Glanda tiroida

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de silvia13121417 cu 15 ani in urma

Care sunt urmarile inlaturarii glandei tiroide? din cauza nodulilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

(acum 15 ani)

Buna,

Daca ai fost supus unei interventii de tiroidectomie totala, trebuie sa urmezi un tratament de substitutie.

Ideea este ca in cazul nodulilor tiroidieni destul de rar (in cazuri grave) se ajunge la tiroidectomie totala (extirparea in totalitate a glandei).
Tratamentul obisnuit are in vedere "aspirarea" acestor noduli, sau inlaturarea unei parti din glanda tiroida.

De aici si nelamurirea mea: ce intelegi prin inlaturarea glandei tiroide?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia13121417 (acum 15 ani)

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia13121417 (acum 15 ani)

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia13121417 (acum 15 ani)

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia13121417 (acum 15 ani)

Eu m-am referit la extirparea in totalitate a glandei, care s-a stabilit in urma unei consultari cu un medic endocrinolog.Care sunt urmarile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana-maria235 (acum 15 ani)

eu am fost operata de tiroida si am ramas cu o voce ragusita.nu stiu daca ami revin sau raman asa dar e tare greu tinand cont ca aveam o voce super.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

laurentiu114 (acum 14 ani)

Sunt operata din 2001 am fost foarte ragusita dar a trecut dupa cateva luni si vocea este la fel ca inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MELANIA (acum 13 ani)

M-i sa extirpat tiroida acum 5 saptamini,si am ramas cu vocea ragusita .Daca stie cineva un remediu pentru revenirea vocii va rog sa-mi raspundeti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 13 ani)

am glanda tiroida respir foarte greu medicul mia dat doar niste vitamine si tot rau ma simt ce sa iau? va rog sa ma ajutati

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

roxx (acum 13 ani)

Eu m-am operat in urma cu 1 saptamana.Mi s-a facut o pperatie cu un robot numit DaVinci.Ei spun ca operatia a decurs bine insa eu nu ma simt grozav.Ati mai fost careva operate cu robotul?Cum sunteti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raluca (acum 12 ani)

Buna! Urmeaza sa ma operez la Cluj cu robotul Da vinci.Poti sa-mi spui daca te simti mai bine acum? Nu stiu daca alegerea mea este una buna.Mersi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

caterina (acum 12 ani)

am scos si eu glanda tiroida, ma simt bine insa urmez L Tiroxin in fiece zi, insa vreau sa stiu daca poto avea copii dupa interventia aceasta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

velicu maria (acum 11 ani)

Am 45 de ani,m-am operat de noduli tiroidieni in urma cu 15 ani.Cand am mers la controlul de 1 an de la operatie eram deja insarcinata in 4 saptamani.Am o fetita de 14 ani perfect sanatoasa ,inteligenta,un copil fara nici o problema de sanatate.iau eutirox si acum si amluat si in timpul sarcinii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 11 ani)

ma bucur sa aud asta.
si eu sunt operata de 3 ani...s/a extirpat 1/2 din tiroida. iau eutyrox 50 yilnic.
am 24 de ani si imi doresc si eu copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: