Unflatura abdomen raspuns medic

Hernia inghinala
Intrebare postata de GEORGE_TL81 cu 13 ani in urma

La abdomen imediad mai jos de prima coasta de jos mia aparut o umflatura nu e dureroasa deloc are diam de 3 cm parerea mea e ste ca este un muschi rupt , ce ar putea fi si ce tre sa fac ...am 29 ani barbat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

ileana (acum 13 ani)

S-ar putea sa ai hernie. Iata un articol de pe Google despre asta. Cauta ca mai sunt si alte articole. Sanatate!
Ce este hernia?
Exista multe tipuri de hernie si care apar in zone diferite ale corpului, dar vom vorbi despre cea mai comuna, hernia inghinala. Aceasta apare cand o portiune a tesutului ce imbraca peritoneul - sau cavitatea abdominala - iese printr-o zona mai sp***a a peretelui abdominal. Aceasta creeaza o galma care este ocupata de grasime abdominala sau intestine si apare in zona vintrelor sau in zona abdominala.

Pe masura ce hernia se mareste poate cauza durere si disconfort. Simptomele sunt reprezentate de greutate resimtita in zona aceea, umflatura respective si o senzatie de arsura in zona herniei, scrotului sau a partii interioare a coapsei. Poate deveni periculos daca o bucata de intestine ramana blocata - strangulata - in interior.

Ce cauzeaza hernia?
Sunt mai multi factori care favorizeaza aceasta problema:

- Defect congenital (peretele abdominal este slabit din nastere);
- Stress fizic datorat serviciului;
- Miscari grele repetate (ridicarea, tragerea sau impingerea de greutati);
- Tuse rea si permanenta;
- Probleme cu prostata;
- Tuse violenta sau stranut

Peretele abdominal este format numai din muschi si tendoane, el protejand organelle interne care exercita de altfel o mare presiune. O ruptura in acest tesut poate surveni in urma unei intinderi sau poate aparea in urma unei slabiciuni zonale deja existente. Hernia poate aparea in urma unui efort mare, dar si in urma unui lucru simplu cum ar fi un tusit puternic sau un stranut.

Hernia poate afecta oamenii indiferent de varsta sau sex, chiar si copiii, dar dintre cei afectati sunt de cinci ori mai multi barbati din doua motive. Primul este anatomic: In timpul dezvoltarii, testicolele se formeaza in abdomen inainte de a cobori in scrot, lasand in abdomen o zona slabita unde hernia se poate foarte usor dezvolta.

Este hernia periculoasa?
O ruptura sau un gol in peretele abdominal nu reprezinta o problema; problema o reprezinta intestinele sau grasimile care umplu acel gol si care pot aduce complicatii. Indiferent ca simti o durere puternica sau nu simti nimic, este important sa te tratezi repede daca ai simptomele. Fiecare miscare pe care o faci pune presiune si mai mare pe tesutul intern, impingandu-l si mai mult in acel gol. Daca este lasata netratata, o mare parte din intestine va trece in acel gol cauzand grave complicatii.

In cazul unei hernia "incarcerate", intestinal ramane prins in hernie si este incapabil de a mai iesi de acolo. Asta cauzeaza o durere groaznica, accentuata de starea de voma. Daca ramane prea mult timmp in hernie, intestinal nu va mai fi alimentat cu sange si se poate ajunge la acea hernie strangulata care poate provoca decesul pacientului. Din fericire, cu tratament facut din timp, nu se va ajunge in acest stadiu.

Cum se trateaza hernia?
Cu toate ca existau inainte si tratamente ce nu implicau operatia, ele s-au dovedit ineficiente, operatia fiind acum cea mai folosita si eficace metoda. Trebuie sa stii ca daca vrei sa te operezi de hernie, nu vei fi niciodata singur. In fiecare an, milioane de oameni se supun unei astfel de operatii.

Metoda traditionala este de a ajunge la acel gol si, folosind tesutul sanatos din jur, de a-l inchide perfect, in asa fel incat sa nu recidiveze. Simplu, nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Laurentiu Ungurianu MDr Laurentiu Ungurianu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

VA ROG SA VA PROGRAMATI LA UN CONSULT LA TEL 0722549395

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernia inghinala.

GEORGE_TL81 (acum 13 ani)

IMI CER SCUZE DAR NU CRED CA ATI CITIT TOT DUPA CUM AM SPUS ESTE EXACT SUB ''''COSUL PIEPTULUI '''' SI NU ARE NICI O LEGATURA CU TESTICULELE SAU SCROT ETC...MULTUMESC PTR RASPUNS ..ASTEPT COMENT

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 13 ani)

locuiesc in londra nu am cum aveti idee despre ce e vb ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE_TL81 (acum 13 ani)

BUNA ZIUA IN LEGATURA CU ''''FATTY LAMP'''' IMI PUTETI SPUNE VA ROG IN CE FEL SE TRATEAZA ??? BANUIESC CA DOAR PRIN OPERATIE. DAR MA INTREBAM DACA SE POATE OPERA PRIN METODA ''''PAROSCOPIE'''' IMI CER SCUZE DACA NU AM SCRIS CORECT MULTUMESC !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE_TL81 (acum 13 ani)

Buna ziua. azi am fost la un doctor specialist si ma consultat ...spune ca am ''''fat lump'''' nu stiu permenul din romana dar cred ca e un chist de grasime. si ca trebuie csa ma operez .altfel va deveni mai mare ... dar nu vreau sa imi ramana cicatrice pentru ca mi-a spus ca va fi incizia de 3-4 cm
Am mai auzit de ''''paroscopie'''' ce imi recomandati??? si totusi nu sunt 100% siguri ca e grasime90%.se poate sa fie si hernie ...oare nu e o metoda gen RMN pentru a fi siguri de asta?? multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lipom (acum 13 ani)

Ce este un lipom?

A lipoma is a soft fatty lump. Un lipom este un nodul moale gras. It is a benign (noncancerous) growth made up from fat cells that clump together. Este o benigne (necanceroase) de creştere alcătuit din celulele de grasime care se grupeze. A lipoma can occur in any part of the body where there are fat cells. Lipomul poate apărea în orice parte a corpului unde sunt celulele de grasime.

Lipomas typically feel soft and can be felt to move slightly under your skin when you press on them. Lipoame de obicei se simt moi şi poate fi simţit să te mişti uşor sub piele atunci când apăsaţi pe ele. Pictures of lipomas can be found here: www.dermis.net:80/dermisroot/en/20539/diagnose.htm Poze de lipoame pot fi găsite aici: www.dermis.net:80/dermisroot/en/20539/diagnose.htm
Lipomas under the skin are the most common Lipoamele sub piele sunt cele mai comune

Lipomas often form in the fatty tissue under the skin. Lipoame forma de multe ori în ţesutul gras de sub piele. These are also the most noticeable ones as they look and feel like soft, dome-shaped lumps under the skin. Acestea sunt, de asemenea, cele mai notabile ca se uita si sa se simta ca moi, in forma de dom noduli sub piele. They vary in size from pea size to several centimeters in diameter. Ele pot varia în dimensiune de la marimea bob de mazăre la câţiva centimetri în diametru. The most common sites where lipomas develop are on the shoulders, the chest and the back, but other areas of the skin can develop a lipoma. Site-urile cele mai frecvente în cazul în care sunt lipoame dezvolta pe umeri, piept şi spate, dar alte zone ale pielii se poate dezvolta un lipom.
Other parts of the body Alte părţi ale corpului

Lipomas can less commonly form inside the body too. Lipoame pot forma mai rar în interiorul corpului prea. However, in most of these cases you will not be aware that you have a lipoma as you cannot see them and they rarely cause any problems. Cu toate acestea, în cele mai multe dintre aceste cazuri nu veţi fi conştienţi de faptul că aveţi un lipom ca nu le puteţi vedea şi ei rareori cauzeaza probleme.
Who gets lipomas and how common are they? Cine devine lipoame şi modul în comun sunt acestea?

Anyone can develop a lipoma at any age. Oricine poate dezvolta un lipom la orice varsta. Lipomas are common - about 1 in 100 people develop one or more lipomas. Lipoamele sunt comune - aproximativ 1 din 100 de persoane dezvolta una sau mai multe lipoame. Some people inherit a tendency to develop lipomas and may have several on different parts of the body. Unii oameni mostenesc o tendinta de a dezvolta lipoame şi pot avea mai multe pe diferite părţi ale corpului. Sometimes as many as 20 or more develop. Uneori la fel de multe ca 20 sau mai mult dezvolta. However, it is more common to develop just one or two. Cu toate acestea, este mult mai comună de a dezvolta doar una sau două.

Lipomas can occur in people who are normal weight as well as people who are overweight. Lipoame pot apărea la oameni care sunt cu greutate normala, precum şi oamenii care sunt supraponderali.
What are the symptoms of a lipoma and are they harmful? Care sunt simptomele unui lipom şi acestea sunt nocive?

In themselves, lipomas are not serious and most lipomas cause no symptoms or problems. În sine, lipoamele nu sunt grave şi cele mai multe lipoame sa nu cauzeze simptome sau probleme. They grow very slowly. Ei cresc foarte încet. Sometimes a lipoma under the skin can be unsightly if it grows to be several centimeters across. Uneori, un lipom sub piele pot fi inestetice în cazul în care creşte să fie peste cativa centimetri. Rarely, a lipoma may press on another structure and cause problems. Rareori, un lipom poate presa pe o altă structură şi cauza probleme. For example, if one presses on a nerve it may cause pain. De exemplu, în cazul în care o apasă pe un nerv aceasta poate provoca durere. Also, rarely, a lipoma may develop in the gut wall and cause problems such as pain or a blockage of the gut. De asemenea, foarte rar, un lipom poate dezvolta în peretele intestinal şi cauza probleme, cum ar fi durere sau un blocaj al intestinului.

Sometimes a scan or other investigation that is done for other reasons may detect a lipoma inside the body by chance. Uneori, o scanare sau de altă anchetă care se face pentru alte motive pot detecta un lipom in interiorul corpului de sansa.

There is a condition called familial multiple lipoma in which groups of fat cells occur under the skin and then produce multiple fatty lumps. Există o afecţiune numită lipom familial în care mai multe grupuri de celule adipoase apar sub piele şi apoi produce graşi mai multe bucati. This is an uncommon condition and runs in families. Aceasta este o condiţie mai puţin frecvente şi se execută în familii.

Note : lipomas are always benign. Notă: lipoamele sunt intotdeauna benigne. There is no scientific evidence that a lipoma increases the risk of developing a cancer in the f*ture. Nu există dovezi ştiinţifice că un lipom creste riscul de a dezvolta un cancer în viitor.
Do I need any treatment for a lipoma? Nu am nevoie de nici un tratament pentru un lipom?

Usually not. De obicei, nu. If you are not bothered by a lipoma that develops, then it is best just to leave it alone. Dacă nu sunt deranjati de un lipom care se dezvoltă, atunci este cel mai bine doar să-l lase în pace. However, some people want lipomas that are unsightly to be removed for cosmetic reasons. Cu toate acestea, unele persoane doresc lipoame care sunt inestetice să fie eliminate din motive cosmetice. For example, if they occur on your face. De exemplu, dacă acestea apar pe fata ta. Occasionally, a lipoma needs to be removed if it is causing symptoms such as pressure symptoms. Ocazional, un lipom trebuie să fie eliminate în cazul în care provoacă simptome, cum ar fi simptome de presiune. Sometimes a lipoma inside the body is removed to look at under the microscope to make sure the growth that had been detected is a lipoma and not something more serious. Uneori, un lipom in interiorul corpului este îndepărtat să se uite la sub microscop, pentru a vă asigura de creştere care au fost detectate este un lipom şi nu ceva mai serios.

For a lipoma that forms under the skin, usually it can be removed by a simple minor operation. Pentru un lipom care formeaza sub piele, de obicei, acesta poate fi înlăturat printr-o simplă operaţie minoră. Some local anaesthetic is injected into the skin over the lipoma. Unele anestezic local este injectat in piele peste lipomul. Once the overlying skin is numbed by the local anaesthetic, an incision (cut) is made over the lipoma. Odată ce pielea de deasupra este amortita de anestezic local, o incizie (taietura) se face pe lipomul. The lipoma is then removed and cut away from the underlying tissue. Lipomul este apoi îndepărtată şi tăia din ţesutul care stau la baza. The wound is then stitched up. Rana este apoi cusuti sus. A fine scar will be left. O cicatrice amendă va fi lăsat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GEORGE_TL81 (acum 13 ani)

BUNA ZIUA IN LEGATURA CU ''''''''FATTY LAMP'''''''' IMI PUTETI SPUNE VA ROG IN CE FEL SE TRATEAZA ??? BANUIESC CA DOAR PRIN OPERATIE. DAR MA INTREBAM DACA SE POATE OPERA PRIN METODA ''''''''PAROSCOPIE'''''''' IMI CER SCUZE DACA NU AM SCRIS CORECT MULTUMESC !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: