Hirsutismul

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Fluturas2709 cu 11 ani in urma

Buna ziua. Am o mare problema cu pilozitatea excesiva in zona fetei si pe tot corpul. Am fost la medicul endocrinolog din orasul meu si mi-a dat urmatorul tratament: Flutasin 250mg 1/2 pastila pe zi si Siofor 1/2 pastila de 2 ori pe zi. Dupa trei saptamani de tratament am oprint tratamentul din cauza faptului ca am inceput sa simt o crestere semnificativa a apetitului, plus oboseala si un disconfort (ardere) pe gat. Mentionez ca analizele hormonale pe care le-am facut au ca rezultat urmatoarele Testosteron 1.48 nmol/L si androstendion 3.9 ng/mL. Momentan si in perioada urmatoare nu am cum sa ajung din nou la medic, mi-as dori sa imi dati un sfat cu ce as putea lua in locul tratamentului deja incercat sau ce as putea face pentru a scapa de aceasta problema a pilozitatii definitiv sau sa o ameliorez. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Buna (acum 11 ani)

e adevarat, Hirutismul apare in urma unui dereglaj hormonal insa ce provoaca escet dereglaj ? Uneori hormonii artificiali, dar de ce nu apare la toate femeile care iau astfel de pilule ?
Deci cauza nu sunt numai hormonii.
Cauza este de fapt o schimbare in psihicul femeii care devine inconstient din ceva feminin, ceva masculin.
Asta se intampla cand o femeie se comporta ca un mascul (sef, dominant, conducator), cand o femeie a fost deceptionata d ebarbati si se masculinizeaza prin inchidere sau ura fata de barbati,
cand este lesbianca. Fetele la care parintii si-au dorit foarte intensiv un baiat sau au fost decpetionati rau cand s-a nascut fata in loc de barbati au sansa de peste 99% ca se devina baietoase si deci sa aiba comportamemt masculin (se imbraca in panatali, nu se macheaza, stau mai mult cu baietii, tendinte lesbiene). In aura aceste fete au de fapt un penis in loc de vagin.
Si nemultumirile sau frustarile sexuale care duc la suprimarea dorintei si la terminarea cu stadiul de femeie duc la masculinizare.

Iarta, cauza de la excesul de hormoni masculini este in fiinta si sufletul tau : te-ai hotarat constient sau inconstient sa nu mai fii femeie, nu neaprata numai pe plan sexual ci si pe plan emotional. femeia asa cum este facuta de Dzeu trebuie sa fie blanda, blajina, iertatoare, fara ambitii profesionale, trebuie sa fie o mama si femeie si nu un sef de firma sau stiu eu ce altceva.

Cine nu se supune ordinii divine trebuie sa sufere in mod automat schimbari.
Schimbarile interioare duc la schimbari exterioare.

Trebuie sa lucrezi la psihic si mental...nu cu pastile se poate repera asa ceva.
Pastilele alea chimice numai rau vor face si la cauza nimic.
In cel mai bun caz homeopatia te poate ajuta sa te schimbi din nou in femeie,
isa nu si fara a lucra si tu la tine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Fluturas2709 (acum 11 ani)

hmm, nu cred ca este vorba de ceva din subcostient ac***a in vedere ca iubesc sa fiu femeie exceptand doar momentul lunii in care sunt prezente durerile abdominale. Da posibil intr-adevar sa fiu putin mai bataioasa in ceea ce priveste cariera. Iar faptul ca am avut deceptii din iubirile adolescentile nu am facut o tragedie din asta am incercat pe cat posibil sa le iau o ca pe o lectie a vietii asupra oamenilor din jur si nu am plecat niciodata cu o gandire de genul daca cineva mi-a gresit totii sunt la fel. Psihic sunt cu siguranta stresata, dar sigur nu sunt un barbat in subconstient ac***a in vedere ca pantofi sport nu am acasa decat cei pentru exercitiile fizice, iar dulapul meu este plin de hainute elegante si pantofi cu toc pentru ca am o obsesie pentru ei. Mi s-a mai spus ca ar putea fii din cauza unui scoc emotional suferit in copilarie, parintii mei s-au despartit pe neasteptate pt mine, si obserc***a ca sunteti in tema cu psihologia as vrea sa va intreb daca considerati ca si aceasta poate fii motivul de declansare. multumesc pentru raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sigada (acum 11 ani)

Eu va recomand sa incercati si acupunctura, mai ales ca se poate ca in cazul dvs sa fie niste probleme hormonale, situatie in care, acupunctura va poate fi de ajutor in restabilirea nivelurilor hormonale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Desde (acum 10 ani)

Psihotica religioasa! Draga mea, tu o sa suferi o mare dezamagire cand iti voi spune ca in noaptea nuntii ai fost violata cu consimtamant parental si biblic. Stiinta nu are legatura cu aiurelile spuse de tine. Sunt sigura ca atunci cand ai nascut ai avut medic o femeie nesupusa barbatului si incapabila in ale prajelilor de orice fel.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anna (acum 9 ani)

Ac***a in vedere ca dereglarea hormonala afecteaza psihicul si nu invers, comentariul tau este invalid.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: