Hernie bilaterala inghinala

Hernia inghinala
Intrebare postata de mihaela_n18 cu 11 ani in urma

Buna ziua,

Cred ca vine timpul sa ma operez de hernie inghinala stanga(mi-a aparut in luna 5 de sarcina) dar simt si in dreapta alta.
1: mi se va pune plasa in ambele parti(pe fiecare hernie)?
2:risc de infectie de la plasa?
3:risc sa mai fac si alte hernii?
4:mai pot face copii.......efort la serviciu?
5:afecteaza faptul ca mai am alte operatii pe abdomen:ampenticita, hernie dreapta, cezariana in dec2010......?

mihaela 26 ani /1,65m / 50kg / dambovita
Va multumesc, O zi frumoasa!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

1: In mod general, in cazul unei hernii bilaterale, se va pune plasa pe ambele hernii in timpul aceleiasi operatii.

2:Orice interventie chirurgicala prezinta un anumit risc de infectie; cu toate acestea, complicatiile sunt rare si, daca sunt administrate corect toate masurile de igiena danainte si dupa operatie, riscul de infectie este minim.

3:Chirurgia pentru hernie inghinala nu creste neaparat riscul de a dezvolta hernii in alte parti ale corpului. Cu toate acestea, persoanele care au avut o hernie o data sunt predispuse sa aiba hernii suplimentare.

4:Operatia de hernie inghinala nu ar trebui sa afecteze abilitatea de a avea copii in viitor. Cu toate acestea, necesitatea de a face eforturi la locul de munca depinde de natura muncii pe care o faceti. Se recomanda evitarea ridicarii de greutati grele si a activitatilor fizice intense in primele saptamani dupa operatie.

5:Faptul ca ati avut deja operatii pe abdomen poate insemna ca procedura pentru hernie inghinala poate fi mai complicata, dar nu inseamna ca nu poate fi realizata. Medicul chirurg vă va evalua individual în funcție de istoricul medical.

Pentru o evaluare completa si o discutie mai detaliata despre avantajele si riscurile si cum ar putea afecta acestea situatia dumneavoastra, este esential sa va consultati cu medicul dumneavoastra.

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cauze-simptome-tratament_4557

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: