Se poate vindeca serbia de disc cervicala fără operatie?

Hernie de disc
Intrebare postata de MembruMobileAppflorentinaban75 cu 6 ani in urma

Am avut programare pentru operatie pe data de 02 02 2018, nemaiavînd dureri doctorul mi-a zis să mai continui cu 6 sedinte de fizioterapie, acum la o săptămână încep din nou să simt un disconfort in mana stanga. Mentionez ca din octombrie până la sfârșitul lui ianuarie am avut dureri insuportabile am luat foarte multe medicamente. De două săptămâni nu am mai luat medicamente și de ieri simt din nou disconfort in mana stanga. Dureri și amorțeală. Trebuie totusi sa fac operația? Îmi vor reveni din nou durerile dacă nu mă operez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 6 ani)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/hernia-de-disc-cervicala_315

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApppascu.marilena (acum 6 ani)

Buna! In luna octombrie 2017 am inceput sa am dureri in zona omoplatului si mi s-a intepenit gatul, la putin timp mi-am revenit, fiind sportiva mi-am continuat activitatile (alergare,ciclism,fitness) in luna noiembrie au reaparut durerile, mai puternice, durerea se lasa pe bratul drept, amorteala, furnicaturi, cand palpam cu degetul mare, aratator si cel mijlociu nu mai simteam nimic. Am efectuat un RMN, hernie cervicala C6-C7. Am luat tratament, am purtat guler cervical, am facut fizio-kineto-balneo, am incercat si pe la un chiroterapeut, intr-un final am ajuns pe masa de operatie. Pe 23 ianuarie 2018 m-am operat, mi-au pus cage Solis. Am purtat guler cervical 2 luni, zi si noape, astazi am terminat prima serie de recuperare. Ma simt binisor, inca doare dar sper si astept ziua in care voi fi foarte bine si-mi voi relua activitatile sportive. Inca nu mi-a spus nimeni concret, daca si ce voi avea voie sa fac (sunt maratonista, particip la concursuri)..poate cineva de pe aici imi poate spune ceva legat de "durerea" mea :) mai am voie sa fac sport? Si, poate recidiva?
Sanatate si numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Poanca Mirela (acum 11 luni)

Tot la cutit ajungeti eu m am operat pe 25 04 2023 si sunt bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: