Hernie abdominala versus sarcina in prima luna

Hernia inghinala
Intrebare postata de mariana838 cu 13 ani in urma

Am o hernie abdominala de la un efort facut la 9 luni dupa operatia prin cezariana. Are 1 cm diamteru si nu ma deranjeaza. As vrea sa stiu cat este de riscant fiind insarcinata in prima luna cu cel de-al 2-lea copil si ce se poate intampla deoarece nu vreau sa fac intrerupere de sarcina! Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

Daca aveti noroc, nu se intampla nimic. Daca nu aveti noroc, puteti avea probleme cu hernia. Ar fi trebuit sa va operati hernia si abia apoi sa mai faceti un copil.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana838 (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns! Nu a fost nimic premeditat! Asa s-a intamplat! Acum o luna cand am fost la control, mi s-a spus ca trebuie sa port o burtiera si daca nu se inchide de la sine, trebuie sa fac operatie! Sper sa am noroc si sa nu se intample nimic rau!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nu inteleg de ce fac oamenii copii neplanificat cand exista atatea metode contraceptive. Un copil se face cu cap, nu pentru ca "asa s-a intamplat". Se fac toate analizele inainte, pentru a sti ca amandoi partenerii sunt sanatosi, etc.
Ma rog, fiecare cu gandirea sa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana838 (acum 13 ani)

Nu analizele sunt problema! Daca avem deja un copil frumos si sanatos inseamna ca suntem sanatosi amandoi! Si nu cred ca ti-am cerut parerea daca ar trebui sa fac un copil sau nu! Ti-am multumit pentru parere dar cred ca ar trebui sa te abtii in a-mi tine lectii de morala pentru ca nu esti in masura! Stiu si eu de masuri contraceptive si le-am folosit dar asa a fost sa fie! Un copil nu e o greseala si nu se face "cu cap"! Depinde ce intelegi tu prin "cap"! Poate sa avem avere mare sa ne mai permitem un copil, asa-i? Poate o fi pentru tine! Pentru noi, al doilea copil e binevenit! Problema e doar cea pe care am scris-o in intrebarea pe care am postat-o si in care am spus clar ca nu vreau sa fac intrerupere! O sa cer sfatul unor medici avizati! Habar n-am de ce-oi fi postat intrebarea aici!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana838 (acum 13 ani)

Imi cer scuze pentru iesiea necontrolata! Astept totusi un raspuns din partea medicilor de pe acest site!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: