Se poate trata?

Hernie de disc
Intrebare postata de Gabriela2011 cu 12 ani in urma

Buna ziua. Ma numesc Gabriela si va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac in privinta rezultatului de mai jos. Va multumesc.
Rezultat IRM coloana lombara fara substanta de contrast
Rectitudine in plan sagital a coloanei vertebrale lombare cu reducerea lordozei lombare fiziologice, asociind usoara scolioza dextroconcava cu punct maxim de angulatie la nivel L3-L4.
Fara modificari semnificative de semnal osos vertebral.
Aspect deshidratat al discurilor intervertebrale L3-L4, L4-L5 si L5-S1.
In etajul L2-L3 se pune in evidenta o minima hernie discala posterioara focala mediana necompresiva radicular.
La nivel L3-L4 se evidentiaza o hernie discala posterioara paramediana dreapta, de aproximativ 6 mm dimensiune maxima antero-posterioara, antrenand conflict disco-radicular cu segmentul preforaminal al radacinii L4 drepte.
La etajul L4-L5 se evidentiaza o hernie discala posterioara paramediana stanga, fragmentul de nucleu pulpos herniat exercitand conflict important cu radacina L5 stanga in segmentul sau preforaminal, prin migrarea inferioara intracanalara a segmentului discal herniat. Modificarea descrisa asociaza protruzie discala circumferentiala L4-L5, asociind contact limitat cu ambele radacini nervoase L4 in segmentele intra si extraforaminale.
La nivel L5-S1 se pune in evidenta o protruzie discala circumferentiala relativ simetrica, usor deviata paramedian dreapta, asociind contact radicular S1 bilateral la nivelul recesurilor laterale.
Con medular cu morfologie si semnal in limite normale, situat la nivel L1.
Concluzii: Importante modificari degenerative discale cu prezenta de hernii discale L3-L4 si L4-L5 cu efect compresiv radicular, cea din urma asociind conflict radicular important L5 stang.
Mica protruzie discala circumferentiala L5-S1 asociind contact radicular S1 bilateral.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Aly (acum 12 ani)

Depinde de starea dumneavoastra,poate fi tinuta in frau cu fizioterapie si kinetoterapie,daca durerile nu depasesc 4-5 luni cu afectarea activitatii zilnice,daca nu exista dureri invalidante pe unul din membrele inferioare sau daca nu exista pareza pe unul din membrele inferioare.Cel mai bine poate decide un neurochirurg dar daca va regasiti intr-unul din cazurile de mai jos va recomand sa o faceti cat mai repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: