Tensiune, colicistectomie, dislipidemie,

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de marian7579864 cu 15 ani in urma

De 1 an si jumatate, in urma unui puseu de tensiune 15/9 si un atac de tahicardie 125, urmez tratament cu: concor 2,5mg (1/zi dimineata); prestarium 5mg (1/zi dimineata); tertensif sr (1/zi dimineata); preductal mr 2/zi; aspacardin 3/zi. plus calmepam 1,5 - 3 mg seara. Varsta 59 ani, lucrez in invatamant in prag de pensie. Tratamentul a fost stabilit in urma consultarii a doi medici cardiologi din care un prof.
In primele 6 luni toate au mers bine dupa o adaptare la tratament de 2 saptamani cand am avut ceva ameteli si fluctuatii de tensiune.
Dupa un timp, 6-8 luni au aparut: scaderea tensiunii dupa coconcor 8/5 - 9/6 si revenirea ei in aceeasi zi sau dupa 2-3 zile, cand re-apare tahicardie pe o tensiune de 14/8 (tensiunea mea de confort este 11,5/7). La controlul din luna iunie a rezultat bradicardie si prof a fost pe punctul de a-mi elimina betablocantul, dar s-a razgandit si mi-a dat tertensif 1cp la 2 zile.
Tensiunea oscileaza intre 8- 14 UNEORI, chiar 15 cand incepe disconfortul (dureri de cap, agitatie). Medicul de familie mi-a recomandat sa iau 3 prize de calmepam 1, 5 mg/ zi. Asa e mai bine, exceptie in zilele calduroase cand tensiunea oscileaza.

Ce ma sfatuiti sa fac mai departe?

(dupa crizele de tahicardie care survin 1 la 2-3 saptamani simt extrasistole, la trecere din ortostatic in decubit, care dureaza pana adorm, apoi ... nu mai stiu)
Am avut holter care mi-a aratat 1 singura extrasistola, asta acum 1 an in urma)

Laborator:
HDL 85, LDL 145, Col total 240 (iau sortis 10 mg)trigliceride 93,glicemie 103,tgo 25, tgp 32, TQ 15,3%, INR 1,12

Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

jeni stefania (acum 15 ani)

adica o data ce ati inceput sa luati calmepam v-ati simtit mai bine? sunteti o fire mai agitata? astept sa-mi scrieti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 12 ani)

sant cadru medical ,nu medic,precizez ca si eu am avut trat, asemanator ,dar nu am dg. dv.,va pot ajuta sa aveti o dieta indicata de medicul de fam., si cel nutritionist,,combinati trat, ccu plante medicinale la indicatia medicilor care au incredere in plante medicinale,si folositi vitamine ------ANTIOXIDANTI,deci vitamine care sa contina ceea ce are nevoie inima,faceti plimbari zilnice 30 min.,consumati lichide sub forma de ceai indicat de medic,si nu uitati de calciu,tot indicat de medicul specialist,nu fumati,nu consumati alcool,doar o cafea pe zi ,nu consumati carne de porc,si nu consumati carne prajita,mai mult fiarta,si nu in ultimul rand zilnic fructe ,salate de cruditati,si un mare secret consumati sare fara sodiu ,se gaseste la farmacie,in loc de sarea obisnuita ,o sa puteti reduce din doza de med. ,T.A.,va scadea,betablocantele nu se intrerup,se diminueaza doza ,aveti nevoie de multa liniste,odihna ,relaxare ,reduceti discutiile inutile care va obosesc ,fiindca lucrati in invatamant,pregatiti-va ptr. pensionare ,sistemul nervos central al dv., este prea solicitatat ,T.A..creste si de la efortul psihic,fizic,la final de saptamana relaxati-va ,ascultati muzica clasica ,voi vb. putin si de calmepam ,este bine sa folositi acest med., nu in doze prea mari,ptr. agitatie ,insomnie va mai recomand aromoterapie cu lac***aa ,pe lampa cu lumanare,purifica si aerul din camera si va linisteste ffff. mult,am scris aceste fraze ptr. dv. ,fiindca eu am citit ffff. mult despre medicamente,plante ,plus ca sant si eu un pacient care am cautatat singura tratamentul potrivit,si acum o sa va dau un exemplu ciudat dar ffffff. adevarat,in ziua cannd manac fara sare am tensiunea f. normala,si daca nu consum cafea,daca este o cafea mica decofeinizata si mai bine ,ca sa ajung la aceste concluzii am citit cam 20 ani ,si sa nu uitati de tertensif,diuretic calitativ dar va elimina calciul intr-o anumita doza ,desi folositi si aspacardin ,stiu efectele dar nu este suficicient,sa consumati lactate zilnic,si nici o zi sa fiti constipata ,toate acestea fiiind spuse eu va doresc sanatate,tot ce am scris eu despre indicatii ,necesita bani f. multi,cu pace si multa daruire inchei ptr. toti oamenii suferinzi de pe pamant,stimati pacienti va respect ,va iubesc si toata activitatea mea in sanatate mi-a adus multe clipe de fericire ca am reusit sa salvez vieti omenesti ,sa ajut omul bolnav,Dumnezeu sa va ajute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrianflorin (acum 3 ani)

Puseu de tensiune la 150 cu90??? Pai valorile limita sunt140 cu90.. Si unii accepta chiar150. Pai ce sa faca cei cu180 cu120.. Daca voi la15cu9 luati pumnu de medicamente?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MarianPetrache (acum 3 ani)

este considerat puseu de tensiune arteriala valorea care este egala sau depaseste 180 sistolica si 120 diastolica, pana in aceste valori nu se recomanda tratamentul medicamentos ci schimbrarea modului de viata. o tensiune temporala pana in valorile enumerate mai sus nu poate fi numita puseu sau hipertensune arteriala, dar in ziua de astazi industria medicamentelor dicteaza diagnostice fictive iar tensiunea permanenta 130/85 a devenit hipertensiune arteriala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carina (acum 4 luni)

Foarte multe pastile pentru această tensiune.Sunt o simplă persoană nu am multe cunoștințe despre ce trebuie făcut dar și eu sunt mai plinuță și am tensiunea 140,150 cu 9 și nu am nici o pastilă. Eu cred că o tensiune elevată și urgenta medicala pt tratament este 18/9 .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: