Glanda raspuns medic

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de GABRIELA8736680 cu 14 ani in urma

De ceva timp simt in zona gatului la exterior ca o umflatura
am senzatie de sufocare mai ales noaptea si probleme la respirat
poate fi vorba de glanda?
ce analize pot face pentru a sti sigur?
hormonii tiroidieni sant in legatura cu menopauza?
sau cu hormonii sexuali,FSH?
mentionez ca am efectuat FSHde curand si am valori de37,60mUI/ml
multumesc ,astept raspuns
daca este important sant in menopauza indusa chirurgical de 3 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

In acest caz trebuie evaluata functia tiroidiana.
Va recomand efectuarea hormonilor tiroidieni TSH, Free T4 si ATPO si in functie de acestia se recomanda tratamentul corespunzator.
De asemenea pentru evidentierea structurii tiroidiene va recomand efectuarea unei ecografii de tiroida.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

GABRIELA8736680 (acum 14 ani)

va multumesc pentru raspunsul promt
multa sanatate gabriela 87

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oniska (acum 14 ani)

BUNA SEARA!SORA MEA SUFERA DE HIPERTIROIDA DE APROX.10 ANI..A UMRMAT UN TRATAMENT LA INCEPUTUL BOLII..RENUNTAND IMEDIAT..DUPA 8 ANI A DAT NASTERE UNUI COPIL. SANATOS..IN PREZENT ACEASTA PREZINTA PROBLEME LOCOMOTORII DURERI DE OASE ALE BRATELOR..SI IMPLICIT DURERI MUSCULARE..URMEAZA UN TRATAMENT CU TIROZOL PANADIN SI EGILOK,,DE O LUNA..DAR DAR NU DAU REZULTATE DR,DANSEI SPUNAND K IN 2 SAPTAMANI ISI FAC EFECTUL..POATE EXISTA SI O PROBLEMA NEUROLOGICA..SAU AR TREBUI SA FIE URMAT TRATAMENTUL O PRIOADA INDELUNGATA..SAU SA FACA INVESTIUGATII AMANUNTITE ASUPRA PROBLEMELOR LOCOMOTORII..ACEST STADIU ESTE FINAL SAU SE ESTE TRATABIL..MULTUMESC,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Trebuie urmat tratamentul recomandat de catre medicul curant. Nu trebuie intrerupt tratamentul, abia la 1 luna se va face profil hormonal de control, in functie de rezultate se ajusteaza tratamentul . Daca problemele locomotorii persista ar trebui vazuta si de medicul neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yca (acum 14 ani)

de curand am aflat ca am gusa cu noduli si noduli la amandoi sanii.inca sunt in proces de analize.as dorii sa stiu daca ar trebui sa intru in panica?va rog sa-mi dati un raspuns.va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

1.Trebuie evaluata functia tiroidiana si corelate datelel clinice cu celel biologice si ecografia de catre medicul endocrinolog.
2. In functie de aspectul nodulilor mamari se va lua decizia corecta.
Detin mult prea putine date pentru a va asigura/ comunica faptul ca aveti sau nu de ce sa va ingrijorati. Continuati investigatiile pentru precizarea unui diagnostic corect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yca (acum 14 ani)

deocamdata nu pot sa va dau mai multe detalii.o sa revin dupa rezultatele la analize.va multumesc frumos ptr.raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yca (acum 14 ani)

astazi mi-am luat rezultatele care rezulta urmatoarele;tsh=8,24 ft4=0,68ng/dl 8,77pmol/l.va rog frumos daca puteti sa-mi spuneti cat sunt de mari si daca se poate trata.va multumesc.mentionez ca am 39 ani,si sunt f.speriata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Medicina Interna MDr. Medicina Interna este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Analizele prezentate indica hipotiroidie (valori mari ale hormonului stimulant tiroidian TSH) cu valori mici ale hormonului tiroidian.
Trebuie sa luati legatura cu un endocrinolog, care va stabili care este cauza acestei disfunctii a tiroidei - o boala autoimuna, o lipsa de iod etc, si care in functie de cauza va va recomanda tratamentul . In principiu este nevoie de hormoni tiroidieni, adica de ce va lipseste , insa depinde si de cauza - de ex daca este o tiroidita autoimuna se asociaza si alte medicamente etc. Valoarea ATPO (anticorpi antiriroid peroxidaza) au valori crescute ceea ce orienteaza catre tiroidita autoimuna. Consultati medicul endocrinolog, nu este nimic grav se trateaza. In perspectiva va fi nevoie si de ecografie tiroidiana. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yca (acum 14 ani)

am omis sa trec un rezultat de analiza care se numeste anti-tpo si este de 320 ul/ml.tsh 8,24 uul/ml si ft4=0,68ng/dl-8,77 pmol/l.va multumesc si va rog frumos daca puteti sa-mi dati un raspuns cat mai repede posibil deoarece sunt f f ingrijorata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yca (acum 14 ani)

va multumesc f f frumos pentru raspunsul prompt.o sa revin saptamana viitoare deoarece mai am niste analize care sunt in curs de desfasurare.va multumesc si multa multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: