Un raspuns va rog mult... raspuns medic

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de iony000 cu 13 ani in urma

Am si eu o nelamurire :Dimineata cand ma trezesc am tensiunea 13 cu 8 iar seara dupa o zi de munca uneori si stres am tensiunea 15 cu 10 chiar 15,5 cu 10,5 .Am fost la medicul de famile, acolo am avut tensiunea 13,5 cu 8,5 si mi s-a dat ca tratament un tertensiv de 1,5 mg zilnic.D-stra ce parere aveti pot fi catalogat ca hipertensiv? Care este tensiunea arteriala de baza masurata dimineata sau seara? Aparatul cu care s-a masurat a fost clasic nu electronic.Va multumesc pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Alina-Teodora Dicu MDr. Alina-Teodora Dicu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

De cat timp stiti ca aveti aceste valori ale tensiunii?
In mod normal seara dupa o zi de lucru tensiunea arteriala are valori usor crescute, depinde si de mediul in care lucrati si cum va alimentati. La o tensiune de 150/100 mmHg, da sunteti hipertensiv, dar la 130/ 80 nu. V-a scazut tensiunea dupa administrarea Tertensif-ului? Incercati sa reduceti din alimentatie mancarea sarata (in cazul in care consumati mai sarat), si sa consumati lichide minim 2 l pe zi. Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hipertensiunea arteriala (HTA).

iony000 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns .Aceste valori nu stiu de cand le am dar aceste masuratori au fost facute de aprox 4 luni incoace dar nu zilnic.In urma tratamentului aceste valori se pastreaza. Poate putin sa fi scazut cea de dimineata 12,5 cu 8 uneori.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Medicul de famile este cardiolog? Cere o trimitere catre cardiologie si in urma unui EKG si ecocardiografie,medicul specialist isi va spune parerea si eventual tratamentul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Eu as zice sa faceti mai intai ceva schimbari prin care sa contracarati stresul de la serviciu. Schimbari in dieta, cautati sa faceti activitate fizica zilnic, macar sa mergeti pe jos acasa de la servici, daca vremea si atmosfera (poluarea) din oras o permite. Consumati usturoi zilnic, ajuta la reglarea tensiunii, iar contra stresului luati ceva produse naturiste cu ginseng, complex de vitamina B, polen, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela784 (acum 12 ani)

ATENTIE...GINSENGUL CRESTE TENSIUNEA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: