Hipertiroidism

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de rucsanndra cu 13 ani in urma

Buna!anul trecut am fost diagnosticata cu boala BASEDOW si mi s a dat un tratament medicamentos in urma caruia am luat aprox 15 kg.am renuntat la medicamente si nu reusesc sa slabesc in greutate.se poate sa fi trecut in hipotiroidism si din aceasta cauza sa nu reusesc sa slabesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

marialeea (acum 13 ani)

Rucsandra, du-te la medicul endocrinolog si fa niste analize hormonale. Cu glanda tiroida nu e de glumit, cand ti se descopera o boala, in timpul tratamentului e NECESAR sa te duci sa-ti repeti analizele hormonale pentru a ti se ajusta dozajul hormonal. Ori, daca tu nu ai mai mers la medic decat intial, e posibil sa fi trecut ''in extrema celalalta'', adica hipotiroidism. Mergi la medic, ca nu e de gluma. Vrei ''sa te faci cat casa''? Spitalul Parhon e specializat pe boli endocrine, mergi sa faci analize, medicii de acolo sunt super-competenti, sunt sigura ca iti vor da raspunsuri. Acolo sunt si nutritionisti, poti cere retete sigure ca sa poti slabi cat mai repede si fara sa ai probleme, in caz ca e pe fond hormonal.
Mult succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana_20012002 (acum 13 ani)

buna rucsandra.si eu sufar de aceeasi problema.am fost diagnosticata de basedow in 2009.am urmat tratament cu thyrozol 10 mg ,1 tableta pe zi,euthirox 50 mg 1 tableta pe zi si pentoxiretard 400mg 2 tablete pe zi.in prima luna de tratament am pus pe mine 10 kg,se spune ca daca nu iei doza corecta de eutirox e posibil sa dai in hipotiroida.eu am ajuns la operatie.am facut pe 29 iunie 2010 operatie la bucuresti la clinica parhon.azi e a doua zi de cand sunt acasa.ma simt bine numai ca ap probleme un pic la vorbit.oricum e mult mai bine decat imediat dupa operatie.daca tratamentul tau nu a dat rezultat,opereaza-te acum pana nu e prea tarziu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria furculesteanu (acum 13 ani)

ma fost diagnosticata cu basedow acum 3 luni urmeaza sa fac terapia cu iod radioactiv pe 23 septambrie .nu sunt hotarita as dori un tratament naturist dar nu stiu ce efect are
.am inteles ca poti face hipotiroidie oare ce trebuie sa fac sa refuz terapia cu iod ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rucsanndra (acum 13 ani)

din cate am inteles nu este foarte indicata terapia cu iod radioactiv numai in cazul in care tratamentul medicamentos nu functioneaza.de fapt,nimic radioactiv nu este indicat!!!incearca tratament medicamentos prima data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana_20012002 (acum 13 ani)

buna din ce cauza faci terapia cu iod radioactiv?din cate stiu eu se face doar in cazul cand ai probleme mai grave la tiroida cum ar fi cancerul tiroidian.ti-a depistat doctorul cancer?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana_20012002 (acum 13 ani)

buna ai dreptate ,terapia cu iod radioactiv se face in momentul cand se depisteaza cancer tiroidian.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iuliana_20012002 (acum 13 ani)

buna rucsandra.si eu sufar de aceeasi boala si in momentul cand nu este doza de eutirox cum trebuie se ajunge la hipotiroidism.asa mi s-a intamplat si mie.oricum eu am facut operatia si acum ma simt mai bine.nu am luat in greutate foarte mult,inainte de operatie luasem 10 kg dupa care nu .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: