INTERPRETARE RMN raspuns medic

Hernie de disc
Intrebare postata de elena1391 cu 12 ani in urma

AM FACUT RMN SI AM URMATORUL REZULTAT:PROTRUZIE DISCALA CIRCUMFERENTIALA L5-S1 CU MINIM CONFLICTDISCO-RADICULAR INTRAFORAMINAL STG.CU RADACINA L5.VA ROG FRUMOS SPUNETI-MI DACA TREBUIE SA INTERVIN CHIRURGICAL SAU SE MAI POATE CU TRATAMENT.VA MULTUMESC.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Ar fi recomandat consultul unui medic neurochirurg care în urma unui examen fizic coroborat cu rezultatul RMN -ului va putea stabili dacă este nevoie de intervenţie chirurgicală sau de urmarea doar a unui tratament medicamentos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Hernie de disc.

elena1391 (acum 12 ani)

multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mary (acum 12 ani)

Parerea mea ca intai de toate tineti legatura cu medicul neurolog pt tratament medicamentos antiinflamator si cu medicul de recuperare pt tratament fizio -balneo si kinetoterapie adica exercitii care ajuta deoarece acest diagnostic pe care il aveti in urma rmn-ului nu indica o urgenta chirurgicala posibil ca o interventie chrurgicala sa destabilizeze mai rau coloana si sa va treziti cu probleme si mai grave .tineti boala in frau si schimbativa modul de viata .evitati sa ajungeti la cutit mai ales ca aveti 35 de ani si mai aveti de muncit .medicul de recuperare va va da toate sfaturile corecte .care sunt simtomele care le aveti in afara de durere la nivelul lombar ?coboara cumva durerea pe picioare ,va amortesc ,va dor calcaiele ,gamba ,degetele amortesc (sau ma rog pe un singur picior )faptul ca este afectat S1 asta inseamna ca va poate afecta calcaiul si degetele .ce anume simtome aveti?sanatate si mare atentie fara efoet deosebit ,carat greutati ,stat mult in picioare si gimnastica de recuperare .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: