Ce este de facut? raspuns medic

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de Smaranda Catinca cu 13 ani in urma

Am HTA de cca 4 ani. Ma tratez cu: tertensif de 1,5mg; prestarium de 5mg si aspenter de 75mg.
Am varsta de 54 ani, sex F si lucrez in invatamantul liceal. Grutatea este de 63kg la o inaltime de 1,63m.
Cu toate medicamentele de mai sus si un regim alimentar ponderat (cu sare redusa), lichide 2l/zi, fructe, legume,etc , tensiunea mea este oscilanta . La ora 19,24 am 165/96.
In cabinetul medicului de specialitate am avut 190/110.
Colesterolul seric total este de 221mg/dl.
Ce este de facut ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

faptul ca aveti tensiunea arteriala de 165/96, nu este deloc normal, si in nici un caz nu trebuie lasat asa. hipertensiunea arteriala chiar daca nu doare, neglijata in timp duce la o serie de afectiuni grave.
din informatiile scrise mai sus, tratamentul dumneavoastra hipertensiv a devenit insuficient, chiar daca luati tratamentul corect conform prescriptiei tensiunea va ramane marita. totusi acest lucru nu inseamna tensiune oscilanta. ''''tensiunea oscilanta'''' este un diagnostic care presupune altceva.
solutia problemei dumneavoastra este simpla. trebuie sa mergeti la medicul de familie, de unde sa luati o trimitere catre medicul specialist cardiolog care v-a prescris acest tratament, si sa il modifice in urma analizelor pe care vi le va face.
un tratament corect este facut numai de medicul cardiolog, si trebuie sa stiti ca tratamentul antihipertensiv este un tratament care se urmeaza toata viata, nu se intrerupe niciodata.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hipertensiunea arteriala (HTA).

Smaranda Catinca (acum 13 ani)

Buna seara,

Multumesc pentru amabilitatea si promtitudinea raspunsului.
Cu trimiterea medicului de familie am fost la Tg Mures , cardiologie , si binenteles cu analizele proaspat facute; In Clinica de Cardiologie a Spitalului se ajunge cu interventii, asa ca am mers la un cardiolog privat, unde am primit un tratament cu : atenolol de 50mg, frontin de 0,25mg si prestarium . Nu m-am simtit bine,aveam ameteli si dureri de cap persistente, am citit prospectele cu efectele posibile si am intrerupt frontinul si atenololul.
Deci, pasii pe care mi i-ati indicat, eu deja i-am parcurs.
Am afirmat ca este o "tensiune oscilanta" pentru ca, se schimba de la o ora la alta. Dar, de luat in seama e faptul ca atunci creste cand, trec prin faze emotionale pozitive sau negative, si nu numai.
Am apelat la acesta posibila "asistenta " , in speranta unei indrumari de tratament care sa schimbe ceva.
Deja stiu ca nu trebuie intrerupta medicatia !

Va multumesc anticipat pentru orice indrumare !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

in legatura cu ''''tensiunea oscilanta'''' aveti dreptate sa o numiti asa, dar se poate confunda cu diagnosticul de tensiune oscilanta, si de-asta am tinut sa va mentionez. chiar si in mod normal tensiunea arteriala are variatii de la un moment la altul in functie de foarte multi factori, pentru a face fata diferitelor solicitari.
cat despre tratament, este evident de ce nu puteti mentine tensiunea arteriala la un nivel recomandat chiar daca ati fost la medicul cardiolog. atat timp cat nu urmati tratamentul prescris, este logic ca nici efectele sa nu fie cele dorite. intradevar multe medicamente au efecte adverse, si ele tin si de persoana care le primeste, nu toate persoanele au aceste efecte adverse. solutia este urmatoarea: trebuie sa mergeti la medicul de familie sa va prescrie alte medicamente antihipertensive din aceeasi clasa cu ce vi s-a dat pana acum (in locul celor care au cauzat efecte adverse). daca acest lucru nu este posibil, medicul cardiolog care v-a prescris tratamentul initial este responsabil sa va modifice tratamentul. din pacate, eu nu va pot prescrie pe acest site nici un medicament, si ar fi si logic, deoarece vedeti bine cate efecte adverse au toate medicamentele.
cat despre intreruperea medicatiei, v-am mentionat acest lucru la fel cum mentionez la toti pacientii hipertensivi, deoarece foarte multi intrerup tratamentul mai ales pe motiv ca ''''nu ii doare nimic''''.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,

imi cer scuze ca trebuie sa va contrazic. HTA intr-o proportie covarsitoare este HTA esentiala, in care nu poate fi gasita o etiologie clara ce poate fi tratata. apoi intr-un procent mult mai mic sunt alte cauze, printre ele numarandu-se si HTA de cauza renala care este si aceasta de mai multe feluri, printre ele numarandu-se si stenoza de artera renala, care poate fi tratata interventional in anumite cazuri.
scopul meu in aceasta discutie a fost sa o ajut pe doamna sa inteleaga ca fara un tratament ghidat corect de catre un medic cardiolog, tensiunea dansei nu va fi mentinuta in limite acceptabile, si mai devreme sau mai tarziu va suferi consecinte neplacute.
explicatia dumneavoastra cu mecanica este numai o parte din realitate. organismul uman este mult mai complicat decat niste tevi, pompe si filtre, dar din pacate singura modalitate de a afla cat de complicat este omul, este de a urma o facultate de medicina de 6 ani, un rezidentiat de inca 5 ani pana sa ajungeti medic specialist, cand vi se vor spune celebrele cuvinte: ''''un medic cat traieste invata''''....
daca exista o metoda dovedita clar ca vindeca hipertensiunea, persoana care inventa acea metoda era miliardara in euro, iar hipertensiunea nu mai era o problema de sanatate de nivel mondial ci devenea o banalitate, ca o raceala.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Smaranda Catinca (acum 13 ani)

Buna ziua si astazi,
Am incredere, mai degraba, in ceea ce spune medicul si mai putin in "specialistii" homeopati. Leacurile lor pot eventual completa, dar, nu si trata o boala.
Este adevarat ,ca, in cazul HTA , medicatia este pentru a-mi scadea tensiunea si nicidecum pentru a vindeca . Sunt constienta de aceste lucruri.
Va multumesc d-nule dr. Georgescu Cristian Alexandru pentru sfaturile date.
Asa cum am spus, daca, si pana acum era dificil sistemul de investigare si de diagnosticare corecta, de gasirea unui tratament cu rezultate eficiente, de acum incolo devine si mai inaccesibil.Acum trei ani consultatia la medicul specialist cardiolog din Tg Mures m-a costat destul de mult. In clinica spitalului judetean nu beneficiezi de o investigatie cu aparatura completa, ci, este ceva pe fuga. Pentru o alta consultatie la medic privat, alt drum pana acolo, nefiind din localitate, bugetara fiind, va spun sincer ca nu-mi este la indemana.
Ramane doar sa ma consult cu medicul de familie, in care, din fericire am si incredere.
Va multumesc si va doresc numai bine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara,
imi cer scuze pentru mesajul de mai sus, dar a trebuit sa clarific(chiar daca intr-o mica masura) situatia . nimeni nu neaga existenta bolilor care pot fi tratate homeopatic, prin acupunctura sau alte metode. totusi, sunt boli si boli. pana acum s-a dovedit ca tratamentul antihipertensiv prin medicamente este mai eficient decat cel cu ''''ierburi''''.
mi-ar placea sa va pot prescrie medicamente in acest loc, dar adevarul este ca singura metoda eficienta si sigura este ca tratamentul sa fie prescris de medicul care va consulta, va vede si va investigheaza.

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna ziua,

eu cred ca s-a pornit de la o discutie simpla si la obiect, si s-a ajuns la o discutie fara nici un obiect sau obiectiv. din fericire doamna a inteles ce are de facut, ceea ce pana la urma este tot ce conteaza.
din pacate solutia doamnei a ramas numai medicul de familie, si nu medicul specialist cardiolog, care este calea cea mai buna catre un tratament antihipertensiv corect.
despre alte forme de tratament, dupa cum am scris si mai sus, cand este vorba de astfel de boli cu importanta majora in viata unui om, daca aparea cumva un tratament minune, curativ si nu doar ameliorator, acel tratament cu siguranta ajungea pe primul loc si le inlatura pe restul. din pacate in boala de fata acest lucru nu a fost dovedit. mai mult, vad ca foarte multe lume crede in continuare ca rinichiul este pe primul loc ca sursa a hipertensiunii, ceea ce este din pacate fals, sau poate din fericire, depinde cum priviti problema. si aveti dreptate, nu trebuie sa facem zeci de ani de scoala ca sa aflam care este cauza principala a bolii. s-au facut zeci -sute-mii de statistici, disponibile si pe internet, care au confirmat ca rinichiul sta la baza problemei intr-un numar redus de cazuri. in plus rinichiul nu este doar un filtru, ci are o multime de alte functii, care afectate, pot duce la hipertensiune sau alte boli...

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Daca stomacul dumneavoastra suporta atunci consumati ustuori zilnic, 2-3 catei, acesta ajuta la reglarea tensiunii, pe langa alte n prorpietati bune pe care le are. Iar aspirina si vitamina E luate zilnic scad riscul de artroza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: