Infectia cu HIV

HIV SIDA
Intrebare postata de GheorgheStefan cu 14 ani in urma

Am fost la plaja cu prieten de-al meu infestat cu virusul HIV.In timp c eram in apa l-am lovit din greseala cu piciorul , l-am taiat p fata iar eu am avut o mica zgarietura p picior.As vrea sa stiu c sanse de infestare sunt in cazul meu? astept raspuns urgent..va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Adrienne (acum 14 ani)

Lucrul cel mai linistitor este sa mergi si sa-ti faci analiza respectiva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

daca sangele tau a intrat in contact cu sangele lui sunt sanse destul de mari, dar cel mai bine, cum ti-a spus si Katy, mergi si fa analizele, nu amana.
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina84910 (acum 14 ani)

stai linistit ,eu nu cred ca ai contactat vrsusul hiv ,nu ai specificat daca rana ta sangera ,presupun ca ai dat cu apa sa stergi sangele acela iar in ce priveste analizele pentru depistarea virusului hiv alea nu se pot face la orice laborator de analize si exista un test special care se face pentru depistarea virusului si acela de face numai in spitalele de specialitate cum ar fi victor babes din buc si mai este o problema care nu te va linisti poate chiar te va speria dar mie imi place sa spun direct poti trai cu virusul hiv circa 8 ani fara ca el sa vie detectat la analize ,dar mergi la un spital de specialitate ca iti vor explica ei ce si cum ,degeaba mergi sa faci analize la un laborator de analize care nu apartine de spitale cu secti de hiv ,cunosc pe cineva infestat cu hiv ,cu care am fost sa isi faca analize la un laborator de la noi din oras si desi pe bilet scria ca este infestata cu hiv testul ia iesit negativ sau crucit medici de la centrul de unde isi ia prs respectiva tratamentul ptr hiv ,imediat i-au luat sange si l-au trimis la buc ptr analiza ptr ca repet numai la buc la spitalele cu secti de hiv se poate afla rezultatul corect
succes si stai linistit ca si eu intru in contact cu pers infestate cu hiv si am si o fetita de 9 ani care adora aceste doua pers si intra foarte des in contactr cu ele dar nu imi este frica nu se ia asa cu una cu doua ,si bineinteles ca fiind o mama grijulie am mers si am discutat cu medici de la clinca celor cu hiv si am discutat doate detalile legate de aceasta bolala si cu sa imi protejez copilul ,dupa parerea mea daca rana ta nu sangera iar tu ai spalat rana totul este ok :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: