Un sfat va rog raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de Mihaela54789057 cu 12 ani in urma

Buna ziua ,ma numesc mihaela chifanescu ,am facut de curand un rmn si s-a pus dg, de hernie de disc L4.L5 cu protuzarea nucleu pulpos ,acum nu ma doare asa de tare spatele ,alat este problema care ma deranj. f tare .pe ambele tendoane ahiliene au aparut niste umflaturi care ma termina la mers de durere,am facut radiografie ,nu se vad , am facut echo,de tendon tendonu este curat dar si vizibil si palpator ele exista . medicul ortoped a zis ca in toata cariera nu a intalnit asa caz .am facut fizioterapie si trat cu antiinflamatorii dar degeaba ,neurochirgul la consult mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la coloana care este bolnava?si sa ma operez de hernia de disc .nu as dori sa ma operez , satept un sfat . multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

ana loredana134119 (acum 12 ani)

buna mihaele eu sunt ana si am hernie de disc cu inelele s1 s5 l2 l5 t1 t2 esite eu am facut pareza si am facut tomograf la iasi si mi-au zis ca voi face accident vascular asa a fost dupa o luna am facut 2 accidente vasculare la dif.mici de 2 sap unul de altul si mi-au zis ca e de la coloana din cauza ca coloana mi-a atins nervul si am facut accidentele pe baza de sistem nervos eu ati recomand daca poti pleaca in afara si te trateaza dar nu te opera eu sunt de 3 ani cu hernie de disc si am ramas algo paretica pe partea stanga acum sunt in italia de un an si ma simt bine nu chiar foarte bine vara merg la mare unde ma simt foarte bine aici pot sa lucrez dar nu mult fata de tara ma simt mai bine eu ati dau unsfat pleaca undeva la mare afara daca poti ca o sa te simti bine eu am facut terapie dar degeaba am stat in spital 2 sap iar cand am esit am fost nevoita sa merg in cadru iar apoi in carja de cand sunt aici merg pe picioarele mele sper sa o mai duc asa cativa ani cu drag ana si astept un raspuns ce ai facut si ce hotarare ai luat multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela54789057 (acum 12 ani)

nu pot sa plec din tara ,multumesc de raspuns ,familia mea nu poate sa stea fara mine ,mai ales sotul ,si am servici ,in afara unde sa ma duc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa va adresati unui medic reumatolog, poate fi vorba de o bursita preachiliana, sau retrocalcaneana (inflamatia saculetului, plin cu lichid, aflat intre partea din spate a calcaiului si tendonul lui Achile, imediat deasupra insertiei osoase a acestuia; se manifesta prin edem-umflatura si durere in partea din spate a piciorului) , sau in cadrul unor artropatii microcristaline (ex: guta). se poate incerca purtarea unei orteze de glezna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

ana loredana134119 (acum 12 ani)

mergi si consulta si alti medici specialisti de afara mihaela sa vezi ce zic si altii eu sunt afara si am stat de vorba cu profesori doctori universitari si mi-au dat sfaturi destul de bune asa am ajuns sa nu ma operez acum pot merge dupa ce am stat la pat 3 sap 1 sap. in cadru si 1 -2 luni cu carja acum merg singura chiar si piciorul am inceput sal simt bine dar tratamentul a fost urmatorul 1 luna zi de zi la mare si intrare in mare pana la gat in apa m-am simtit si ma simt foarte bine aici e sotul de 7 ani poate anul acesta voi merge la avola la doctor reumatolog prof. universitar sa vad ce trebuie sa mai fac pt. am dureri vreau sa-ti spun ca depinde si de clima la noi clima e rece foarte rece deasta eu nu pot suporta si ma doare aici clima e calda a zis doc. vezi si tu ce poti face si nu ar strica o esire in vacanta pt. sanatatea e pe primul loc mergi la bai dar cum se zice unai marea cu apa sarata si una e statiunea eu ati doresc multa sanatate am uitat sa-ti spun ca fac 3 ani si cred ca nu o sa ma operez cu drag ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela54789057 (acum 12 ani)

mutumesc din suflet DOMNUL sa iti calauzeasca pasii sa te faci bine ,o sa vad ce fac dar nu vreau sa ma operez am dej 5 operatii la alte organe ,multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Victor Taran MDr. Victor Taran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Stimata Doamna,
Va inteleg si sustin dorinta dv de a va face bine fara operatie. Din exoerienta de 5 ani in ozonoterapie va pot spune ca aceasta (ozonoterapia) poate fi o solutie, dar pentru o decizie finala in privinta tratamentului trebuie sa va vad. Pe sfatulmedicului.ro gasiti datele de contact, sunati pentru a va programa consultatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana loredana134119 (acum 12 ani)

astept sa vad ce ai rezolvat sanatate ana

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rontu bibiana (acum 12 ani)

eu m-am operat de hernie la l4-l5 ,mai am una la l5-s1 pe care o intrtin cum pot.problema la mine era ca nu mai puteam sa merg deloc, la servici era un calvar iar toti medicii pe care i-am consultat mi-au spus sa ma operez mai repede caci risc sa paralizez.aveam doua fragmente rupte la radacina nervului si orice miscara era periculoasa plus durerile insuportabile care nu treceau cu nici un medicament.acum dupa trei ani nu ma simt super ok ,am dureri pe picior , in zona sacrala dar deocamdata sunt suportabile.te sfatuiesc sa amani operatia cat de mult se poate si sa incerci sa gasesti un prof kinetoterapeut poate te ajuta cu ceva manip**ari si o duci pe picioare cat mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela54789057 (acum 12 ani)

multumesc ,nu stiu cat pot sa o aman dar asta fac de 15 ani,problema este la picioare acum ,ma dor de nu mai pot sa merg ,mai ales dupa o pauza mai lunga

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: