Ma pot infecta??

HIV SIDA
Intrebare postata de binga89 cu 13 ani in urma

Am intretinut relati sexuale cu o fata acum 2 luni jumate,dupa aceea am aflat k e infectata cu HIV.mi-am facut analizele la sange si mi-au iesit bine,nu am simtome nu am nimic,poate aparea pe parcurs ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

bogdan50 (acum 13 ani)

hiv are o perioada imuniologica d 6luni in care e mai greu d depistat.cel mai bine este sa ast. 6 luni,si sa repeti testul.Pot trece ani si sa nu ai nici un simptom.,sau poti fi asimptotic,adik sa ai virusul si sa nu prezinti simptome.
A,si cat timp a durat actul sexual?Oral,vagina,sau anal??
E naspa sa traiesti cu gandu k ai ceva..zic din experientza,ast sa mai treak un timp si repeta testul,pana atunci, numai fa sex ...
Numai bine..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

a fost un act sexul oral si vaginal,dar ea pastile si zice ca are imunitatea mare mia zis ca are virusul adormit si cica ia zis doctori k nu se poate lua daca e adormit,acuma nu stiu c sa zic.trebuie sa fac analizele speciale pentru HIV?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DANY20 (acum 11 ani)

daca faci sex cu ia cinci minute ma pot infecta asa de repede plz un rasp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia (acum 13 ani)

Scrie pe Google ''''hiv'''' sau ''''test hiv'''' si vei gasi cum se transmite, ce riscuri sunt, ce analize se fac, la cat timp dupa..,la ce clinici...Sanatate. aI GRIJA SA NU TRANSMITI MAI DEPARTE, DACA AI ACEASTA PROBLEMA. In mod normal, partenera trebuia sa-ti fi spus. Stia ca trebuie sa-i protejeze pe cei cu care intra in contact.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

bine multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Daca au trecut 2 ani de zile, virusul a depasit perioada de incubatie, deci analizele de sange pentru testarea virusului ar fi relevante. Cauta pe internet, sunt fundatii care fac aceste analize gratuit. Iar pe viitor, daca nu ai o partenera stabila, protejeaza-te

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

A zis 2 LUNI nu doi ani... Oricum nasoala situatia. Prezervativ de acum incolo pana in momentul cand vei vrea copii. Iar atunci, analize temeinice inainte si la tine si la ea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

eu sunt in spania si miam facut analizele dupa 3 luni mia venit rezultatul cu fiecare amanunt in parte si mia zis k nu am aboslut nimic.multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marius (acum 13 ani)

Pot sa iti spun ca poti sa stai linistit. NU ai HIV.
Ultimele cercetari arata ca testele din ziua de astazi sunt mult mai eficiente decat cele care erau folosite inainte, deci daca testul tau a fost negativ dupa 3 luni inseamna ca 100 % nu ai HIV. In peste 80% din cazuri virusul HIV este detectat dupa 4-6 saptamani, dar cum testul tau este dupa 12 saptamani (care este si recomandarea specialistilor) poti sa stai linistit. Perioada de 6 luni de care vorbeste bogdan50 era pentru testele vechi.
Daca vrei sa te documentezi mai mult citeste aici http://www.medhelp.org/forums/HIV-Prevention/show/117
Dar data viitoare fi mai atent si foloseste intotdeauna prezervativul, chiar si pentru sexul Oral.
Multa sanatate,
Marius

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nob (acum 13 ani)

Salut, Ce nick ai pe medhelp ca vreau sa te intreb o situatie???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

ms mult marius pentru sfat,iti dai seama k o sa imi fac testul special eu miam facut numa sangele nici nu sti c sa mai crezi.oricum ms mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

september (acum 13 ani)

binga89, ziceai mai sus ca ti-ai facut analize la sange. daca nu ai facut testul special hiv, nu au nici o relevanta. virusul nu poate fi depistat la o analiza normala de sange.testul il poti face la orice clinica particulara, sau la centrul hiv de la tine din oras.
simptomele nu sunt prezente intotdeauna.
rezultatul testului hiv este relevant dupa 6 saptamani, dar trebuie repetat dupa 12 saptamani de asemenea....asta spun toti specialistii...
poti sa te documestezi mai mult pe site-ul www.medhelp.org... eu de acolo am primit raspunsul la toate intrebarile mele legate de infectia hiv, de la specialisti, nu de la oameni, asa ca mine, care neac***a toooate informatile corecte,doar culese de pe google, te pot induce in eroare....

multa bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 13 ani)

am avut si eu aceleasi indoieli..sunt impreuna cu prietenul meu de 6ani..in urma cu cateva luni am inceput sa am simptome similare virusului hiv. documentandu_m a am intrat in panica ..ar fi fost imposibil nu asi fi avut de la ce... o saptamana m-a chinuit gandul,nu dormeam noptile nu mancam nu mai gandeam,..continuand sa am simptomele similare ..febra,dureri ale muschilor,ameteli,dureri articulatii,bubite-afte pe limba, aproape ca miam pus diagnosticul singura..gata,am hiv!in cele din urma mi-am facut curaj si mi-am facut toate testele BTS in special de HIV.nu a iesit nimic ,perfect sanatoasa.toate starile se datorau antibioticelor ce le luasem inainte timp de 3sapt pt o infectie urinara mai veche..multumesc domnului,sunt bine.nu e de joaca,oricum ..pazea..ca nu costa nimic.protejati-va !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

tocmai eu nu am nici un sintom ma simt bine,dar o sa vad c imi zic doctori.ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

antisida (acum 13 ani)

Trebuie eliminat acest virus. Eu sunt mai rasist cu virusul. Noi oamenii, prin faptele noastre, avem aceasta vina, nicidecum nu e vina virusului. Pastrati-va speranta voi cei infectati, pentru ca speranta de viata a crescut in ultimii ani si foarte sigur ea va mai creste vizibil. Daca ati fost infectati de curand, o sa traiti mult si bine, poate veti ajunge batrani, dar asta nu inseamna ca puteti infecta si pe altii. Cum am spus, acest virus trebuie eliminat. Vine curand si ziua aia.
Undeva in lumea asta exista si leacul pentru acest virus. Ne batem un pic capul sa-l cautam? Daca din pop**atia lumii fiecare ar incerca o zi sa caute raspunsuri, probabil un singur raspuns ar fi solutia. Stiu ca acest raspuns exista, dar exista un dar, cu semnul intrebarii,... noi oamenii suntem atat de rai incat ne gandim doar la propriile noastre persoane. Si cand dam de greu, chiar daca am fost ignoranti, cerem ajutor.

Haideti sa gandim impreuna!
Haideti sa luptam impotriva acestei boli si nu numai. Haideti sa luptam pentru a gasi leac si pentru alte boli grave, precum e cancerul etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 13 ani)

eu am hiv de 20 de ani si am supravietuit nu va pierdeti speranta fratilor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

:) (acum 13 ani)

si eu am hiv de 5 ani..am luat din spital din cauza asistentelor..cand am aflat imi doream sa mor..nu mai stiam c sa fac!! Stiu ca toata lumea fuge... du-te si fa-ti controlul..e cel mai bine !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

binga89 (acum 13 ani)

ast rezultatul vineri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sunt ana maria din italia (acum 10 ani)

sotul meu a fost dinostikat cu hiv de 1 an,si sa antamplat ca-sa avem rel sex o dota neprotejate ar fi posibil sal fi primit si eu chiar daca am nu a ejaculat anauntru''''''''''''''''. dupa cat timp ar trebui sa-mi fac testul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 10 ani)

Cum ai luat din spital???/ Posibil asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: