In ce cazuri glanda tiroida trebuie operata?

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de ALEXANDRA06 cu 12 ani in urma

Buna ziua am si eu o intrebare in ce caz glanda tiroida trebuie operata si este bine sa o scoti? Multumesc pentru timpul acordat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ALEXANDRA06 (acum 12 ani)

Am citit articolul si incerc pe cat pot sa ma feresc de sare iar paine eu nu prea mananc in general daca mananc o felie pe zi deoarece asa am fost obijnuita sa mananc fara paine ... si problema este ca nu imi este foame si totusi ma ingras mananc fiind ca ma tem sa nu fac vreo boala de stomac ca alt fel ar putea trece ziua si sa nu mananc mai nimica ... am fost la un medic nutritionist si mi-a dat niste pastile de slabit desi am luat o perioada pastilele acelea nu am slabit nimic si am renuntat la ele deoarece in cele 4 luni de tratament m-am simtit rau din cauza acelor medicamente am avut ameteli si dureri puternice de cap si stari de somnolenta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mircea (acum 11 ani)

Tiroida trebuie scoasa doar in caz de probleme grave cum ar fi noduli maligni. Chiar si cu noduli ea ar trebui pastrata daca s-a determinat prin punctie sau alte metode ca nu sunt maligni, nodulii nu sunt mari (cativa cm) sau nu au crescut brusc si nu pun dificultati mari la inghitire. Sa ramai fara tiroida iti schimba viata asa ca in afara cazurilor de mai sus eu nici nu m-as gandi la asta. Personal daca nu as avea noduli maligni. Mai este cazul bolilor tiroidei care iti dau hormonii peste cap eBasedow etc despre care nu stiu prea multe dar ideea e sa nu renunti decat dupa ce intelegi exact ca e absolut necesar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: