CUM SE POATE ELIMINA SUPLUSU DE CALCIU DIN CORP

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

de pe net (acum 13 ani)

Hipercalcemie

Tratament

Terapiile propuse cuprind expansiunea volemica pentru a creste excretia renala, mobilizarea trebuie diminuata, reducerea absorbtiei intestinale a calciului si vitaminei D cu prednison si fosfati, inhibarea resorbtiei osoase prin bifosfonati, calcitonina, mitramicina, dializa peritoneala sau hemodializa. Tratamentul depinde de severitatea simptomelor si de cauza de baza. Terapia chirurgicala vizeaza inlaturarea paratiroidelor in hiperparatiroidism, rezectia tumorilor secretoare de PTH si tratarea complicatiilor ortopedice prin osteoporoza sau metastaze osoase.

Scopul initial al tratamentului:
-stabilizarea si reducerea nivelului de calciu
-hidratare adecvata, cresterea eliminarii urinare de calciu
-inhibitia osteoclastelor in os
-intreruperea medicamentelor asociate cu hipercalcemia
-tratarea cauzei de fond.

Terapia deshidratarii.
Deshidratarea rezulta prin aport inadecvat si favorizarea eliminarii urinare a sodiului, perpetuind astfel hipercalcemia prin cresterea reabsorbtiei de sodiu. Administrarea de solutie salina izotona este o terapie pe termen scurt eficienta pentru hipercalcemie. O data ce s-a restabilit volumul administrarea de diuretice blocheaza reabsorbtia de calciu si sodiu renala.

Reducerea absorbtiei intestinale a calciului.
Reducerea calciului din dieta si a aportului de vitamina D este eficienta pentru tratarea hipercalcemiei. In toxicitatea vitaminei D sau sinteza extrarenala a vitaminei D prednisonul este de ajutor in reducerea nivelelor de calciu din plasma. Se poate folosi fosfatul oral pentru a forma complexe insolubile in intestin.

Inhibarea resorbtiei osoase.
Bifosfonatii inhiba resorbtia osoasa osteoclastica si sunt eficienti ca tratament pentru hipercalcemia prin neoplasme. pamidronate si etidronate intravenos si alendronate cu risedronate oral sunt eficiente. Calcitonina poate fi administrata intramuscular sau suncutanat, dar devine ineficienta dupa citeva zile de administrare. Mitramicina blocheaza functia osteoclastelor si este utila in neoplasme, dar cu toxicitate renala, hepatica si medulara semnificativa.

Terapia prin dializa si repaus la pat.
Dializa peritoneala si hemodializa sunt foarte eficiente pentru hipercalcemie. Se indica diminuarea mobilizarii pentru a nu favoriza resorbtia osoasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Victor Richard (acum 13 ani)

Ar trebui sa fii atent la orice aliment sau bautura folosesti. De exemplu, sunt anumite tipuri de apa (din comert) care contin mult calciu, ar trebui sa le eviti pe acelea, ca si produsele alimentare care au continut ridicat de calciu: lactate, spanac, broccoli, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: