Sciatica

Hernie de disc Sciatica
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

SCIATICA DUCE LA HERNIA DE DISC?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (21)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

ziua te misti mult de aceea nu te doare,evita aplecarile,caratui de greutati(plase grele)frigul,fa bai sarate la o statiune.Poate este si putin reumatism,fa un ex faringian si un ASLO sa vezi daca nu ai streptococul care provoaca reumatismul care cateodata da semne si de sciatica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan8092987 (acum 16 ani)

buna.sciatica=este o inflamare a nervului sciatic,ca urmare a agresiuni lui,faptul ca este compresat de o vertebra.
sciatica nu duce la hernie de disc
dar hernis de disc poate produce sciatica
hernis de disc reprezinta alunecarea discului dintre vertebre posterior compresand nervi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dorin 4 (acum 13 ani)

Am avut siu eu dureri groaznice de spate si de solduri....dubla hernie de disc si coxartroza bifemurala, adica in amandoua soldurile. Dupa vre-o doi ani de tratamente alopate, ma duc la timisoara la seful sectiei de radiologie sa ma consulte si ce zice el cand vede coloana mea pe viu cu ceva aparate destepte...."nu pot sa cred ca stai in picioare"...asa cu ochii mari cat cepele. "Bun...la noapte te bag in operatie"...eu zic in gandul meu..."nici gand, un camp energetic intrerupt nu se mai leaga in veci, poate in viata de apoi"...merg acasa si incep tratament naturist, ca de la farmacie am luat vre-o doua galeti de medicamente si calmante si uite unde am ajuns de la o raceala netratata si usoare dureri de spate ....Si am inceput sa imi masez singur zonele afectate, ca nu aveam bani de masaje, cu creme incalzitoare dimineata si creme care racesc seara, bai de sezut cu ceai de coada calului si urzica, de 2-3 ori pe saptamana si pe cale orala luam Best serrapeptase de 3 ori pe zi la ore fixe cu o ora inainte de masa si Best Hyaluronic acid cu colagen de tip 2 cate 2 capsule seara la culcare. Bun....dupa 3 luni ma duc si eu la o radiografie asa ca omu sa vad cum sunt, ca deja de vre-o luna incepusem sa joc baschet din nou...si spre surprinderea mea nu mai vede doctorul nimic, si eu atunci am ramas cu ochii cat cepele, cand imi dau seama ca in natura gasesti tratament atat de bun si de eficient, dar nu cu efect rapid ca un diclofenac sau un algocalmin, desi mai luam si cate un calmant cand aveam dureri prea mari....dar si masaj mi=am facut pana ameteala ma luat, cate 15 minute in fiecare dimineata si cate 30 minute in fieacare seara.....dar eu sunt ca nou acum, si pielea mea arata ca la 25 de ani si ma misc ca in copilarie, ca unu dintre produsele luate este folosit si pentru probleme cu pielea. Nu mai zic nimic, oricum multi nu baga in seama natura, si nu cred in produsele naturale, uite eu cred si o sa fiu convins intotdeauna ca o sa gasesc remediu in natura......dar nu sunt fanatic, daca o sa am o infectie vreo-data o sa iau antibiotice linistit. Sanatate MAXIMA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yoannesaga (acum 13 ani)

Buna ziua,
Spuneti-mi si mie va rog tot tratamentul,adica numele la creme de incalzire si racire....sau mai bine zis terapia pas cu pas facuta de dumnavoastra pina la vindecare.
Va multumesc si sa traiti o mie de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Rotaru (acum 13 ani)

Mai bine du te si te impusca..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yoannesaga (acum 13 ani)

Este o solutie si impuscatul..........multumesc pentru sfat ,numai ca vecina nu a mai apucat sa-i dau raspunsul la suferinta si rugamintea ei ,nici nu am apucat sa-i mai cumpar tratamentul,iam returnat banii pe icoana din nefericire si nici sfatul dat de dumneavoastra nu am apucat sa il transmit ,sa dus saraca fara impuscare.
Poate cind veti fi dincolo cu dinsa o sa-i dati sfatul dumneavoastra personal.
Sanatate ca sinteti un om muritor pina la urma.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Monica (acum 12 ani)

Bravo! Mi-a placut replica :).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

De curand am descoperit site-ul acesta, mai precis dupa ce am avut dureri, specifice sciaticii.
Pentru drumul lung cu masina (daca nu ti-a recomandat nimeni pana acum) eu iti recomand sa iti iei o husa de scaun cu sustinere lombara. Eu am facut un concediu cu ea (2300 km) si nu m-a mai durut spatele sau piciorul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Spuneti-mi si mie ce sa fac pentru durerile de sciatica, cum sa le combat? Accept orice sfat.Culmea la mine durerile apar noaptea ,ma doare tot piciorul drept.Ziua nu am problome.Multumesc!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bebita67 (acum 13 ani)

M-am confruntat cu o pensare a nervului sciatic intre L5 si S1.Am facut tratament, masaj medical, fizioterapie , kinetoterapie.Nimic nu a dat rezultat.de o saptamna fac exercitiile dintr-o carte a unei doamne dr de origine romana dar plecata in statele unite si este pentru prima data cand pot sa merg fara sa mai simt durerea.Mai simt doar niste furnicaturi la nivelul labei piciorului dar ma pot deplasa fara probleme.cartea se numeste Durerea lombara si sciatica de pr dr daniela marinescu .Costa 20 de roni si merita toti banii .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Va rog sa imi spuneti de ce ma doare f rau in zona fesei ,acolo mi sa facut o injectie intramusculara cu no spa si algolcalmin ,,,In momentul injectarii nu ma durut f tare ,dar dupa cateva ore o durere de sold sa instalat si nu vrea sa mai dispara ,,,,M-am masat am mers f mult dar degeaba o resimt din ce in ce mi tare ,,,va rog ajutati-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ce medicament e bun pt.dureri nerv sciatic

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21564417602 (acum 4 ani)

crema untul pamantului cu rasina de brad+lyprinol doua pe zi si citeste comantariul lui dorel 4 de mai sus.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

1- Este buna terapia Bowtech in vederea recuperarii dupa hernie de disc operata?
2- Este bun tratamentul naturist cu Olimpiq stemxcell si Flavin 7 in hernia de disc operata?
Va multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 14 ani)

buna...am citit chestia aceea cu magnetii,si am vazut ca dau rezultate,dar spre rusinea mea nu inteleg ce fel de magneti...am si eu aceste dureri de la coloana lombara injos spre sold,fesa,genunchi si pina la calcai,multumes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina pinzaru (acum 13 ani)

Si eu sufar de sciatica bilaterala, cu compresie l5-S1, de un an de zile viata mea s-a transformat intr-un cosmar, cu greu fac fata serviciului mai ales, dar si viata de familie imi este serios afectata. Am 41 de ani, boala este mai veche, mentionez ca am recurs la toate tratamentele posibile, inclusiv operata cu o interventie non invaziva la bucuresti, totul fara nici un rezultat. Sunt intr-o faza asociata depresiei, mi se dau calmantele cele mai puternice, dar eu sunt depresiva din cauza durerii. Va rog din suflet cine ma poate ajuta cu un sfat sa o faca pe adresa [email protected]. Cu multe multumiri, Cristina Pinzaru, Suceava

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yoannesaga (acum 13 ani)

Este o solutie si impuscatul..........multumesc pentru sfat ,numai ca vecina nu a mai apucat sa-i dau raspunsul la suferinta si rugamintea ei ,nici nu am apucat sa-i mai cumpar tratamentul,iam returnat banii pe icoana din nefericire si nici sfatul dat de dumneavoastra nu am apucat sa il transmit ,sa dus saraca fara impuscare.
Poate cind veti fi dincolo cu dinsa o sa-i dati sfatul dumneavoastra personal.
Sanatate ca sinteti un om muritor pina la urma.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lupulescu Aurel (acum 10 ani)

Merge foarte bine tratamentul naturist cu Best hyaluronic acid cu colagen de tip 2 si condroitina, asociat cu Best serrapeptase timp de 3 luni. Evident ca masajul si gimnastica ar ajuta foarte mult, dar combinatia dintre cele doua produse americane este foarte buna si da rezultate destul de repede, la mine dupa 2 luni nu mai aveam nici o problema, dar o sa mai repet cura dupa o luna de pauza.
l-am luat de la cluj, au si un magazin pe internet www.naturanoastra.ro tel 0724106687
Sanatate tuturora!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Yoannesaga (acum 12 ani)

Buna Monica,

Unii oameni uita ca sunt muritori...........ba mai mult, au totul gratis la indemina.......POLITETEA si de a fi OM, nu vertebrate...........dar din pacate aceste vertebrate sint nascute NEFERICITE si mor de 2 ori..............Sanatate la toata lumea ,vertebratelor mai putin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum 10 ani)

Tatal meu are dureri de la coloana in jos pana in calcai, nu il lasa nici ziua, nici noaptea. Medicii de la noi nu prea ne "ghicesc" bolile (daca intelegeti) si mi-e teama sa nu fie ceva mai rau. I-a spus medicul ca are trombosciatica. As vrea totusi niste tratamente facute in casa si niste sfaturi pentru el. Multumesc anticipat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2