Prolactina marita

Dezechilibrele hormonale Imagistica prin rezonanta magnetica cns
Intrebare postata de oanacata29 cu 13 ani in urma

Buna ziua, imi curge dintr-un san lichid galben numai daca apas pe el, am fost la ginecologie, mi-a dat sa imi fac TSH care a iesit bine, dar Prolactina a fost de 67,7 ng/ml, de trei ori limita normala, azi ma duc sa fac radiografie la sa turceasca, sa vad daca apare ceva la hipofiza, mentionez ca iau anticonceptionale Yasmine si un tratament ptr trigliceride ptr ca le aveam peste limita normala. Intrebarea mea aceste medicament pot fi cauza cresterii de prolactina? Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Ionescu (acum 13 ani)

Bineinteles. Toate pastilele anticonceptionale duc la dereglari hormonale, diferentele depind atat de organism cat si de natura medicamentului administrat. La unele femei sunt catastrofale, la altele mau putin vizibile, dar prezente sunt in orice caz. In special Yasmine s-a dovedit in trecut ca fiind una din pastilele anticonceptioanale cu cele mai puternice si frecvente efecte secundare iar faptul ca este prescris de un medic nu ii anuleaza efectele secundare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Anticonceptionalele pot fi o cauza a aparitiei dereglarilor hormonale. Sunt persoane care pot lua anticonceptionale fara sa aiba reactii/efecte secundare, dar alte femei pot avea probleme. Daca sanul nu curge singur, nu mai apasa pe el sa vezi daca mai curge sau nu. Apasand, stimulezi glanda mamara sa secrete in continuare. Este STRICT INTERZIS SA MAI VERIFICI PERMANENT. Verifica dr cand mergi la control. In ceea ce priveste incetarea scurgerii, este foarte bun unguentul Mameldin, vezi prospectul pe Google. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dragutescu (acum 13 ani)

Te sfatuiesc sa intrerupi contraceptivul si sa repeti ulterior prolactina (la minim o saptamana) si apoi sa mergi cu rezultatul la un endocrinolog. Daca medicul ginecolog te-a trimis la radiografie de sa turceasca este pentru ca suspecta un prolactinom (tumora hipofizara secretanta de prolactina). Dar la nivelul asta de prolactina, probabilitate este sa fie un microprolactinom (adica o tumora cu un diametru de pana 1 cm, care nu da modificari la nivelul seii turcesti), si pentru care trebuia RMN sau CT de hipofiza, dar asta dupa ce confirma hiperprolactinemia prin repetarea dozarii in absenta tratamenului contraceptiv. Radiografia de sa turceasca este o investigatie de mult depasita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oanacata29 (acum 13 ani)

va multumesc ptr raspuns deja am fost la endocrinolog , am intrerupt anticonceptionalele, asa mi-a recomandat, sa nu mai iau anticonceptionale 3 luni si sa repet prolactina dupa aceste 3 luni de pauza, la sa turceasca a iesit ca nu a suferit modificari, vedem peste 2 luni ca asa au mai ramas ce o sa iasa la analiza prolactinei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

buna seara.mamei mele ia iesit prolactina94.este ceva grav???va rog sa imi dati un raspuns.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana(de o 1saptamina in urma) (acum 11 ani)

De o 1 saptamina in urma mia aparut late la sin,am facut analiza prolactina si este marita de multe,multe ori,am facuc si rezonanta magnetica si se depisteaza pe partea dreapta .Ce trebue sa fac sa ma simt bine ca tare ma supara capul?Eu contracceptive nu folosesc din ce cauza sa marit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: