Buna
Poate se regaseste cineva in simptomele acestea si poate sa ma ajute..
Istoric:astm bronsic,alergie la mucegai,praf.Stabil nu necesita tratament decat la 6 luni sa spunem cand foloesc spray de criza.
Anxietate,atacuri de panica ,tratat.
Acum 8 luni am inceput sa am niste senzatii ciudate in interiorul capului:raceala.Dupa cateva luni dureri moderate in spatele capului,stanga jos.In urma cu 2 luni dureri aproape continuu.Am facut CT cranian si cervical,fara contrast.Rezultate ok.Diagnostic initial migrena apoi cefalee..Analize de sange generale cu rezultate limfocite usor crescute procent si procentul de neutrofile scazute.Am pus rezultatul pe seama unei viroze.Peste 7 zile am ajuns la urgenta cu presiune si constrictie toracica si senzatie de lipsa de aer in culcat si presiunea si constrictia se agrava cand stateam in picioare..Senzatia era ca si cum cutia toracica ar fi fost vidata sau s-ar strange inautru..Respiratia era ingreuata si puteam respira ok doar din abdomen.Diagnostic:anxietate generalizata dupa ecg si radiografie pulmonara..Nivelul limfocitelor si al neutrofilelor erau ok in noile teste..Diagnostic cu care nu sunt de acord pentru ca nu am avut senzatie de panica ci doar spasmul si faptul ca nu puteam sa respir bine ma facuse anxios..Nu hiperventilam,pulsul era crescut 102 si tensiune 14 cu 9.Sunt constient ca spasmele acelea apar mai frecvent cand sunt stresat dar apar si in perioada cand sunt calm sau cand alerg de exemplu asa ca nu cred ca sunt doar anxietate.Pur si simplu sunt invalidante pentru ca nu pot sa fac nimic si simt ca o iau razna ,presiunea e foarte puternica nu poate fi evitata ..Daca mi se intampla pe strada simt ca nu mai ajung acasa.Am observat ca se mai amelioreaza daca ma asez pe o banca.Imi fac griji pentru o tumora sau ceva mai grav deoarece am modificari ale starii de constiinta cateodata:somnolenta si senzatie de ireal sau de vis ,confuzie si ceata mentala,tocire emotionala si astea se suprapun cu durerea de cap.Am citit ca pot fi aura migrenei dar e prea ciudat.Ma gandesc sa fac un RMN si macar o radiografie de coloana la nivel pieptului pentru ca am suferit un accident pe zona aia cu ani in urma si am ramas o perioada cu dureri si rigiditate care dura cateva zile ..dureri foarte intense..
Nu stiu unde sa mai merg :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Buna ziua,

Mergeti la medicul generalist. Daca in urma atator investigatii medicale, totul este in regula din punct de vedere fizic, atunci cauza este una mai mult pe fond psihic. Posibil sa fiti o persoana astenica, sa aveti o vulnerabilitate biologica - neuroticism. Anxietatea generalizata trebuie tratata eficient. Posibil sa fie cazul de medicatie + sedinte de psihoterapie pentru cel putin 6 luni.

Multa sanatate!

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Migrena.

Eblis (acum 6 ani)

Multumesc pentru timpul dv si pentru raspuns.De anxietate am mentionat eu de fiecare data la fiecare medic care am mers.Nu neg ca nu ar fi si anxietate dar sunt diferite de senzatiile de anxietate pentru ca spasmele apar fara sa fiu neaparat tensionat ,sau sunt declansate de efort fizic in special alergat.Dupa asta am simtit dureri la nivelul sternului si o rigiditate la rotirea trunchiului plus durere ,pe partea dreapta unde am avut si accidentarea cu ani in urma ..Am snsibilitate acolo si uneori ma supara daca suprasolicit..Ma gandesc sa exclud cauzele fizice mai intai..Tomografia fara constrast din cate am auzit nu observa tumori decat daca sunt de dimeniune foarte..Ma gandesc la ce e mai rau macar sa exclud pt ca pana acum 8 luni nu am stiut ce e durerea de cap..Plus am fost muscat de vreo 20 de capuse in ultimii ani si anul asta vreo 2 nimfe de vreo cativa milimetri dar medicii spun ca nu are nici o legatura desi am 2 prieteni de prin alte tari care au fost diagnosticati cu Lyme fara ca macar sa isi aminteasca ca au fost muscati..La noi in Romania nu prea cred medicii in asa ceva..Ma gadeam initial la o hernie hiatala,spasm esofagian,vreo afectare de coloana pe zona aia ,vreo hipertiroidie ..Amandoua migrene plus spamele alea sunt la fel de neplacute ..Anxietatea ca simptom e neplacuta cand exista dar nu e asa de deranjanta
Multumesc inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eblis (acum 6 ani)

Si neuroticismul sau personalitatea de tipul acela se potriveste fiecarei persoane care a trecut sa trece prin anxietate sau depresie sau are motive sa fie anxios sau depresiv.Daca o persoana sufera de o anumita boala pe o durata lunga are rost sa il intrebi daca se teme de ce e mai rau sau daca isi face griji etc?Pentru ca e firesc ca orice boala ar avea cineva sa apare si teama sau ingrijorarea mai ales atunci cand viata persoanei e data peste cap si nu se poate gasi o rezolvare la problemele sale.De asta anxietatea merge mana in mana cu depresia de exemplu.Dar e o chestie de cauza si efect.Boala te face anxios si anxietatea creaza simptome fizice.Trebuie diferentiat intre cauza principala si efectele sale si de multe ori e mai simplu pentru un medic sa puna totul pe seama anxietatii mai ales cand nu poate gasit alta cauza fara sa tina cont ca anxietatea poate fi raspunsul afectiunilor de care o persoana sufera

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: