Ce efecte secundare are administrarea cu EUTHYROX a unei fete de 15 ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (128)

mirona74 (acum 13 ani)

Daca este luat dupa efectuarea unor analize hormonale si la sfatul unui medic specialist endocrinolog... NICI UNUL!!!!!!
Daca in schimb nu se respecta indicatiile medicului... adica sa se administreze tratamentul deloc sau nu in doza optima... atunci se produc dezechilibre hormonale GRAVE.
Acest medicament a fost recomandat pentru ca fiica dvs. sufera, probabil, de hipotiroidie (lipsa de hormoni tiroidieni, din cauza glandei tiroide "lenese")... Sau i s-o fi pus un alt diagnostic.
Dar... stati linistita! Hormonii tiroidieni "nu musca"... Iar daca nu i se administreaza tratamentul... Mai tarziu o sa va impute (fiica dvs.) ca de ce e "grasa ca o balena". In genere, acesta e primul efect al hipotiroidiei...
Sanatate multa fiicei dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Emil Otesteanu MDr. Emil Otesteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Bună seara d-le B
Pot să vă răspund la întrebarea D-vs ! Dar mai întâi trebuie să clarificăm unele lucruri pentru copila dumnevoatră în vârstă de 15 ani ? Cine i-a prescris EUTHYROX şi pe ce bază ? Acest medicament este un hormon , tiroidian de sinteză care poate substitui hormonul natural şi se administrează în "hipotiroidie .". Poate că simptomatologia fiicei D-voastră este determinată , nu de o patologie a tiroidei ,ci ( foarte frecvent la fete ) de o Distonie Neurovegetativă pubertară, care beneficiază de o altă atitudine terapeutică . Euthyroxul are contraindicatii la cei cu hipertensiune arterială , cu tiroidită , cardiopatie ischemică şi patologie cortico-suprarenală . Deci vă recomand un consult la endocrinologie, fie la Spitalul de Copii fie la Spitalul Judeţean . Dr. E. Otesteanu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

Laura Caranfil (acum 13 ani)

Bună ziua, dle. dr.
Fiicei mele, în vârstă de 15 ani i s-a pus un diagnostic de tiroidotă autoimună la Bucureşti, la clinica Unirea, de catre dna dr. Gherlan, în urma unor analize afectuate tot acolo. I s-a prescris EUTHYROX 25 mg. Încă nu am început tratamentul de frica efectelor secundare ale acestui medicament, deoarece pâna acum nimeni nu m-am lamurit cu privire la acest lucru.
Antitiroglobulina a fost 640, restul analizelor fiind în limitele normale.
Va mulţumesc foarte mult pentru amabilitatea dvs. şi aştept să-mi spuneţi părerea dvs.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alex (acum 13 ani)

sa- i fie administrata dexametazona daca are simtome autoimune si intre timp sa se afle ce i-a determinat hiperactivitatea sistemului imunitar(ce parazit) si daca nu se poate afla (cel mai probabil asa se intampla la noi) sa se administreze deparazitar general (extract de samburi de grape sau nuca neagra) cat despre euthyrox, cat timp nu se simte prea obosita si nu ia in greutate peste normal sa nu ia nimic .doar doze mici de calcitonin .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eu (acum 13 ani)

eu am tensiune mica...9.7..10,...am voie sa iau euthyrox...mi- a fost prescris in tratamentul hipotiroidiei....tsh marit,6,67..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana din bacau (acum 13 ani)

am 39 ani in urma cu un an am fost operata de gusa multinodulara compresiva si as dori sa stiu daca tratamentul cu euthyrox este necesar toata viata cum mia prescris un medic endocrinolog.chiar daca valorile de referinta al TSH sunt de 1.38 uui/ml

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mahmoud (acum 6 ani)

DRAGA MEA, M ACONFUND CU ACELEASI PROBLEME, TIROIDA SCOASA, IAU EUTIROX 150 MG, DE 7 ANI DE CAND M-AM OPERAT, M-AM INGRASAT 40 KG IN ACEASTA PERIODA...SI MEDICUL IMI SPUNE SA IAU ACEIASI CANTITATE DE EUTIROX, DESI MI-A AFECTAT SI INIMA,,,,,,NICI EU NU STIU CE SA FAC,,,,AM TSH..3,98

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Diana (acum 9 luni)

Nu are nicio vina eithiroxul dacă va ingrasati. Eu primesc 150 mcg de 14 ani și ma îngraș doar dacă exagerez cu mâncarea. Faceți sport și adoptați o dieta echilibrata și veți vedea schimbări.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana din bacau (acum 13 ani)

va rog dc se poate as dori un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alice (acum 13 ani)

Buna numele me este Alice si toata povestea mea a inceput in ianuare 2010 cand am venit in Romania si am facut un control si mau gasit cu hipertiroida.TSH iera de 5.25 si doctorita mia recomandat sa iau 25mg de Euthyrox dar va spun sincer ca mi-a fost frica sa iau.Am plecat in Anglia unde locuiesc de 6 ani inpreuna cu familia mea si nu stiam ce sa fac.Ma simteam obosita,nu puteam sa respir bine simteam un nod in gat,rau si rau,Am zis ca poate este mai bine sa iu pastilele ca asa o sa ma simt mai bine.Si am inceput sa iau dar tot rau ma simteam asa ca am facut o programare la doctorul de familie si am repetat analizele dar nu au fot asa de bune T4 =14.6 si TSH =2.28 .Doctorita a zis sa iau pastilele in continua poate o sa ma simt bine dar nu a fost asa eu ma simteam tot rau si nu stiam ce sa fac .Dupa trei luni am repetat analizele si T4=10.4 si TSH=18.74 au iesit mai rau decat primele si de la 25mg am ajuns la 50mg. Am luat dar tot rau ma simt ,nod in gat ,nu pot sa respir bine si asta ma face sa intru in panica,bate inima foarte tare .Am repetat acuma in octombrie analizele si au iesit rau T4=15.0 si TSH=6.91 iar anticorp=799 si doctorita mia recomandat sa mareasca doza de Euthyrox de 75mg dar eu nu mai stiu ce sa mai fac ca asa daca ma duc de fiecare data sa repet analizele si sunt tot rele ce fac maresc doza la fiecare trei luni.Va rog frumos sa ma ajutati ca nu stiu ce sa mai fac.Am uitat sa va zic ca am facut si un scan in londra si au vazut ca am noduli de 6mm si au spus ca este bine ca nu am nimica,dar eu vreau sa stiu ce trebuie sa fac .Va rog frumos daca cunoasteti un doctor bun din Romania ca sa iau legatura cu el sa ma ajute ca sunt dispusa sa ma intorc in tara sa fac analizele si daca este cazul sa ma operez ca nu pot sa mai stau asa.Va multumesc si va urez multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciubotariu mihaela (acum 13 ani)

tocmai a venit de la d-na doctor endocrinolog TABACARU NASTASIA tel 074111247 sunati si programati-va este un doctor si un OM nemaipomenit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela ciubotariu (acum 13 ani)

un doctor f f f bun endocriolog;dr nastasia tabacaru din bucuresti si o gasiti la tel;0741111247 va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana din bacau (acum 13 ani)

draga alice sunt ana din bacau si in urma cu 2 ani am avut aceiasi problema exact ca si tine am facut tratament cu euthriox 100 dar nu a dat rezultate ma simteam tot mai rau anul trecut am fost operata la clinica din tg mures de atunci ma simt bine dar tratamentu cu euthriox mi sa recomandat pentru tot restu vietii.dc te intereseaza iti pot da toate datele si numele profesorului care ma operat astept un raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina din ploiesti (acum 13 ani)

Buna numele meu este CRISTINAsunt din ploiesti in anul 2002 am fost operata de tiroida mai precis am avut 8 noduli si un chist cu lichid ,mi sa scos toata glanda tiroida si de atunci iau euthyrox de 100 mg una si un sfert .Problemele mele au inceput dupa 2 ani de la operatie am momente cind ma sim t foarte rau numai am putere sa ma tin pe picioare dorm cam toata ziua ma simt slabita am si palpitatii la inima cu o tensiune f f mica ma tratez in ploiesti la endocrinologie dar din pacate medicul meu numai stie ce sa-mi faca ma ingras f f repede anul acesta am luat 12 kg intr-o luna si le-am dat jos cu tratament dar dupa 6-8 luni problemele revin din nou chiar daca tin regim sanatos fara prajeli dulciuru sucuri chiar si cu tratament nu mai reusesc sa slabesc se blocheaza totul ,chiar si cu constipatia am probleme f grave in luna februarie din acest am am stat 12 zile fara sa merg la baie am luat laxative si in prezent iau dar degeaba ba chiar am incercat si si cu seminte de in dar degeaba functioneaza citeva zile si apoi cred ca se obisnuieste organismul .in prezent ma simt foarte rau numai am putere cred ca este si de la euthyrox in cea mai mare parte cum il iau cum mi se face rau chiar numai am putere sa mai merg afara daca exista cineva care sa ma sfatuiasca ce sa fac la ce medic sa mai merg nr meu de tel este 0728847361 va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carmen (acum 13 ani)

Buna Cristina.
Problemele pe care tu le ai le am si eu in prezent, la mine diagn. fiind de hipotiroidie.Am inceput tratamentul cu euthyrox dar nu sunt imbunatatiri vizibile.Lipsa putere- nu pot nici sa scriu- nodul in gat si respiratia greoaie, kg in plus cu care ma lupt si constipatia care se rezolva dupa 3-4 zile de tratament.O stare generala foarte p***a care ma deprima.Totusi urmez tratamentul dat de endocrinolog si sper.As vrea sa stiu daca ai facut vreun progres si daca da te rog scrie-mi pe adresa de mail [email protected].
Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andra (acum 13 ani)

tiroida autoimuna sau boala Hashimoto,este o boala in care sistemul imunitar respinge tiroda,incet incet o distruge total iar euthyroxul este tocmai pentru a suplimenta hormonii pe care tiroida nu i mai poate produce asa ca este obligatoriu sa se respecte tratamentul!!eu mi-am facut niste analize complete in urma cu cateva luni(printre care si tsh) fara a ma simti rau si mi-a iesit o valoare de 5(TSH),am fost la endocrinolog care m-a suspectat de tiroida autoimuna subclinica(adica la inceput) si m-a trimis sa fac analize suplimentare (anti-tireoglobulina si anti-TPO) ,si ecografie tiroidiana.Analizele si ecografia au confirmat diagnosticul de tiroida autoimuna iar doctorita mi-a spus ca tiroida mea funtioneaza cam 90%.mi-a stabilit un dozaj cu euthyrox:1/2 din capsula de 25 mg pe zi timp de o luna,a 2-a luna,o capsula de 25 mg pe zi tot timp e o luna,iar a treia luna 1 capusla+1/2 de 25 mg.deocamdata sunt in prima luna de tratament,peste 3 luni va trebui sa fac iar analizele la TSH si sa ma duc la endocrinolog pentru a stabili iar dozajul.Eu am 22 ani,nu m-am simtit rau pana acum(dat fiind si diagnosticul de tiroida autoimuna subclinica),dar daca nu descopeream din timp cu siguranta incepeam sa ma simt rau pentru ca tiroida funtiona la capacitate din ce in ce mai mica pana la deloc).Euthyroxul va trebui sa il iau toata viata,dar boala asta din ce mi-a spus doctorita nu ma va afecta absolut DELOC daca iau pastilele cum trebuie,doar cand va trebui sa fac un bebe o sa trebuiasca sa merg lunar la doctor.Euthyroxul nu are efecte adverse daca e luat cum trebuie,din contra e mai rau daca nu este luat cel putin in cazul tiroidei autoimune!!!recomand cu caldura pe doamna dr.Anca Popescu endocrinolog de la Spitalul Universitar Bucuresti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

ce se poate intampla daca intrerupi tratamentul cu euthryox fiind operate de tiroida

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geo (acum 11 ani)

Daca intrerupi tratamentul dupa ce ai fost operat/a, in cel mai bun caz intri in coma, dar cel mai sigur mori. Nu e de joaca si nu poti sa intrerupi tratamenul de capul tau... asta daca vrei sa fii in regula.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MIHAELA ANDREI (acum 12 ani)

Buna ziua!

Imi puteti spune la ce clinica este doamna doctor TABACARU NASTASIA ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MATEI SANDA (acum 12 ani)

Buna ziua!

Exista cineva p`aici care a intrerupt tratamentul cu euthyrox? Eu tare as vrea s-o fac! Una din colegele de salon, colega care a fost operata in acelasi an cu mine(2007), a luat euthyrox doar o saptamana de la externare si se simte mai bine ca mine. Eu am aceleasi simptome dinaintea operatiei(Ghemigean mi-a scos lobul stang al tiroidei), nu s-a schimbat nimic, cu exceptia faptului ca ma ingras si daca beau doar apa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Advertisement Advertisement
Pag 1 din 7