Se pot face infiltratii repetate in coloana?

Hernie de disc
Intrebare postata de striker cu 13 ani in urma

Buna ziua.De curand am fost diagnosticat cu "spondilartropatie lombara ".Doctorul m-a trimis la farmacie,de unde am cumparat 2 fiole de Diprophos,cu care mi-a facut o injectie in zona lombara.Asta se intampla acum cateva luni.Este adevarat ca mi-a trecut pe moment,insa durerea nu a disparut definitiv.Ma doare in special cand stau prea mult pe scaun.Ce am observat este ca durerea este ceva mai sp***a in intensitate atunci cand ma doare,este ceva mai suportabila.As vrea sa stiu daca aceea injectie se poate repeta,pt. ca am auzit ca se pot face mai multe infiltratii,dar cu o limita oarecare.Multa lume nu a mai avut probleme cu mijlocul de la injectiile astea,pe cand eu.....Doctorul mi-a spus dupa radiografie ca nu este hernie,si nu este operabila afectiunea mea.Diagnosticul exact este acesta:Spondilartropatie Lombara cu Hipertrofie Complex Artricular L4/L5 Dreapta . Poate ma veti putea sfatui si pe mine in legatura cu numarul de injectii pe care le pot face,intervalul dintre ele....Va multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

Nicolae (acum 13 ani)

Buna striker poate ca ar trebuii sa te adresezi unui kinetoterapeut, pentru a invata niste exercitii care cresc mobilitatea coloanei lombare, inlatura durerile si tonifica masa musculara abdominala si lombara. Infiltratiile sunt bune atunci cand pacientul se4 afla in faza acuta, dar au un efect temporar. pe termen lung insa solutia este programul WILLIAMS. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Am citit ce ai postat si doresc sa iti recomand un site, unde poti afla mai multe informatii despre infiltratii si anume: www. infiltratii.ro
Sper sa te ajut cumva si sa gasesti acolo un raspuns la problema ta.
Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

striker (acum 13 ani)

multumesc mult de ajutor.Cu toate astea,cel mai bine ar fi sa imi fac timp sa merg la un neurolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

crina (acum 11 ani)

Buna...
Se pot face 3 injectii pe an

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

striker (acum 11 ani)

multumesc pentru sfat,sper sa ma ajute pe mai departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 10 ani)

Si eu am trecut prin aceste chinuri.Am inceput cu midocalm si ketonal iar local diclofenac timp de 14 zile..nu au trecut durerile...am facut 6 zile consecutive cite o fiola de dexametazona,am facut flegmon la ambele fese dar nu atit de grav incit sa necesite operatie ci atit sa ma chinuie cumpit de 1 luna si am ajuns la injectii cu diprofos in muschii de linga coloana. Abia am facut 2,una in partea stinga si una in partea dreapta...nu dor deloc,doar o piscatura si atit. la fel ca la o injectie normala. Diprofosul se combina cu xilina. Injectiile mi le face un medic chirurg la o clinica privata ,iar injectia costa 60 ron. El mi-a spus sa fac 5 injectii pt fiecare parte. Inca ma doare ,a mai cedat durerea dar nu de tot.Sper ca dupa a doua injectie sa ma simt mai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Doina - Laura (acum 10 ani)

Eu sunt tratata cu infiltratii cu xilina, paravertebral, de peste patruzeci de ani...Am o coloana vertebrala rigida, curburile fiziologice sunt slab evidentiate si oricat tratament fiziobalneologic am facut nu am reusit mare lucru. In fiecare an am dureri periodice si sotul meu, medic, imi face infiltratii cu 10 - 20 ml xilina in doua-trei puncte la radacina nervilor ce provoaca durerea. Cateva zile la rand, mai multe, mai putine, dupa caz. Din pacate, sotul meu a imbatranit si nu s-a gandit sa scoleasca doi, trei colegi mai tineri, infiltratiile sunt destul de scumpe, eu n-am platit nimic atata amar de vreme...
Prin urmare, cu xilina se pot face infiltratii ori de cate ori e necesar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 9 ani)

Buna Ziua! Va rog dati-mi nr. telefon al unui medic / medici care sa execute profesional injectii cu diprophos/xylina in zona coloanei vertebrale ptr ameliorarea durerilor la coloana. Va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

striker (acum 9 ani)

De ce ti-ar trebui numarul de telefon?daca esti din Bucuresti,mergi la Bagdasar-Arseni,medicii de la centrul de excelenta sunt destul de profesionisti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maricica (acum 8 ani)

Diprophos-ul este un corticosteroid. Administrarea acestui medicament fara prescriptia medicului si pe o perioada mai mare de timp, duce la demineralizare osoasa, in final la osteoporoza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 8 ani)

Pt Andrei acum un an
Iti recomand cu mare incredere pe dr Zamfir Costica de la spitalul Bagdasar. Un neurochirurg foarte bun , cu o experienta bine pusa la punct si de un profesionalism desavarsit. Sunt operata de dansul in 2008 si ma tratez tot cu dansul de cinci ani (an de an). Asta pentru ca trebuie sa muncim si problemele incep sa apara. In fiecare an ma pune pe piciore. Este foarte important sa respecti ce spune dumnealui. Sanatate si multa bafta!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ion liliana (acum 8 ani)

Sunt cu dureri de o luna jumate.in ti.pul acesta am facut injectii :ketonal ,movalis si 2zile dexametazona,apoi kineto si masaj10zile ,dureri tot am.acum fac infiltratii in coloana sunt la prima se vede dupa zece zile o ameliorare adica pot sta pe scaun ma pot apleca un pic stau la pat dar m-ai si umblu ,nu ridic nimic de cind m-am imbolnavit .am o stare de zic ca nu ma fac bine .as dori sa stiu dupa cite infiltratii ma fac bine sau ajung la operatie?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nelu (acum 7 ani)

Din pacate si eu am inceput de 2 ani aceste perioade dureroase datorita unui disc care s-a degenerat in timp, undeva L4-L5. De fiecare data am facut tot ce se putea face dar cu greu am trecut de dureri. In 2015 toamna, a fost insa groaznic si am ramas cu o parte din talpa piciorului amortita. In final am scapat de dureri la Baile Felix, in urma unor proceduri, din care cea de elongatii se pare ca si-a facut efectul cel mai bine. In aceasta primavara, din senin au revenit durerile si de peste o luna ma chinui sa ma deplasez 50 m fara durere si este imposibil. Mi-am facut elongator acasa dar indiferent cat m-am lungit tot nu mi-a trecut, mai ales partea dreapta, cu dureri in fesa, in lateral pulpa, talpa amortita cu totul, chinul de pe lume. Drept urmare am decis sa-mi fac infectii cu diprophos. Ieri am facut o injectie in partea dreapta, undeva lateral la nivelul L4-L5. Nu a durut foarte tare dar a existat un discomfort deloc placut si a fost, recunosc si teama. In final, am ajuns acasa, nu prea m-am simtit in largul meu, partea dreapta a fost umflata, am avut o senzatie de umflatura dar am supravietuit pana a doua zi, adica astazi. Parca m-am trezit mai bine dar senzatia si umflatura n-au disparut iar dupa 50 m de deplasare au aparut, cei drept mai sterse putin, durerile de fesa , lateral pulpa, talpa. Acum este seara, aceiasi umflatura in spate, nu sunt semne evidente de progres. Duminica am o alta programare pentru a mai face o injectie dar nu stiu daca in stanga sau tot in dreapta. Va tin la curent cu ce se va intampla.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: