Nod in gat dupa extirparea tiroidei

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Clare cu 10 ani in urma

Buna ziua.
In noiembrie 2012 am fost operata, tiroidectomie totala si de atunci sunt sub tratament substitutiv cu Euthyrox de 100 mg, 1/zi. Dupa interventia chirurgicala si pana in prezent am un "nod in gat" si o presiune laterala pe gat (stanga si dreapta). Nodul in gat si presiunea e atat de neplacuta incat si propia saliva o inghit cu greutate (de lichide si alimente ... ce sa mai spun). Pot inghiti doar daca-mi aplec capul. Uneori e atat de incomod incat si la vorbit face probleme. Trebuie sa aplec capul, sa inghit saliva si apoi sa spun propozia ... dupa care ... din nou aplec capul. E nasol. Mentionez ca inainte de interventia chirurgicala nu am avut nici una dintre aceste simptome. Am intrebat atat endocrinologul cat si medicul de familie, chiar si chirurgul si toti mi-au spus ca o sa treaca. La mine nu e nici mai bine nici mai rau ... e constant din momentul operatiei. Stie careva dintre voi in cat timp trece faza asta? Sau poate ar trebui sa fac alte investigatii medicale? Va multumesc mult de tot.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Ionela B (acum 10 ani)

Eu am patit acelasi lucru, doar ca la mine a fost o reactie alergica la un excipient al Euthyrox, am schimbat pe L''Thyroxin si nu am acea senzatie. A fost nevoie de 7 zile de hemisuccinat, pt ca aveam si reactii alergice tegumentare. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clare (acum 10 ani)

Multumesc mult Ionela B. Poate asta e si la mine. O sa fac niste investigatii in aceasta directie atunci. Mai ales ca eu sunt polialergica ... Mutlumesc pentru raspuns. Sanatate mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: