NERVOASA.DE LA 80 KG. IN PREZENT AM 74 KG .BEAU ZILNIC 2 CANI DE 250 ML CU INFUZIE DE ROINITA SI IN PARALEL SUBLINGUAL O LINGURITA PULBERE DE PLANTA.O TIN SUB LIMBA 15 MINUTE APOI O INGHIT CU APA. MA SIMT SUPER.INTRA PE GOOGLE SI CITESTE CEAIUL DE ROINITA. SANATATE MULTA.h

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 7 ani)

Buna,

Doar atat ai luat si te-ai vindecat? cum iesisera analizele?

Multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

COPACEL LUCRETIA (acum 10 ani)

AM UITAT SA MENTIONEZ CA EU AM IN GRADINA ROINITA, IAR IARNA O TIN IN GHIVECI IN APARTAMENT.NU ARE EFECT ROINITA DIN PLAFAR.AM INERCAT DAR FARA REZULTAT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ileana (acum 10 ani)

Eu am hipertiroidie Basedow-Graves. Am luat aproape 2 ani Tirozol si la 2-3 luni dupa ce am intrerupt tratamentul am ramas gravida. Acum alaptez si iarasi au inceput simptomele dar le combat cu goitrogenice, adica varza, ridiche neagra, alune crude, hreanul ar fi si el bun, dar n-am voie, soia doar lapte de soia si alte produse fermentate, gen tofu). Astea le-am luat la inceput ca sa blochez tiroida, dar nu pot sa le mai iau ca sa nu blochez si tiroida fetitei care acum are 1 an, dar inca suge. Acum am trecut la faza de intretinere cu alimente care nu prea contin tirozina, cea care se transforma maiapoi in tiroxina. Atasez un site un de puteti verifica alimentele pe care le consumati. Le evit evident si pe cele cu iod. http://www.tititudorancea.ro/z/produse_alimentare_continut_tirozina.htm Am avut pulsul 130 si TSH 0.oo1 cand m-a luat prin surprindere boala. Acum am puls sub intre 90 si 100 ziua, dar nu ma odihnesc deloc, si noaptea scade si sub 80. Urmeaza sa-mi fac analizele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 10 ani)

Multumim pt link-ul cu alimentele care trebuiesc consumate. Din pacate , pt mine , eu nu pot tine cont de aceste produse :( MAjoritatea imi sunt interzise din cauza wilson-ului) cat despre puls...si la mine este mereu 120-130...cand stau degeaba... daca mai fac si putin efort il cresc mai rau...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ani (acum 10 ani)

Si TSH-ul sotului meu era la fel de mic numai ca dr. a prescris cate o pastila de thyrozol de 5mg de 3/zi....cred ca este ffff putin....ca nu se simte bine de loc. Transpira mult, oboseste si ce este mai rau e ca il doare fff rau o ureche de nu poate dormi...Spune-mi si mie ce tratament ai avut tu te rog ...ac***a in vedere ca ai avut TSH-ul mic....Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nathalie86 (acum 10 ani)

Daca m-ati intrebat pe mine, eu iau tot thyrozol de 5 mg - 3/zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luminita Gheorghe (acum un an)

Buna.eu iau de aproape 2 ani THYROZOL 5 MG .INAINTE AVEAM MAX.53 KG.IAR ACUM AM 67..KG.CRED CA O SA RENUNT LA TRATAMENT.INAINTE NU MA INGRASAM,DAR DE CAND IAU ACEST TRATAMENT,CU TOATE CA TIN DIETA ,NU MAI POT SLABI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: