Recuperarea dupa operatie

Hernie de disc
Intrebare postata de lory79 cu 12 ani in urma

Buna m-am operat acum 6 zile ma simt foarte bine ,mai simt piciorul un pic amortit dar mi-a zis doctorul ca imi revin in 2 sapt. as vrea sa stiu cum este bine de dormit in ce pozitie ?eu pot dormi pe burta si pe partea dreapta cu piciorul stang indoit este bine?ce vitamine pot lua ptr intarirea oaselor?este adevarat ca nu ai voie sa faci nimic o luna de zile ?doar putina miscare prin casa si restul in pat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

simolna (acum 12 ani)

Dar nu spui de ce te-ai operat. De hernie de disc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

Scuze, acum am vazut ca esti operata de hernie de disc. Si iti spun din experienta mea ca recuperarea e totul dupa operatie. Poti sa dormi pe o parte cu piciorul indoit si sub genunghiul indoit sa pui o pernuta mica . Sa ai grija cum te dai jos din pat ( pe o parte te impingi cu mainam, iti dai jos picioarele si dupa aia te ridici cu corpul). Trebuie sa faci recuperare fizica ( exercitii fizice specifice bolii) si masaj de recuperare. Daca poti sa mergi la vara la Baile Felix sau intr-o statiune ar fi perfect. Multa sanatate iti doresc ! Cati ani ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory79 (acum 12 ani)

buna,multumesc pentru sfat.Imi pun si pernuta sub picior am uitat sa specific ma ridic tot pe o parte .am sa merg sapt viitoare la fizioterapie si sa incep exercitii sau ce o sa-mi dea doctorul ptr. recuperare.Am 33 de ani.am inteles din mesaj ca ati fost operata tot de hernie de disc.cum a fost recuperarea?cat timp ati stat in pat?va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

In pat am stat destul, dar trebuie sa mergi , sa te misti. Eu m-am recuperat cam in aproximativ 3 luni. Specific ca am fost operata acum 7 ani la aceeasi varsta ca si tine. Ai grija de tine multa. Sa te gandesti ca acum tot ce conteaza esti tu. Sa nu faci treaba prin casa. Oricum viata ti se schimba dupa o astfel de operatie. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory79 (acum 12 ani)

va multumesc mult pentru tot si multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

In pat am stat destul, dar trebuie sa mergi , sa te misti. Eu m-am recuperat cam in aproximativ 3 luni. Specific ca am fost operata acum 7 ani la aceeasi varsta ca si tine. Ai grija de tine multa. Sa te gandesti ca acum tot ce conteaza esti tu. Sa nu faci treaba prin casa. Oricum viata ti se schimba dupa o astfel de operatie. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory79 (acum 12 ani)

multumesc mult pentru sfat si multa sanatate si numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daria (acum 10 ani)

de ce sa nu aci treaba in casa? si de ce in pat?/ eu din prima zi am facut miscare si treaba asta nu inseamna sa muti mobila... daca ai grija cum te misti poti sa faci mai multe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 10 ani)

sal,mam operat si eu de harnie de disc lombra la 2 inele,azi este a doua zi de cand am iesit din spital...ma dor rau muschii unde sunt operat si ffff rau oasele de la gambe (doar at cand stau in picioare) credeti k e normal abia dorm cateva ore p seara k nu ma pot rasuci in pat......ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lory79 (acum 9 ani)

buna,scuze ...acum am vazut mes?cum te simti?unde te-ai operat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11536733317 (acum 5 ani)

buna asa am patit si eu..aceleeasi dureri ca a le tale...si doctorul nu ma credea..si pana la urma mi sa redeschis operatia la interval de 6 zile ...si cand mi a redeschis operatia ,chipurile facusem un hematon exact pe taietura operatiei...ii multumesc lui bunul dumnezeu ,ca sunt bine...mai am o mica amorteala la piciorul stang si o mika umflatura in talpa spre degete,dar foarte minora...Dar credema ca ca nici nu zici ca am trecut prin doua operati...iti doresc tot binele din lume

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TEUSDEA LUCIA (acum 9 ani)

sant operata de 3 sapt. sant foarte bine la l5 si mai am si l3 l4 hernii dar nu mai am dureri deloc, la felix o sa fac recuperarile sant ok...pot sa stau pe toate partile fac treaba in casa nu ma aplec, nu ridic dar ma plimb si gatesc dupa accea repaus la pat fiti curajosi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GABRIEL (acum 9 ani)

Am 2 saptamani de la a doua operatie (L4-L5) , prima L5-S1 in urma cu 12 ani. Simt pe zi ce trece o ameliorare a durerii inciziei. Pe picior a disparut durerea. A ramas un pic de amorteala la p***a piciorului ,care , inteleg ca in timp dispare si asta. In schimb simt nevoia de miscare si ca atare , cand sunt singur , fac miscari nu tocmai indicate. E spre bine. Multumesc lui Dumnezeu ! Trebuie rabdare si curaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana Taban (acum 8 ani)

Buna ziua. Sunt operata de 23 de zile si ma simt f bine! Eu am dormit din a doua zi pe partea dreapta in cazul meu si pe state si nu am avut nici o durere. Pe burta nu avem voie sa dormim 3 luni. Atentie mare la muscari si la felul cum te recuperezi! Nu sta in sezut mai mult de jumătate de ora, mergi usor crescand minutele si repaus nu prelungit. Primele 2 luni viata de pensionar!!! Nu ridici nu cari . Da stiu nu e deloc comod dar trebuie sa avem grija de coloana noastră! Intoarcerea la activitate dupa cel putin 3 luni! Insanatosire grabnica!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Georgiana Taban (acum 8 ani)

Buna ziua. Sunt operata de 23 de zile si ma simt f bine! Eu am dormit din a doua zi pe partea dreapta in cazul meu si pe state si nu am avut nici o durere. Pe burta nu avem voie sa dormim 3 luni. Atentie mare la muscari si la felul cum te recuperezi! Nu sta in sezut mai mult de jumătate de ora, mergi usor crescand minutele si repaus nu prelungit. Primele 2 luni viata de pensionar!!! Nu ridici nu cari . Da stiu nu e deloc comod dar trebuie sa avem grija de coloana noastră! Intoarcerea la activitate dupa cel putin 3 luni! Insanatosire grabnica!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

VASILACHE GABRIELA (acum 7 ani)

SUNT OPERATA DE 2 SAPTANANI. 3 ORE DUPA OPERATIE AM MERS INCET SI SINGURA LA TOALETA. A DOUA ZI LA FEL. DUPA 3 ZILE DE SPITALIZARE AM VENIT ACASA. FAC TREABA. MANCARE SI DAU SI CU SPALATORUL PE JOS. FAC TREABA INCET SI STAU ATENTA LA MISCARILE PE CARE LE FAC PT CA SUNT FFF IMPORTANTE. MA MAI DOR LEZIUNILE DAR CE VRETI.. ASTA E. ESTE F. IMPORTANT UNDE SI LA CINE VA OPERATI ?! STIU PE CINEVA CARE DUPA O ORERATIE DE HERNIE A STAT LA IS O LUNA IN SPITAL. AM AVUT O OPER. F. GREA. DUBLA HERNIE CU L 4 RUPT . VA DORESC MULTA SANATATE.

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1494698036 (acum 6 ani)

Salut,

sunt operat de 5 zile (Luni 08 Mai 2017) de hernie de disc cervicala la 2 nivele C3 C4 si C4 C5 - cu implantarea unor proteze Zero P. Ma simt bine dupa operatie - m-am ridicat din pat la vreo 4 ore dupa ce s-a terminat. Am ramas inca cu o stare de amorteala in maini care este extrem de deranjanta... Inteleg ca dispare in timp ? A mai trecut cineva prin asta ? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11569835633 (acum 4 ani)

Buna ziua, Sunt operata de hernie de disc c5 c6 de 3 sapt si in continuare am.mana dreapta amortita. Nu mai sunt dureri, insa amorteala nu dispare. Am acelasi tip devperoteza xa al dumneavoastra. In cat timp v-au disparut senzatiile de amorteala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11532488785 (acum 5 ani)

Mă numesc alina și am operat fetița la picior pentru prelungirea tendon și o doare cînd merge Ericsson i-a scos firele. ce trebuie să fac ca sa nu o mai doara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: