Lordoza raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de Sorin2015 cu 8 ani in urma

Pentru a corecta lordoza se poate purta ceva ca un corset? Este de efect??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu MDr. Lavinia Ivanescu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua , tratamentul lordozei consta in reechilibrarea bazinului, care rezulta din actiunea a doua cupluri antagoniste: muschii abdominali si fesieri - cuplul corector si muschi lombari si iliopsoas - cuplul deformant.

5 serii de exercitii , ce pot fi folosite in tratarea lordozei fara a fi nevoie de tratamentul chirurgical.
1. Din pozitia decubit dorsal, adica culcat pe spate, cu genunchii indoiti:
-cu bratele pe langa corp: apropierea si departarea omoplatilor( de 10 ori);
-ridicarea lenta a bratelor prin lateral, pana ajung in prelungirea trunchiului inspiram, la coborarea bratelor expiram( de 10-15 ori);
- ridica barbia in sus coborand umerii spre sol, apoi coboara barbia cu ceafa lipita de sol si ridica umerii de pe sol (de 8 - 10 ori);
- inclinarea capului spre dreapta si spre stanga, cu tendinta de a lipi urechea de umar (de 10 ori);
- rasucirea capului spre dreapta si spre stanga ( miscarea se realizeaza descriind un arc de cerc cu barbia , de un umar spre celalalt - de 10 ori ).

2. Din pozitia in genunchi si sprijin pe palme:
- indoirea coatelor, cu apropierea pieptului de sol( de 10 ori);
- pe genunchi, pe calcaie sezand, cu bratele intinse inainte pe sol - expiratie ; ducerea trunchiului inainte, prin tararea pieptului pe sol si flectarea bratelor, pana ajunge in pozitia pe genunchi, cu sprijin pe palme - inspiratie ( de 8 -10 ori);
- mainile la spate: aplecarea trunchiului inainte ( de 8 -10 ori );
- cu mainile la ceafa : aplecarea trunchiului inainte (de 8 - 10 ori ).

3. Din pozitia decubit lateral,adica intr-o parte:
- ridicarea capului cu tendinta de a apropia urechea de umar, si pe stanga si pe dreapta (de 8 - 10 ori );
- capul sprijinit pe bratul indoit. Se ridica capul contra rezistentei opuse de mana cealalta ( de 8 - 10 ori ).

4. Din pozitiile stand sau sezand , exercitii cu bastonul tinut de ambele capete:
- cu bastonul tinut la spate de la capete, mers cu extensia bratelor si ducerea bastonului inapoi (de 15-20 ori);
- din mers, exercitii de extensie a bratelor cu arcuire sus si lateral ( de 20 de ori);
- bastonul sprijinit pe omoplati, aplecarea trunchiului inainte la 40Ú - 50Ú cu arcuire si capul sus - revenire ( de 10 ori );
- din sezand pe scaun, respiratie diafragmatica cu relaxarea peretelui abdominal in inspiratie si contractarea acestuia in expiratie ( de 8 ori );
- din sezand ( scaun sau pat ) cu trunchiul incovoiat : trunchiul se ridica in inspiratie si se relaxeaza concomitent cu o expiratie fortata ( de 8 ori ).

5. Din pozitia pe genunchi si sprijin pe palme:
- indoirea coatelor cu coborarea pieptului si ridicarea capului - privirea inainte - revenire ( de 10 ori );
- indoirea coatelor cu ridicarea alternativa a unui picior intins inapoi - revenire ( de 10 ori);
- ridicarea bratului si piciorului opus - revenire ( de 8 - 10 ori) - repetare cu membrele de partea opusa;
- mers in patru labe - 1 minut, capul in prelungirea trunchiului.

Se mai recomanda mersul pe bicicleta si inotul in apa calduta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: