Ma ajutati si pe mine ?

HIV SIDA
Intrebare postata de Gabriel2010 cu 13 ani in urma

Am o intrebare/problema care incepe sa ma macine rau . In urma cu 4 luni am avut un raport sexual cu o fata pe care o cunosc de ceva vreme. La o luna fata a hotarat ca nu e tocmai buna relatia noastra datorita faptului ca ne vedeam doar in weekend si a hotarat sa terminam poveste pt ca asa e mai bine si a vazut ca nu ne dadeam interesu sa facem cva mai frumos. Pana la discutia care a dus la despartire , timp de 4 zile nu am dat de ea , a stat singura , nu vb cu nimeni , ma ignora , timp in care eu am ajuns sa gandesc fel si fel de chestii care incepuse sa ma obsedeze. Am plecat de la sarcina ,care ma speria mereu, in orice relatie la inceput , am ajuns la o boala cu transmitere sexuala, hepatita , tot felu de chestii si apoi la HIV. COncluzia a fost ca ea doar avea nevoie de un timp sa se gandeasca la aceasta relatie care nu prea dadea semne bune si am discutat frumos de ce nu e bine sa fim impreuna , totul a fost ok , o discutie civilizata si ca la carte. Problema este ca de atunci eu tot am ramas cu ideea ca am cva , d la ea ...am facut testul HIV la 6-7 sapt dupa,negativ, test elisa , am fost la doctor, m am linistit, au aparut iar probleme, gadurile. De la o vreme , 2-3 sapt am inceput sa simt discomfort in zona ficatului , dureri in partea dreapta , oboseala oculara, dureri in zona apendicului cu toate ca sunt operat de apendicita , dureri trecatoare de cap , intepaturi in ureche, ameteli ...orice p***ae imi da de gandit si fac tam tam din orice , cu fata chiar am discutat si am vb , am reusit sa o intreb daca are sau a avut cva , si a spus clar ca NU , va dati seama ce parere area ea si cum s a simtit. Ce ma sfatuitit si pe mine , hepatita , probleme mai grave sau IPOHONDIRE, si posibil afectiuni datorate stresului si negativismului accentuat?. Cu siguranta nu am plecat de la premiza ca are cva , o boala grava sau orice , totul cred ca a plecat e la faptul ca am terminat o relatie de lunga durata , si am avut impresia ca totul s a consumat prea reped , lucur care nu este obisnuit pt mine , sa am aventuri de genu care se consuma imediat si dupa cateva zile am inceput sa cred ca este insarcinata , si apoi am inceput sa cred ca are cva si am ajuns doar la lucruri grave dupa cum vedeti , asta dupa ce am discutat cu ea. Ma linistesc , dar tot ma gandesc ca un dobitoc doar la rau , si am ajuns sa ma cred bolnav . Va rog mult daca ma puteti ajuta , va multumesc anticipat .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

Pai e simplu. Daca e gravida o vezi ca are burta (incearca si tu cu vreun pretext sa te vezi cu ea sau sa o cauti si sa te uiti la ea). Sincer nu cred. Ca nu prea sunt tinere destul de nebune cat sa faca un copil cu primul venit si sa se chinuie singure cu el toata viata. Asta poate face o femeie la 40 de ani care vrea cu disperare un copil, nu una tanara.
Legat de boli: iti faci toate analizele pt boli venerice (trichomonas, candida, gonoree etc), nu e mare lucru, la un laborator de analize. Iti faci test de hepatita B, C. Daca iese negativ, esti ok. Faci test de Herpes si HPV (pe alea le poti lua usor si din alta parte si daca ai , tratezi, multa lumea are). Testul HIV ti-l faci din nou peste cateva luni, daca iese negativ esti ok. Presupunand ca ai avea HIV, acesta NU s-ar manifesta deloc (deci oricum nu te-ar durea ficatul de la el) iar ceea ce descrii tu nu se potriveste niciunei boli transmisibile sexual. HIV NU are manifestari! Iar ca sa se transforme in SIDA dureaza ani si ani sau nu se intampla deloc.
In concluzie, odata ce vei vedea analizele bune, va trebui sa accepti ca nu ai nimic. Ca doar nu iti da gonoree la 6 luni dupa raport :) HIV-ul e singurul care apare pe teste mai tarziu, dar pt moment le poti exclude oricum pe toate celelalte daca ies analizele bune.
Si ai grija pentru ca ai un temperament obsesiv care nu te ajuta deloc si ipohondria e o problema tare neplacuta. Fa-ti toate analizele si in rest ocupa-ti timpul cu activitati placute. Nu sta degeaba sa te gandesti la nemurirea sufletului. Cand vezi ca te apuca gandurile, faci ceva activitate sa-ti ia gandul.

Succes si sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel2010 (acum 13 ani)

Ai dreptate , acu cand recitesc si eu vad ca nu e bine ceea ce fac. Totul a plecat pur si simplu din nimic si am ajuns sa ma macin icredibil de mult si cred ca din aceasta cauza am senzatiile astea.Problema este ca am discutat cu ea despre acest lucru , daca are ceva, raspunsul a fost clar , NU si totusi eu ma gandesc la p***aile asea , cu toate ca o cunosc , este ingrijita , curata si foarte constienta de aceste lucruri.Poate am o p***a gesitionare a intamplarilor si imi fac pareri gresite. Iti multumesc mult pentru sfat si indrumare , asta o sa fac pentru ca stiu si eu ca nu e nimic , dar lipsa de ocupatie si pesimismul meu se pare ca nu au limite. Multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

jan (acum 13 ani)

mey baiete,u ai un corp sanatos tun,dar cu capul ai niste probleme,sfatul meu sincer si prietenesc este sa consulti cat mai repede un psihiatru!te pupa jan:*:*:*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriel2010 (acum 13 ani)

Iti multumesc mult pentru mesaj si pentru sfat , asta este si concluzia mea , se pare ca am cedat in fata stresului si a depresieie , sper sa iau masuri cat mai repede si sa imi revin la normal. Multumesc mult , inseamna mult pentru mine mesajul tau. Sarbatori fericite si sanatate maxima , multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emanuel (acum 7 ani)

Gabriele...Dumnezeuul care ti-a lasat constiinta, ti-a dat-o cu un scop: oridecate ori gresesti sa realizezi si sa te caiesti. Trebuie sa iti ceri iertare de la Dumnezeu pentru pacatul tau si sa ii ceri iertare si ei pt ca ai necinstit-o. Isus te poate ierta daca vii sincer la El, si cu toata inima. Daca constiinta nu te mai apasa inseamna ca ai tocit-o de tot si ar fi grav... Domnul sa iti deschida inima sa pricepi si sa crezi Evanghelia iertarii, iar mai apoi sa ajungi un propovaduitor al Evangheliei care te-a eliberat. Citeste Biblia! Adevarul te face liber!u

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: