Hta

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de 23xx cu 13 ani in urma

Buna ziua.Acum 6 luni am fost diagnosticata cu hta esentiala std2.Medicul cardiolog mi-a recomandat urmatorul tratament.Tertensif 1 cap zi,egilog 0,25 1 cap 2 ori pe zi si aspacardin 2 pe zi 10 zile pe luna.Anlize colesterol 172 ,trigliceride 75.Tensiunea este buna(14.9).Examenul oftamologic sph-1,cyl-0,25 ,ax172.Problema e urmatoarea am o durere de cap(cefalee),ameteli,stare de lesini si vajait in ureche care nu trec la calmante. Medicul de familie mi-a dat milgamma si calciu sycomed si nu stie care e cauza durerii.Poate ma puteti sa ma ajutati cu un sfat?va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Lucia (acum 13 ani)

Magne B6 romanesc de la farmacie ! Sanatate maxima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MARA (acum 13 ani)

Iti recomand sa iei tratamentul doctorului ptr HTA.14/9 14 BUN;dar 9? e mare....sunt ffffffffffff bune aceste medicamente.Eu nu am respectat cand eram tanara si am ajuns din cauza HTA.la accident vascular retinian(retinopatie).Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion (acum 13 ani)

Am fost diagnosticat cu hta de catre medicul de familie tensiune14,5 cu 9 si mis-a recomandat sa iau zilnic un indapamid de 1,5 mg si o jumatate de nebilet de 5 mg la doua zile.Ce parere aveti despre acest tratament poate fi daunator in timp Doctorul mi-a zis ca este un tratament f usor pe care il poate lua inclusiv el fara a-l afecta Acum tensiunea este 13 cu 8. Ce parere aveti ???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniel (acum 13 ani)

buna ziua.in urma cu doua saptamani am avut niste ameteli fapt ce m-a condus la medicul de familie.aici m-a examinat cu stetoscopul la inima mi-a luat tensiunea si aveam 15 cu 9 si mi-a spus ca am tensiune arteriala .mi-a prescris medicamentul vivace 5 mg dimineata si bisoblock 5 mg seara.le iau de aprox 2 sapatamani si pot spune ca tensiunea a scazut pulsul este cam mic 58 -60 .urmeaza sa mai merg la medic .ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rizea ilie ad.mess; rizea_alex94 (acum 13 ani)

ma simt rau de f.mult timp,am mers pe la toate spitalele si nimic deosebit,iar starea se agraveaza din ce in ce.am o stare permanenta de oboseala si la cel mai mic efort,greutate in respiratie,aproape de astm,parca plamanii sant in apa,ameteli pana la pierderea echilibrului uneori,junghiuri sau intepaturi la inima insotite de transpiratii ,stari de rau si scaderea ritmului cardiac[50 pe min.],de multe ori apar frisoane puternice cu racirea intregului organism,dispare instantaneu lichidul din maini aparand deshidratate si cu o paloare de mort,apar dureri ascutite pe bratul stang,nu ma pot odihni,am cred sute de nopti albe,chiar nu stiu unde sa mai merg si ce sa iau,medicii spun ca e pe fond nervos fapt pentru care am fost si pensionat,mi s-au dat fel si fel de medicamente pt. sist. nervos dar parca mai rau imi fac,mai nou am fost gasit cu un prolaps de valva mitrala dar spun ca nu e ceva avansat deci nu e o problema asta+trigliceridele mari 220,tensiunea oscileaza intre 10,8 si 14 uneori,practic nu stiu ce sa mai fac sant intr-o stare continua de rau,iar ei imi spun ca de ce nu merg la servici cand eu nu ma mai tin bine pe picioare iar ei confirma ca nu am voie in frig ,la umezeala sa fac efort ,sa ma feresc de racelile intercurente si sa evit starile emotionale,asta deja inseamna ca sant condamnat sa stau numai in casa,halal viata la numai 46 de ani pensionat deja de 5 ani,si inca intr-o stare deplorabila,fara nici un rezultat concret mi se pare prea mult.Nu stiu cine ma mai poate ajuta.Mai sper inca intr-o minune.Multa sanatate va doresc din tot sufletul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Consumati des fast-food, prajeli, semipreparate (mezeluri, conserve), sau alimente condimentate cu condimente artificiale - gen Knorr, Vegeta, etc.?
Aveti grija la dieta, mancati paine neagra, preferabil paine de secara care nu are gluten, iaurt, fructe si legume proaspete, carne de peste sau pasare, nuci si seminte, nu consumati ceea ce am scris in primul rand, dulciuri, grasimi animale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: