Ajutor! raspuns medic

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de nicoleta453 cu 12 ani in urma

Am facut urmatoarele analize!FT3=21,60;FT4=4,38ng/dl;56,4pmol/L;TSH=0,0040uU/ml;TPO=545.0IU/mlsi ecografia titoidiana spune;LD;25,7/25,0/44,7mm vol 15,0ml;LS=22,1/23,2/45,1mm vol 12,1ml;Istm;8,8mm obsv;ecostructura este neomogena si intens vascularizata la examenul doppler color!Fara formatiuni nodulare!TIROIDA MARITA IN DIMENSIUNI ,DE ASPECT AUTOIMUN!!NU POATE RESPIRA ,NU OARE INGHITI,.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Boala Basedow, afectiune autoimuna benigna, ce trebuie tratata. In nici un caz problemele de respiratie si deglutitie nu sunt de la tiroida si vor disparea odata cu tratarea bolii de baza. Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

nicoleta453 (acum 12 ani)

VA MULTUMESC!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

violeta (acum 12 ani)

tiroidita autoimuna cu gusa mare pe partea stinga se mai vindeca vreodata? treb sa ma operez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bogdan (acum 12 ani)

Buna ziua. Aici am sa il contrazic un pic pe dl. dr. Repede. Senzatia de sufocare si senzatia de nod in gat care nu trece la inghitire (deglutitie) sunt unele dintre cele mai frecvente senzatii in afectiunile de tiroida.
Asa cum observati am spus SENZATIE si nu AFECTIUNE. Din cauza faptului ca glanda tiroida este lipita de esofag, atunci cand aceasta se mareste practic apasa pe esofag facandu-l pe acesta din urma sa se comprime fata de pozitia sa naturala. In acest fel va da senzatia de nod in gat la inghitire. De asemenea Dispneea (senzatia de respiratie superficiala sau de greutate in respiratie chiar si in repaos) este un simptom specific hipertiroidiei. Deci amandoua sunt normale in cazul dumneavoastra.
Tiroida este unul dintre cele mai vascularizate organe din corpul uman deci nu e anormal ca a iesit asa la doppler iar faptul ca are structura neomogena este o caracteristica fireasca pentru Basedow. Deci nu e nimic neobisnuit in afectiunea dvs. din ceea ce ati descris. Mergeti la un endocrinolog bun care sa va prescrie substanta benefica pentru dvs si problemele se vor rezolva.

Pentru a raspunde si postului urmator, nu, in principiu tiroida autoimuna nu se vindeca. Insa cu tratamentul adecvat, care se administreaza pentru tot restul vietii, puteti trai o viata absolut normala ca si cum nu ati avea aceasta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: