HERNIE HIATALA SI BOALA DE REFLUX AJUTOR?

Hernie hiatala
Intrebare postata de zenovius cu 6 ani in urma

Buna ziua,cu respecte Domn Doctor,va rog din suflet daca binevoiti,sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Sunt un tanar de 25 de ani ,care am dobandit in vara in data de 16 iulie un reflux gastroesofagian,
cu pirozis in urma caruia ,am dobandit niste leziuni pe esofag de gradul A Los Angeles.(depistate la prima endoscopie
digestiva superioara,Helycobacter negativ).
Tratament:Nexium si Motilium o luna de zile,dupa stoparea tratamentului, revenind refluxul si pirozisul plus regurgitatia de alimente si lichide usor post ingestie .

Am stat asa apoi fara tratament ,pana in data de 20 decembrie, cand in urma unor dureri epigastrice,am mers la a doua endoscopie
digestiva superioara.De data aceasta ,ac***a leziuni de esofagita de reflux gradul B Los Angeles,Helicobacter negativ.

Tratament pe 2 luni de zile,cu Nexium,si Gaviscon .In urma tratamentului,simptomele s-au ameliorat semnificativ.

In data de 29 martie am mers la a-3a endoscopie digestiva superioara,in urma careia am primit rezultatul vindecarii
ambelor leziuni de pe Duoden si Esofag.Dar mi s-a descoperit, o hernie hiatala axiala de 2,8 cm.
Am oprit tratamentul cu nexium,si au revenit simptomele de reflux ,regurgitatia alimentara ,si a apei post ingestie anume le simpt in zona gatului si ca si un nod uneori
Le ,manifestand si pirozis si sialoree .
Va Va rog din suflet sa imi dati un sfat sau mai multe sunt disperat ,nu as dorii sa ma operez de la varsta asta.
Ce Ce optiuni am? :DACA IAU INHIBITORIi DE POMPA DE PROTONI ,BANUIESC CA PE TERMEN FOARTE INDELUNGAT AFECTEAZA . SAU IN CAZUL HERNIEI HIATALE PE VIATA SE POT LUA?
APELEZ PE ACEASTA CALE A INTERNETULUI DEOARECE IN CABINETE AM FOST NELAMURIT DESEORI DIN CAUZA VOLUMULUI MARE DE PACIENTI
VA MULTUMESC DIN SUFLET ,CU STIMA!!! SI VA ROG SA IMI IERTATI DERANJUL.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Utilizator11528699602 (acum 5 ani)

Salut, as dori sa stiu daca ai rezolvat cumva problemele de sanatate? Si eu sunt in aceiasi situatie ca si tine si nu as vrea sa ma operez, sunt inca tanar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11637102364 (acum 2 ani)

Aceeași problema și eu .hernie hiatală parasofagiana 5 cm ..ce se poate. Face …exista riscuri mari

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: