Tratament hta raspuns medic

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de iony000 cu 12 ani in urma

Domnule doctor credeti ca se poate ca o jumatate de indapamid de 1,5 mg administrat zilnic (adica o jumatate de pastila ) poate tine o tensiune arteriala cuprinsa intre valori de 12 cu 7 ,13,5 cu 8,5 ?? Va intreb acest lucru deoarece la un consult la medic am avut valori de 14,5 cu 9 si mi s-a recomandat acest tratament ??.Si inca o intrebare la cat timp dupa renuntarea la un tratament antihipertensiv valorile tensiunii cresc din nou ..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Maria Petrica MDr. Maria Petrica este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

valoarea tensiunii enuntata de dvs este o valoare de limita(14,5/9);o singura masurare nu este concludenta,ar trebui urmarita,masurata repetat.daca ea ramane constant la aceste valori,se recomanda inceperea tratamentului,dar..in alegerea tratamentului se tine cont si de alti factori,nu numai de valoarea tensionala:varsta,co-morbiditati(alte boli existente),alimentatia,ereditatea,greutatea corporala,prezenta edemelor,factori de risc profesionali.. daca doriti,intrati in amanunte.sau faceti un consult cardiologic complet.
va doresc sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hipertensiunea arteriala (HTA).

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

dupa cum v-a scris si doamna doctor, dupa o singura masuratoare a tensiunii arteriale nu se poate pune diagnosticul de hipertensiune. dumneavoastra sunteti diagnosticata cu aceasta boala de mai mult timp, sau acum este prima oara cand aflati de o valoare mai mare a tensiunii si vi s-a administrat si tratament?
si la medic ati fost pentru un control de rutina, sau ati avut si vreun simptom anume?
cat despre durata tratamentului, daca ati fost diagnosticata intradevar cu hipertensiune arteriala dupa un consult amanuntit si dupa masurari repetate ale tensiunii, tratamentul este permanent si acesta nu trebuie intrerupt decat daca prezentati valori mici ale tensiunii.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iony (acum 12 ani)

Doamna doctor povestea este putin mai lunga :Acum 4 ani nu m-am simtit prea bine ameteli dureri de cap etc am fost la medicul de familie unde mi s-a dat o trimitere la cardiologie (am avut tensiunea 16 cu 10 ). la medicul cardiolog mi s-a dat un tratament cu multe medicamente cred ca vreo 5 (imi pare rau ca nu mai am reteta ).In timpul tratamentului m-am simtit in continuare rau si dupa circa o luna am fost la alt doctor cardiolog,acesta dupa un set de analize mi-a spus ca am o lipsa de calciu si tahicardie de nod sinusal si mi-a recomandat o trimitere la endocrinolg si o jumatate de nebilet zilnic Doctorul endocrinolog mi-a dat pe 3 luni ca -mg - zn si un stabilizator nu-mi mai aduc aminte numele.Timp de 6 luni mi-am monitorizat tensiunea aproape saptamanal niciodata nu a depasit 13,5 cu 8,5.Dupa 6 luni medicul cardiolg nu mi-a mai prescris nimic mi-a zis ca dinde vedere cardiologic sunt ok sa nu mai iau nici un tratament.Dupa acesti ani am avut niste ameteli m-am dus la medicul de familie am avut tensiunea 14, 5 cu 9 si doctora mi-a spus sa iau o jumatate de indapamid zilnic (eu fiind o persoana foarte anxioasa doctora mi-a zis sa iau acest medicament mai mult pentru linistea mea ca nu are efcte adverse.De atunci (de 2 luni imi masor zilnic tensiunea am avut-o intre 11,5 cu 6 13,5 cu 8,5 maxim.Intrebarea era oare acest tratament a scazut tensiunea???Sau a scazut pur si simplu din alte motive ??? Varsta este 40 de ani inaltimea 175 cm greutate 74 kg.Apropo de diagnosticare cu hta primul m-a diagnosticat cu hta gradul 1 cel de-al doilea medic nu.Si mai aveam o intrebare :un hipertensiv daca renunta la tratament dupa cat timp valorile tensiunii cresc din nou???? Multumesc pentru timpul acordat si eventualul raspuns..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: