Analize in farmacie

Hipertensiunea arteriala (HTA)
Intrebare postata de Topark cu 14 ani in urma

Banuiesc ca ati vazut masinariile alea de prin farmacii care seamana cu niste automate de cafea si iti poti face unele analize prin intermediul lor. Intrebarea mea este: sunt de crezut rezultatele unor astfel de analize?
Pentru ca pe 4 februarie mi-am facut un set de astfel de analize si mi-a iesit tensiunea 147 cu 82 si frecvente pulsului 91 batai/min (max 103, min 85).
Iar Duminica mi-am facut un alt set de analize in care tensiunea e de 160 cu 82, iar frecventa pulsului de 82 bat/min (max 100, min 78).
Daca sunt veridice si am hipertensiune, ce analize ar trebui sa-mi fac?
De asemenea as vrea sa stiu daca sexul sau masturbarea contribuie la cresterea tensiunii arteriale.
PS: Am doar 22 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Topark (acum 14 ani)

Am uitat sa mentionez simptomele pe care le resimt: dureri si intepaturi la cap si la ochi, tulburari de vedere. De asemenea vreo doua saptamani am fost tot timpul obosit. Daca mergeam jumatate de kilometru, abia mai tineam ochii deschisi din cauza oboselii. Acum vad ca nu mai resimt oboseala asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 14 ani)

Sunt de crezut si nu sunt de crezut. Mergi la medicul de familie pt un set de analize si roaga-l sa-ti ia si tensiunea, povestindu-i ce ai scris si aici.
Sexul si masturbarea pot contribui la cresterea tensiunii dar doar in momentul in care le practici. Banuiesc ca nu te masturbai in farmacie cat faceai analizele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Topark (acum 14 ani)

=)) Nu ma masturbam in farmacie in timp ce imi facem analizele =)) Oricum era o vanzatoare batrana.
Multumesc de raspuns si pentru portia buna de ras pe care mi-ati provocat-o.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra (acum 14 ani)

nu era vanzatoare, poate vrei sa spui farmacista, sau asistenta de farmacie.... vanzatoare este persoana din piata de la care cumperi cartofi si ceapa, si pe care o intrebi cat costa kg-ul, si nu cum faci mancarea?
in momentul in care intri in farmacie, spui ceva de genul: "da-ti ceva pt...", "cum il iau....", "e bun" etc...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: