Ma pot pensiona pe caz de boala

Hernie de disc
Intrebare postata de Iulia154 cu 13 ani in urma

Buna seara. In urma unui CT in anul 1996 am fost diagnosticata cu hernie de disc la nivelul L4 L5. Nu m-am operat atunci. Dupa 2 ani am avut dureri foarte mari si repetand inca un CT mi sa spus ca am hernie de disc la niveul L5 S1. Atunci am hotarat sa ma operez la L5 S1 deoarece era mai grav. Dupa 1 an trebuia sa ma operez si la L4 L5 dar nu m-am operat. Am avut dureri foarte mari de picior in 2010. In urma unui examen RMN am avut urmatoarele concluzii; Coloana vertebrala lombara cu modificari degenerative discale si vertebrale, hernii de disc etajate L5 S1 compresive, hernie intraspongioasa lombara superior, prolapsuri discale posterioare L1 si L2 minim compresive, hemangioame vertebrale lombare benigne, modificari inflamatorii in articulatiile interapofizare lombare inferioare.Mentionez ca am fost operata la nivrlul L4 si L5 cu discul L4 rupt. Am fost la comisia de expertiza si recuperare si mi sa mai prelungit concediul medical pana la 273 de zile. Mai sufar si de cifoscolioza si tasare de vertebre cervicale. Mentionez ca am varsta de 47 de ani si o vechime de 23 ani si 11 luni. As dori sa ma pensionez gradul 3 cu drept de munca 4 ore. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

AURA (acum 13 ani)

sa nu cereti gradu asta comisia stabileste daca nu puteti munci medicul care va trateaza si va cerut prelungirea va face dosarul de pensionare si mergeti la comisia de expertiza . sa vorbiti din timp cu medicul inainte sa se termine cele 273 de zile de concediu medical.sa aiba timp sa pregateasca dosarul de pensionare.multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: